Anot jo, atrinktiems žmonėms šiuo metu yra siunčiami laiškai su kvietimais išsitirti. Be to, šią savaitę bus baigti išvežioti greitieji testai į gydymo įstaigas, kuriose ir bus atliekamas testavimas.
„Dar šią savaitę tikriausiai nespės pirmieji žmonės ateiti, bet planuojame, kad kitą savaitę jie bus pradėti testuoti ir testavimas vyks pilnu tempu“, – teigė jis.
„Negaliu pasakyti, kiek dabar jau yra išsiųsta yra laiškų, bet jie tikrai siunčiami, gal jau kažkas ir gavo. Procesas pilnai vyksta“, – aiškino profesorius.
Tyrimai bus atliekami Vilniaus, Kauno, Klaipėdos miestų bei Ukmergės, Tauragės ir Zarasų rajonų gyventojams. Iš viso kvietimai siunčiami 13 tūkst. žmonių, o ištirti planuojama perpus mažiau – apie 6,5 tūkst. asmenų.
Negaliu pasakyti, kiek dabar jau yra išsiųsta yra laiškų, bet jie tikrai siunčiami, gal jau kažkas ir gavo. Procesas pilnai vyksta.
M.Stankūno teigimu, dvigubai daugiau kvietimų siunčiama todėl, jog ne visi žmonės atsilieps ir ateis atlikti testo.
Žmonės tyrimui atrinkti atsitiktiniu būdu, tačiau jie atspindi šių šešių regionų gyventojų sudėtį. Planuojama, kad gyventojų testavimas truks apie mėnesį.
Sutartį dėl populiacijos tyrimo LSMU su Sveikatos apsaugos ministerija pasirašė liepos 10 dieną. LSMU tyrimą atlieka kartu su Vilniaus universitetu (VU).
Anksčiau planuota, jog iš Registrų centro gavus duomenis apie gyventojus kvietimai jiems turėtų būti išsiųsti iki liepos pabaigos, tačiau dėl užsitęsusių derybų dėl jungtinės veiklos sutarties šis terminas buvo atidėtas.
Jungtinę veiklos sutartį pasirašė LSMU, VU ir šešios gydymo įstaigos, kuriose bus atliekamas testavimas: Vilniaus Centro poliklinika, Ukmergės ligoninė, Zarasų pirminės sveikatos priežiūros centras, Tauragės ligoninė, Respublikinė Klaipėdos ligoninė ir Kauno klinikos.
„Sveikatos apsaugos ministerija dėl populiacijos tyrimo pasirašė sutartį su LSMU, o jungtinės veiklos sutartis tarp šešių įstaigų, LSMU ir mūsų universiteto pasirašyta tik praėjusią savaitę. Duomenis iš Registrų centro gauti buvo įpareigotas Vilniaus universitetas, tačiau be sutarties to padaryti niekaip negalėjome“, – BNS sakė vienas iš tyrėjų, VU Medicinos fakulteto profesorius Vytautas Kasiulevičius.
„Žinot, šešios įstaigos, jos irgi turėjo savo nuomonių, kaip viskas turi atrodyti. Čia sudėtingas dalykas ir aišku, kad užtruko tas derinimas. (...) Dabar mes jau esame gavę duomenis, viskas buvo padaryta per kelias dienas“, – pridūrė jis.
Anot V.Kasiulevičiaus, visi kvietimai gyventojams turėtų būti išsiųsti per šią, vėliausiai kitą savaitę.
Siekiant išsiaiškinti, kokia visuomenė dalis persirgo koronavirusu, pakviestiems savanoriams bus atliekami serologiniai COVID-19 testai. Jie rodo organizme susidariusius antikūnus. Šių tyrimų metu analizuojamas žmogaus kraujas.