Keli „15min“ skaitytojai sostinės prekybos centrų akvariumuose, kuriuose plaukioja gyvos žuvys, užfiksavo paviršiuje plūduriuojančias ir negyvas žuvis. Prekybos centrai ginasi jas prižiūrintys tinkamai, nes gyvų žuvų prekybą kontroliuoja Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT).
„Gyvų žuvų laikymui yra nemažai VMVT reikalavimų, kurių stengiamės laikytis. Žuviai nugaišus ar nustačius, kad ji sužalota, jis pašalinama iš akvariumo ir utilizuojama“, – tikino prekybos tinklo „Maxima LT“ atstovė spaudai Renata Saulytė.
„Rimi“ prekybos tinklo atstovė Rasa Juodkienė taip pat pabrėžė, kad VMVT reikalavimų yra laikomasi.
„Žuvys yra atidžiai prižiūrimos. Jei pasitaiko sužalotų ar nugaišusių – dažnai tai būna ir transportuotojų kaltė. Tokias žuvis išimame ir utilizuojame. Naujos žuvys į prekybos centrus atkeliauja 1-2 kartus per savaitę“, – teigė R.Juodkienė.
Reikalavimams tikino paklūstanti ir įmonė „Palink“, valdanti prekybos centrus IKI.
B.Noreikis sakė, kad žuvis polietileniniame maišelyje dūsta visą tą laiką, kol ją nešatės namo. Vadinasi, žuvį kankinate ir namo parsinešate dvėselieną.
„VMVT reglamentuoja ir žuvų laikymą, ir realizaciją, organizuoja tiek planininius, tiek neplaninius patikrinimus“, – tvirtino IKI atstovas spaudai Tomas Vaišvila.
VMVT atstovai teigia sulaukiantys gyventojų skundų dėl gyvų žuvų laikymo. Ypač jų pagausėja per Kalėdas, Velykas, kitas šventes.
„Daugiausia skundžiasi didžiųjų miestų gyventojai. Skundų padaugėja per šventes – tuo metu prekybos centrai stengiasi į vieną talpyklą sudėti daugiau žuvų, nei leistina“, – sakė VMVT Gyvūnų sveikatingumo ir gerovės skyriaus vyriausiasis veterinarijos gydytojas Algis Dramseika.
„Tarnyba numato, kad parduotuvė, prekiaujanti gyvomis žuvimis, turi turėti tinkamas talpyklas, gaudymo įrangą. Be to, kiekvienai žuvų rūšiai reikalavimai yra skirtingi: į vieną kubinį metrą vandens galima paleisti 180 karpių, bet tik 140 lydekų. Talpykloje turi būti nustatyta temperatūra, ji neturi svyruoti. Taip pat turi būti paskirtas atsakingas žuvų akvariumus prižiūrintis asmuo. Talpyklos taip pat turi būti reguliariai valomos“, – reikalavimus vardijo A.Dramseika.
Pasigenda humaniškumo
„Vakaruose, jei perki gyvą žuvį, turi atsinešti savo indą su vandeniu, į kurį žuvis įleidžiama. Jei jo neturi, darbuotojai žuvį apsvaigina ir išdoroja vietoje. Tai yra humaniškesnis būdas nei Lietuvoje. Kol pirkėjas nešasi žuvį namo polietileniniame maišelyje, ji visą tą laiką dūsta. Vadinasi, žuvis kankinama ir namo parsinešama dvėseliena“, – pasakojo Lietuvos gyvūnų globos draugijos vadovas Benas Noreikis.
Pasak jo, geriau reikalauti, kad prekybos centre ką tik iš akvariumo ištraukta žuvis būtų apsvaiginta vietoje.
Rinktis atidžiai
Pasak dietologų, renkantis gyvą žuvį prekybos centre reikia atkreipti dėmesį į jos būklę.
„Žuvies akys turi būti skaidrios, žiaunos – ryškiai raudonos, ne balzganos, neišsipūtęs pilvas, geras kvapas. Svarbu atkreipti dėmesį, ar vanduo, kuriame žuvis plaukioja, švarus. Jei kyla įtarimų, kad žuvis sužalota – nepatarčiau jos pirkti“, – perspėjo dietologė Jūratė Dobrovolskienė.
Pasak jos, norint šviežios žuvies nebūtina pirkti tik gyvą žuvį.
„Šviežia žuvis yra vertingiausia, tačiau ir prekybos centre išdarinėta, supjaustyta ir lede atvėsinta žuvis yra tokia pat šviežia ir maistinga, kaip ir ta, kurią tebespurdančią parsinešate namo“, – pasakojo J.Dobrovolskienė.