„Manau, kad ne įstatymais mums reikia nuspręsti, koks paminklas, monumentas ar architektūrinis kūrinys turėtų būti viename ar kitame Lietuvos mieste pastatytas. Jeigu pradėsime Seime leisti ir priimti įstatymus, reguliuojančius, ką statyti, kaip statyti, dėl ko statyti, nemanau, kad tai yra Seimo pagrindinis ar vienas iš pagrindinių uždavinių“, – ketvirtadienį Žinių radijui sakė Vyriausybės vadovas.
„Aš tikrai nepasirašysiu (įstatymo projekto – BNS). Turiu savo nuomonę, esu teisininkas, laukiame teisinių sprendimų ir bet kokiu atveju bus padaryta griežtai laikantis įstatymo“, – pridūrė jis.
Keli parlamentarai parengė Lukiškių aikštės įstatymo projektą, kad jai būtų suteiktas specialus reprezentacinis statusas. Jame taip pat siūloma numatyti, kad dominuojančiu Lukiškių aikštės akcentu būtų memorialas žuvusiųjų už Lietuvos laisvę aukoms ir istorinį laisvės kovų simbolį Vytį vaizduojantis monumentas.
Pasak S.Skvernelio, jeigu būtų Seimo valia priimti tokį įstatymą, jame turėtų „būti labai nuodugniai ir aiškiai aprašyta, kas ten turėtų būti“.
„Jeigu turėtų būti Vytis, reikėtų labai aiškiai įvardyti sąlygas, griežtai laikantis heraldikos, ir pastatyti Vytį“, – teigė jis.
Iniciatyvos nepalaikys ir Seimo socialdemokratai
Ketvirtadienį tokio įstatymo projekto pareiškė nepalaikysianti ir Seimo socialdemokratų frakcija. Frakcijos seniūno pavaduotojo Juliaus Sabatausko nuomone, architektūrinius sprendimus, istorinį ar meninį įprasminimą turi įvertinti ir sprendimus priimti specialistai ir gyventojai, o ne politikai Seime.
„Įvyko teisėtas konkursas. Projektai buvo pateikti viešai. Variantus įvertino ir ekspertai, ir gyventojai. Turime rezultatą. Nesuprantu, kodėl dabar Seimo politikai blaškosi su tais parašais. Argi Seimas turi imtis veiksmų, priiminėti įstatymus, kad teisėto konkurso rezultatai būtų anuliuoti?“ – pranešime žiniasklaidai cituojamas parlamentaras.
„Jau įvyko penki ar šeši konkursai memorialui kovojusiems ir žuvusiems už Lietuvos laisvę. Liūdniausia, kad dėl nesibaigiančių ginčų tiek dėmesio pritraukusi sostinės aikštė tebėra tuščia. Matyt, taip ir pasitiksime valstybės šimtmetį, kol nepradėsime pagaliau gerbti kompetentingų institucijų sprendimų“, – parašų teigia Lietuvos socialdemokratų partijos pirmininkas Gintautas Paluckas.
Kultūros ministerijai surengus kūrybines dirbtuves dėl laisvės kovotojų įamžinimo Lukiškių aikštėje, Vilniuje, komisija nugalėtoju pripažino ne Vyčio skulptūrą, o partizanų bunkerį primenantį paminklą. Tuo pasipiktino dalis visuomenės ir politikų, siekusių, kad aikštėje būtų pastatyta Arūno Sakalausko Vyčio skulptūra.