„Tiek sausio mėnesį vykdyta operacija, tiek ši yra labai sudėtingos dėl nepalankų oro sąlygų ir dar storesnio ledo sluoksnio“, – grįžęs iš užduoties kalbėjo amfibijos, teikusios pagalbą Pagėgių savivaldybėje, vairuotojas vyresnysis eilinis Deividas Kapitanovas.
Dvi amfibijos potvynio zonoje yra dislokuotos nuo sausio 11 d. ir yra nuolat pasiruošusios padėti potvynio zonoje esantiems gyventojams. Sausio viduryje kariuomenės amfibijos teikė pagalbą potvynio zonoje Šilutės rajone ir Pagėgių savivaldybėje. Pagalbą teiki yra pasiruošęs ir Lietuvos karinių oro pajėgų sraigtasparnis Mi-8, jis gali vykdyti žmonių paieškos ir gelbėjimo operacijas, taip pat žmonių evakuaciją iš užlietų vietovių.
Pagalba nuo potvynio nukentėjusioms civilinėms institucijoms ir žmonėms teikiama pagal Lietuvos kariuomenės ir Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento prie Vidaus reikalų ministerijos susitarimą ir civilinėms institucijoms paprašius.
Pagal kariuomenės pagalbos teikimo civilinėms institucijoms tvarką, PAGD sprendžia dėl karinės technikos ir karių panaudojimo ekstremalių situacijų metu poreikio, taip pat nustato reikalingus pajėgumus ir koordinuoja jų dalyvavimą teikiant pagalbą civilinėms institucijoms.
Potvynių padarinių šalyje likvidavimas ir pagalbos gyventojams teikimas 2012–2013 m. pavestas Taikos meto užduočių operacinėse pajėgose budinčiam Mechanizuotosios pėstininkų brigados „Geležinis Vilkas“ Lietuvos didžiojo kunigaikščio Kęstučio mechanizuotajam pėstininkų batalionui. Šioms pajėgoms kartu su kitais padaliniais priskirti ir Juozo Vitkaus inžinerijos bataliono pajėgumai.
Pirmą kartą Taikos meto užduočių operacinės pajėgos buvo aktyvuotos 2010 m. kovo mėn., kai Pamario regione buvo paskelbta ekstremali situacija potvynio apsemtose vietovėse Juknaičių seniūnijoje (Šilutės r.) ir Pagėgių savivaldybėje (Tauragės apskr.). Lietuvos kariuomenės Taikos meto užduočių operacinės pajėgos suformuotos 2009 metais, o budėjimą pradėjo nuo 2010 m. pradžios.