Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2021 11 16

Praėjusį savaitgalį Kauno „Žalgirio“ areną mėlynai nudažė diabetu sergančiųjų bendruomenė

Sekmadienį Kauno Žalgirio arenoje įvyko antrus metus iš eilės socialinės iniciatyvos „Skirtingos Spalvos“ organizuota cukrinio diabeto konferencija. Pasaulinę diabeto dieną vykęs renginys subūrė sergančiųjų bei cukriniam diabetui neabejingas bendruomenes, kurios pasipuošusios diabeto ligą simbolizuojančios – mėlynos – spalvos apranga, minėjo 100-tąsias insulino išradimo metines.
Diabeto simbolis. A. Aleksandravičiaus nuotrauka.
Diabeto simbolis. A. Aleksandravičiaus nuotrauka.

Dviejų dalių renginį pradėjo į cukrinio diabeto pacientus orientuota mugė, šurmuliavusi Žalgirio arenos amfiteatre. Vėliau, pagrindinės renginio dalies – gyvai ir nuotoliniu būdu transliuotos konferencijos metu, buvo galima išklausyti aktualią specialistų informaciją bei įkvepiančias sergančiųjų išpažintis. Konferenciją moderavo VšĮ „Skirtingos Spalvos” įkūrėjas Dalius Stankevičius, kuris visiems žiūrovams palinkėjo vieno, bet labai svarbaus dalyko: „Tikėjimo ne tik savimi, bet ir tais, kurie rūpinasi mūsų sveikata”.

Mugės akimirkos. B. Laurinaitytės nuotrauka
Mugės akimirkos. B. Laurinaitytės nuotrauka

Konferencija buvo pradėta viltingu pokalbiu su 27 metus diabetu gyvenančios Viktorijos Mažonaitės bei kognityvinės elgesio terapijos specialisto Vaido Arvasevičiaus patirtimis, įkūnijančiomis pokalbio pavadinimą – „Priklausomas nuo ligos, bet nepriklausomas ligai“. V. Mažonaitė pasidalijo patirto ligos „privatizavimo“ fenomenu bei savo santykio su aplinkiniais „tylos siena“. Savomis įžvalgomis pokalbį praturtinęs terapeutas Arvasevičius, paklaustas apie artimųjų pagalbą, patarė jiems nebandyti sergančiojo problemos išspręsti, verčiau – apkabinti bei paklausti, kuo sergančiajam galėtų būti naudingi.

Tarp diabetu sergančių konferencijos pranešėjų buvo savo diagnozę išgirdusių vos dvejų metukų bei tokių, kurie pradžioje ignoravo savo ligą, o vėliau ją pavertė savo stiprybe. Visgi, juos visus vienijo kartais vis iškylantis klausimas: „Kodėl man?“. Šį klausimą kėlė ir šeštojo pranešimo metu kalbėjęs žinomas rašytojas, aktorius Marius Povilas Elijas Martynenko. Jo nuomone, diabetas gali tapti savotišku testu: „Žmogus, sėkmingai sergantis diabetu, turi pasižymėti tam tikrom savybėm: savikontrolė, sąmoningumas, valingumas ir meilė sau“. Martynenko dalijosi, jog nors visada būna dienų, kai norisi „keikti visą pasaulį“, banaliai skambantis atsakas – meilė ir kūryba – jį palaiko. 15 diabetinių komų patyręs jaunas tėvas įsitikinęs, kad situacijos, kuriose jis turėjo pilnai suvokti savo mirtingumą, jam atnešė savotiškos naudos, o diabeto kelionėje būta visko: ir liūdnų akimirkų, ir šmaikščių nutikimų, pavyzdžiui, kačių ėdalo valgymas hipoglikemijos metu.

Všį „Cukrinė lapė“ įkūrėjos Lauros Gedgaudaitės ir gydytojo endokrinologo Arūno Pangonio diskusija, kvietė pažinti išmaniąsias technologijas cukrinio diabeto gydyme. L. Gedgaudaitė visiems sergantiesiems patarė susirinkti technologijų rinkinį ir jį uoliai naudoti, o vadinamosios „Do it yourself“ (liet. „Pasidaryk pats“) sistemos kūrėjus vadina savo diabeto herojais. Gydytojas A.Pangonis dėkojo savo pacientams, kurių klausimai ir dalinimasis savais atradimais diabeto gydymo srityje kelia specialistų kompetencijas ir leidžia jiems tobulėti.

Skirtingos Spalvos įkūrėjas D. Stankevičius. B. Laurinaitytės nuotrauka
Skirtingos Spalvos įkūrėjas D. Stankevičius. B. Laurinaitytės nuotrauka

Ketvirtajame konferencijos pranešime, remdamasi Santaros klinikų duomenimis, Endokrinologijos centro vadovė Žydrūnė Visockienė pasidalijo pastebėtais skirtumais tarp cukriniu diabetu sergančių bei nesergančių COVID-19 pacientų. Pokalbyje taip pat dalyvavusi SAM astovė Odeta Vitkūnienė atsakė į klausimus apie sveikatos sistemos biudžetą, pasidžiaugdama, jog planuojamas apie 7 % (200 milijonų eurų) kitų metų sveikatos sistemos biudžetas augimas, reiškiantis didesnes galimybes cukrinio diabeto pacientams.

Penktojo pranešimo metu gydytoja endokrinologė Modesta Aleknienė apžvelgė kasos transplantacijos galimybes sergantiesiems diabetu. Moteris vaizdžiai papasakojo, kaip vykdomi skirtingi kasos persodinimo variantai, taip pat pasidalijo kriterijais, kuriuos turi atitikti donorai bei recipientai. Pasak gydytojos, didžiausia problema šiuo metu yra imuniteto reakcija, kurią suvaldyti kartais dar nėra įmanoma. Be to, pastebimas donorų trūkumas, tad Lietuvoje tokia operacija gali būti įvykdoma tik kas keletą metų.

Konferencija užbaigta grįžtant prie kasdienio sergančiųjų gyvenimo bei tai, kaip jis pasikeičia žmogui išgirdus cukrinio diabeto diagnozę. Diskusijoje dalyvavo pacientų patirtimis pasidalijusi gydytoja endokrinologė Evalda Danytė bei I ir II tipo diabetu sergančios Sandrija Čapkauskienė, ir Kristina Staivė.

Renginį organizavusi iniciatyva „Skirtingos Spalvos“ primena, kad daugiau informacijos apie renginius, laidas ir labdaringas kampanijas galite sužinoti „Facebook“ paskyroje. Prisidėti prie šios iniciatyvos veiklos taip pat galite įsigydami rankų darbo marškinėlius, įkvėptus sergančiųjų bendruomenei priklausančių herojų istorijomis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų