2022 11 08

Premjerė: siūlymas kurti komisiją dėl riaušių – opozicijos politinė laikysena

Premjerė Ingrida Šimonytė siūlymą atlikti parlamentinį tyrimą dėl riaušių valdymo prie Seimo ir buvusio Viešojo saugumo tarnybos (VST) vado Ričardo Pociaus atleidimo priežasčių sako vertinanti kaip „opozicijos pilietinę laikyseną“, valdantieji komisijos sudarymo nepalaikys.
Ingrida Šimonytė
Ingrida Šimonytė / Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr.

„Tikrai nemanau, kad reikalinga kokia nors laikinoji komisija, kuri tyrinėtų dalykus, kurie vyko beveik prieš pusantrų metų, kai komitetai, atsakingi už tą sritį, tuos klausimus aiškinosi iš karto po įvykio. Žiūriu į tai tiesiog kaip į opozicijos politinę laikyseną. (...) Viską bandyti suplakti į krūvą ir tai pavadinti komisija, nieko čia originalaus“, – antradienį žurnalistams Seime sakė I.Šimonytė.

Ji taip pat teigė pasitikinti vidaus reikalų ministre Agnė Bilotaite, o abejones dėl jos kompetencijos opozicijai siūlė aiškintis „statuto nustatyta tvarka“.

„Praėjusioje kadencijoje dauguma tyrinėjo konservatorius, šitoje kadencijoje opozicija irgi tyrinėja konservatorius, nieko naujo pasaulyje. Nepalaikysime šitos komisijos. Abejones dėl A.Bilotaitės kompetencijos siūlau aiškintis statuto nustatyta tvarka. Jeigu aš turėčiau abejonių, turbūt ministrė Vyriausybėje nedirbtų“, – pabrėžė premjerė.

Opozicija antradienį planuoja pateikti Seimui siūlymą sukurti laikinąją tyrimo komisiją dėl pernai prie Seimo vykusių riaušių valdymo, taip pat ministrę nekompetencija ir mobingu apkaltinusio R.Pociaus atleidimo priežasčių.

Parlamentinį tyrimą inicijuoja 57 opozicijos parlamentarai, tačiau kad jis būtų atliekamas, turi pritarti dauguma dėl to balsavusių Seimo narių.

Laikinajai tyrimo komisijai siūloma pavesti atsakyti į penkis klausimus.

Anot Seimo nutarimo projekto, ji turėtų nustatyti, ar praėjusių metų rugpjūčio 10 dieną neramumų prie Seimo metu naudotas riaušių malšinimo planas, koks, kokiu tikslu tą pačią dieną pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl riaušių, kodėl nedelsiant nepriimtas įsakymas pradėti operaciją „Vėtra“, kas vadovavo statutinių pareigūnų veiksmams rugpjūčio 10 dieną.

Taip pat norima ištirti, kokiu tikslu tuomet pasitelkti VST pareigūnai, kokios jiems keltos užduotys, kiek kartų nuo 2020 metų gruodžio mėnesio iki šių metų spalio VRM ar kita vidaus reikalų statutinė įstaiga raštu kreipėsi su prašymu pasitelkti VST pareigūnus, kokioms užduotims vykdyti.

Paskutiniu klausimu komisija turėtų išsiaiškinti, ar vidaus reikalų ministrė A.Bilotaitė reikalavo VST vado R.Pociaus atsistatydinimo, ar nuolat jį tikrino, „elgėsi nepagarbiai, sukurdama darbui nemalonią psichologinę aplinką ir socialiai nesaugias darbo sąlygas bei baimes dėl galimybės netekti užtarnautų socialinių garantijų“.

Pagal projektą, komisija išvadas turėtų pateikti iki gruodžio 23 dienos.

Ginčai dėl pernai rugpjūtį prie Seimo kilusių riaušių valdymo kilo, kai VST vadas R.Pocius paliko pareigas šalių sutarimu ir viešai prabilo apie A.Bilotaitės atsakomybę dėl netinkamo riaušių malšinimo. Jo teigimu, VST pasitelkta malšinti prie Seimo kilusius neramumus, bet tokioms situacijoms skirtas planas „Vėtra“ nebuvo įvestas.

A.Bilotaitė savo ruožtu teigė, kad R.Pocius tokiais pareiškimais bando pridengti savo melagingos informacijos teikimą, nebuvimą darbo vietoje ir nepasiekiamumą. Ministrė generolo teiginius vadino „liguistais kliedesiais“, tačiau pripažino, kad planas „Vėtra“ neįvestas, o tokį sprendimą priėmė tuometinis Vilniaus policijos vadovas Saulius Gagas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis