2009 11 13

Poznanėje pagerbtas tarpukario Lietuvos karo lakūno R.Marcinkaus atminimas (nuotraukos)

Ketvirtadienį krašto apsaugos viceministro Vytauto Umbraso vadovaujama delegacija Poznanėje (Lenkijoje) dalyvavo tarpukario Lietuvos karo lakūno kapitono Romualdo Marcinkaus pagerbimo ceremonijoje.
Lietuvos karo lakūno R. Marcinkaus atminimas
Lietuvos karo lakūno R.Marcinkaus atminimas / Alfredo Pliadžio nuotr.

Ceremonijos britų karių kapinėse Poznanėje metu Lietuvos karo lakūnui ir žymiam sportininkui, Antrojo pasaulinio karo metais kovojusiam Prancūzijos karo aviacijos, Jungtinės Karalystės karališkųjų oro pajėgų gretose, atminti buvo pašventintas naujai pastatytas paminklas, kuriame iškaltas lietuvišką lakūno kilmę bylojantis įrašas: „Flight Lieutenant R. Marcinkus (of Lithuania). Pilot. Royal Air Force. 29th March 1944“ (Lietuvos) kapitonas R. Marcinkus. Lakūnas. Karališkosios oro pajėgos. 1944 m. kovo 29d. ).

Ceremonijos metu krašto apsaugos viceministras V. Umbrasas, Lietuvos Respublikos ambasadorius Lenkijoje Egidijus Meilūnas, Jungtinės Karalystės ambasados, Lenkijos kariuomenės atstovai prie paminklo padėjo gėlių vainikus. Paminklą pašventino Lietuvos kariuomenės Karinių oro pajėgų kapelionas majoras Virginijus Veilentas. 

„Šiandien karo lakūno Romualdo Marcinkaus gyvenimo ir kovos istorija yra drąsos, pareigos ir draugystės pavyzdys Lietuvos kariuomenei. Lietuvos sūnus, Didžiosios Britanijos herojus, kartu su kitais įvairių tautų ginklo broliais, paaukojusiais gyvybes dėl mūsų visų ateities, visada bus pavyzdys mūsų siekyje saugoti laisvę ir taiką pasaulyje,“ – ceremonijos metu sakė krašto apsaugos viceministras Vytautas Umbrasas.

Tik trims belaisviams pavyko sėkmingai pabėgti, kiti buvo sugauti, o 50 vyrų, tarp jų ir R. Marcinkus – sušaudyti. Šis įvykis tapo pasaulyje žinomas „Didžiojo pabėgimo“ vardu.

Kpt. R. Marcinkaus pagerbimo ir paminklo pašventinimo iškilmės vyko I ir II pasaulinių karų aukų Atminimo dieną, kuri kasmet minima lapkričio 11 d. Poznanės karo kapinėse karų aukų pagerbimo ceremonijoje Sandraugos (anksčiau Britų Tautų Sandraugos) šalių karius pagerbė Lietuvos delegacija, Jungtinės karalystės ambasados Lenkijoje delegacija, Kanados, Pietų Afrikos, Nigerijos ambasadų atstovai, Lenkijos kariuomenės atstovai, kiti svečiai.

Paminklą karo lakūnui R. Marcinkui atminti rugsėjo mėnesį pastatė Tautų Sandraugos karių kapų Europoje priežiūros komisija, atsižvelgdama į Lietuvos ambasados Lenkijoje ir Krašto apsaugos ministerijos prašymą ir Lietuvos siekį  įamžinti savo tautos asmenybes.

Apie Romualdą Marcinkų

Romualdas Marcinkus gimė 1907 m. Jurbarke. Mokėsi Karo mokykloje Kaune, baigęs Vytauto Didžiojo karininkų kursų Aviacijos skyrių, tapo Lietuvos karo aviacijos lakūnu – oro žvalgu, vėliau įgijo parašiutizmo instruktoriaus kvalifikaciją, išgarsėjo kaip parodomųjų šuolių meistras.

1934 m. R. Marcinkus buvo pakviestas į istorinę trijų ANBO–IV lėktuvų eskadrilę, vadovaujamą plk. ltn. Antano Gustaičio, skrydžiui aplink Europą, skirtam Dariaus ir Girėno skrydžiui per Atlantą paminėti. R. Marcinkus taip pat buvo žinomas kaip puikus futbolininkas, Lietuvos nacionalinės rinktinės lyderis ir kapitonas. Šiandien futbolo istorikai R. Marcinkų vertina kaip vieną geriausių prieškario Lietuvos futbolininkų. 1939 m. R. Marcinkus apdovanotas išskirtiniu Lietuvos karo aviacijos garbės ženklu – „Plieno sparnais“. Tais pačiais metais jis pasiprašė išleidžiamas į atsargą ir išvyko iš Lietuvos.

1940 m. R. Marcinkus buvo priimtas svetimšaliu savanoriu į Prancūzijos karo aviaciją. Prancūzijai kapituliavus, R. Marcinkus tapo britų karališkųjų oro pajėgų lakūnu, 1–osios eskadrilės naikintuvo „Uraganas“ pilotu. 1942 m. vasario 12 d. R. Marcinkaus pilotuojamas „Uraganas“ buvo numuštas, o pats pilotas pateko į vokiečių nelaisvę. Įkalintas Stalag Luft III lageryje, skirtame britų ir amerikiečių aviacijos karininkams, R. Marcinkus dalyvavo lageryje įsikūrusios slaptos organizacijos „X“ veikloje, kuri 1944 m. gegužės 25 naktį suorganizavo masinį karo belaisvių pabėgimą, vėliau pavadintą Antrojo pasaulinio karo metų sensacija.

Tik trims belaisviams pavyko sėkmingai pabėgti, kiti buvo sugauti, o 50 vyrų, tarp jų ir R. Marcinkus – sušaudyti. Šis įvykis tapo pasaulyje žinomas „Didžiojo pabėgimo“ vardu, kai apie jį buvo parašyta knyga ir 1963 m. sukurtas filmas. Tik 1948 m. R. Marcinkaus palaidojimo vieta buvo identifikuota ir urna su jo palaikais perkelta į britų karių kapines Poznanėje.

Parengta pagal G. Sviderskytės knygą „Uragano kapitonas“
 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis