Iš dešimties Vyriausybės vadovo politinių patarėjų būrio, drauge su A.Kubiliumi kibusių į darbus 2009 metų pradžioje, šeši pasuko kitais keliais. Premjeras netrukus gali netekti ir septintojo patarėjo. Kai kurių pasitraukusiųjų vietas užėmė nauji pagalbininkai, kelios kėdės taip ir liko tuščios, rašo „Lietuvos žinios“.
Pastaruoju metu pasitraukė Vilniaus meru tapęs Raimundas Alekna pasitraukimas. Ar patarinėti A.Kubiliui atsisakys užsienio politikos klausimus kuruojantis Rytis Martikonis, prieš Kalėdas paskirtas į aukštą postą Europos Komisijoje, dar nežinoma. A.Kubilius teigė kol kas jokio prašymo iš R.Martikonio negavęs.
Šiuo metu ministras pirmininkas turi aštuonis patarėjus.
Po metų bendro darbo pirmasis premjero komandą paliko patarėjas ryšiams su visuomene aktorius ir žurnalistas Ridas Jasiulionis. Tuo pat metu iš žiniasklaidos patarinėti A.Kubiliui politikos klausimais atėjo Virgis Valentinavičius.
2010-ųjų sausį pasitraukė A.Kubiliaus patarėja socialiniais klausimais Amerikos lietuvė Skirma Kondrotas. Moteris buvo paskirta Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos viceministre. Balandį apie savo pasitraukimą pranešė kitas premjero patarėjas, Saulėlydžio komisijos pirmininkas Valentinas Milaknis.
Baigiantis vasarai patarėjo aplinkosaugos ir žemės ūkio klausimais pareigų atsisakė Arvydas Basiulis. Jis pasirinko darbą Valstybinės augalininkystės tarnyboje. Spalį A.Kubiliaus patarėja užsienio politikos klausimais Loreta Zakarevičienė buvo paskirta Lietuvos ambasadore Lenkijoje. Ją pakeitė R.Martikonis.
V.Valentinavičius A.Kubiliaus komandą papildė lygiai prieš metus.
„Čia nenuobodu, intriga išlieka visą laiką ir net stiprėja“, – savo veiklą keliais žodžiais apibūdino V.Valentinavičius.
Jis sako, kad per šiuos metus įgyta patirtis pravers ir ateityje.
„Būdamas žurnalistu pakankamai žinojau apie politiką ir jos užkulisius, tačiau kai kurie dalykai nustebino. Pavyzdžiui, kai kurių interesų grupių nuožmumas ginant savo interesus ir kokias formas tai įgauna pačiame Seime“, – sakė V.Valentinavičius.
„Tiek eidamas ministro, tiek patarėjo pareigas buvau labai įsitempęs ir jaučiau didelę atsakomybę“, – teigė V.Milaknis. Pirmojoje A.Kubiliaus Vyriausybėje jis buvo ūkio ministru. V.Milaknis sakė, kad tuo metu, kai buvo kalbinamas būti patarėju, valstybė išgyveno sudėtingą laikotarpį. Tačiau, V.Milaknio nuomone, geriau, kai premjero politinis patarėjas yra partinis žmogus. Tai esą atveria platesnes galimybes daryti įtaką priimamiems sprendimams.
Premjeras šešių patarėjų pasitraukimo „intensyvia kadrų kaita“ teigė negalintis vadinti.
„Tai natūrali apykaita, labai sveika kiekvienam gyvam organizmui“, – sakė A.Kubilius. Vyriausybės vadovas pasidžiaugė, kad beveik visi savo noru pasitraukę jo patarėjai eina naujas atsakingas pareigas ir sėkmingai dirba krašto labui.
Premjeras nesutiko, kad sumažėjęs pagalbininkų būrys gali turėti įtakos darbų kokybei.
„Jei skubiai prireikia kokio nors eksperto ar siauro profilio specialisto žinių, visada galima pasikliauti Ministro pirmininko tarnybos ir ministerijų specialistais“, – sakė A.Kubilius.
Premjero teigimu, šiandienė jo komanda yra „universali, gerai sustyguota, energinga, turi pakankamai potencialo“. Kai kurie bendraminčiai ir bendražygiai drauge nuo pirmosios jo, kaip ministro pirmininko, kadencijos ir neketina niekur trauktis.
Nuo liepos panaikinus apskritis Vyriausybėje, atsirado dar septyni patarėjai. Šios kėdės daugiausia atiteko buvusiems apskričių viršininkams. A.Kubiliaus teigimu, tai ne patarėjai, o Vyriausybės atstovai regioninei politikai vykdyti.
Premjero kolega Seimo Tėvynės sąjungos–Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos seniūnas Jurgis Razma paragino šiuos etatus naikinti ir taip per metus sutaupyti milijoną litų.