2013 01 28 /14:30

Prancūzijos vadovaujami kariai apsupo Tombuktu miestą, islamistai padegė rankraščių biblioteką

Prancūzijos vadovaujamos pajėgos pirmadienį apsupo garsųjį Malio dykumų miestą Tombuktu, užėmusios jo oro uostą per žaibišką puolimą prieš islamistus, kurie buvo išvaryti iš kelių kitų savo tvirtovių šiauriniame regione.
Malio karys su automatu
Prancūzijos vadovaujamos pajėgos pirmadienį apsupo garsųjį Malio dykumų miestą / Reuters/Scanpix nuotr.

Prancūzų oro desantininkai skubiai užkirto kelią islamistams, galintiems mėginti atsitraukti, o sausumos pajėgos, judančios iš pietų, užėmė oro uostą prie šio senovinio miesto, kuris buvo ekstremistų, dešimt mėnesių kontroliavusių Malio šiaurinį regioną, viena iš pagrindinių tvirtovių.

„Mes kontroliuojame Tombuktu oro uostą, – vienas aukštas Malio armijos pareigūnas sakė naujienų agentūrai AFP. – Nesutikome jokio pasipriešinimo.“

Prancūzijos armijos atstovas pulkininkas Thierry Burkhard’as sakė AFP, kad kariai, palaikomi sraigtasparnių, greičiau nei per dvi paras perėmė kontrolę vadinamojoje Nigerio kilpoje – teritorijoje prie Nigerio upės vingio tarp Tombuktu ir Gao.

Sacharos dykumos pakraštyje esantis senovinis Tombuktu miestas šimtmečius buvo svarbi karavanų kelio stotis ir garsus islamo švietimo centras, tačiau Vakarų pasaulyje jo vardas yra tapęs atokių egzotiškų kraštų sinonimu.

Kadaise buvęs kosmopolitinis miestas tapo dulkėtu priešakiniu postu, kai jį užėmę ekstremistai privertė moteris dėvėti skraistes, plakė ir užmėtydavo akmenimis pažeidusius jų primestą griežtą šariatą, taip pat griovė senovinius musulmonų mauzoliejus, kuriuos jie laiko „stabmeldiškais“.

Vienas šaltinis iš žvalgybos dalinio, pirmojo pasiekusio Tombuktu sekmadienį, sakė, kad Malio ir Prancūzijos pajėgos dar neįžengė į miestą, kuris nukentėjo traukiantis islamistams.

„Mes mieste, tačiau mūsų nedaug. Tačiau islamistai padarė žalos prieš pasitraukdami. Jie degino namus ir rankraščius. Jie mušė žmones, kurie reiškė džiaugsmą“, – nurodė jis.

Iš Tombuktu bėgantys gyventojai džiūgavo dėl Prancūzijos pajėgų artėjimo ir smerkė jiems islamistų primestą režimą.

„Jie mus mušdavo, jeigu rūkydavome arba klausydavomės muzikos, – sakė studentas Amadou Alassane'as Mega. – Jie turės sumokėti už tai, ką mums padarė.“

Žygis į Tombuktu, esantį už 1 000 kilometrų į šiaurę nuo Malio sostinės Bamako ir žinomą kaip „333 šventųjų miestas“, prasidėjo kitą dieną po to, kai Prancūzijos ir Malio kariai užėmė rytinį Gao miestą.

Prancūzijos gynybos ministerija nurodė, kad prancūzų šarvuočių batalionas, Malio pajėgos ir kariai iš Nigerio bei Čado kontroliavo Gao po šeštadienį vykusių susirėmimų, per kuriuose „kelios teroristų grupės buvo sunaikintos arba išvytos į šiaurę“.

Prancūzijos karo lėktuvai šeštadienį ir sekmadienį surengė apie 20 smūgių Gao ir Tombuktu apylinkėse, sakoma ministerijos pranešime.

Gao yra didžiausias iš šešių miestų, užimtų Prancūzijos ir Malio karių nuo sausio 11-osios, kai jie pradėjo puolimą, siekiant atkovoti iš islamistų didelį šiaurinį dykumų regioną.

Didžiausias iki šiol neatkovotas miestas yra toliau šiaurėje esantis Kidalis netoli sienos su Alžyru, kuris tapo pirmuoju miestu, pernai užimtu tuaregų sukilėlių ir jų sąjungininkų islamistų.

Kidalyje yra garsaus buvusio tuaregų sukilėlių vado Iyado Ago Ghaly, dabartinio ginkluotos islamistų grupuotės „Ansar Dine“ („Tikėjimo gynėjai“) lyderio, namai.

Užsitęsusi krizė Malyje prasidėjo nuo tuaregų sukilimo dėl nepriklausomybės pernai sausį, kuris tapo skaudžiu smūgiu silpnai Malio armijai ir kovą paskatino perversmą Bamake.

Susidarius politiniam vakuumui, dykumų klajokliai tuaregai ir islamistai kovotojai per kelias dienas užėmė didžiulį šiaurinį regioną. Tačiau ekstremistai nebuvo suinteresuoti tuaregų nepriklausomybės siekiais ir greitai nustūmė į antrąjį planą savo buvusius sąjungininkus, įvesdami šariatą jų kontroliuojamose teritorijose.

Dvigubai už Prancūziją didesnės teritorijos užėmimas užsienyje sukėlė nuogąstavimų, kad šiaurės Malis gali tapti nauju prieglobsčiu teroristų grupuotėms, keliančioms grėsmę Vakarų šalims, taip pat kitoms Afrikos valstybėms.

Papildyta: 14. 28 val.

Islamistų kovotojai, bėgdami iš senovinio Tombuktu miesto Sacharos pakraštyje Malyje, prie kurio artinasi prancūzų ir maliečių kariai, padegė Pietų Afrikos Respublikos (PAR) finansuojamą biblioteką, kurioje buvo saugoma tūkstančiai neįkainojamų rankraščių, pirmadienį pranešė miesto meras.

„Sukilėliai padegė naujai pastatytą Ahmedo Babos institutą, kurį pastatė pietų afrikiečiai ... Tai įvyko prieš keturias dienas“, – telefonu iš Bamako sakė Halle Ousmane. Pasak jo, jis tokią informaciją gavo iš savo ryšių vadovo, kuris prieš dieną iš to miesto išvyko į pietus.

H.Ousmane kol kas negalėjo pasakyti, kaip smarkiai buvo apgadintas bibliotekos pastatas. Prancūzų ir maliečių kariai pirmadienį užima miestą.

Ahmedo Babos institutas – viena iš kelių miesto bibliotekų ir kolekcijų, kuriose yra senovinių, dar 13-ojo amžiaus dokumentų, – yra pavadintas Tombuktu gimusio rašytojo ir mokslininko, Williamo Shakespeare'o amžininko, vardu.

Institute buvo saugoma daugiau kaip 20 tūkst. mokslinių rankraščių, kai kurie jų – požeminėse saugyklose.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai