„Brigada nėra nei mėnesio, nei dviejų mėnesių, nei pusės metų klausimas. Vyriausybė dirba savo darbą, susiplanavo lėšas kariniam mobilumui, priimančios šalies paramai ir darys viską, kad čia galėtų priimti kuo daugiau sąjungininkų karių. Tikiuosi, kad diskusijos pasibaigs ir pereisim prie konkrečių planavimo dalykų“, – antradienį žurnalistams Seime sakė I.Šimonytė.
Pirmadienį Vokietijos ambasadorius Lietuvoje Matthias Sonnas pareiškė, kad viešoje erdvėje kilę debatai dėl Vokietijos įsipareigojimo Lietuvoje dislokuoti brigadą įgavo nepasitikėjimo atspalvį ir tai žeidžia Vokietiją, be to, tokia diskusija yra „ardanti ir žalinga“.
Jis taip pat pabrėžė, kad Vokietiją žeidžia kalbos, esą ji atsitraukia nuo savo įsipareigojimų, o viešai reiškiamas nepasitenkinimas ar bandymas tokiu būdu daryti spaudimą Vokietijai neatsiųs nė vieno papildomo kario į Lietuvą.
Premjerė reaguodama į šį pasisakymą pažymėjo, kad diskusijos demokratinėje valstybėje yra neišvengiamas dalykas ir būtų keista, jei jų nebūtų.
„Galbūt atrodo, kad santūriau būtų galima vertinti, kai diskusijos susijusios su saugumo klausimais, bet, man atrodo, nereikėtų tų dalykų plakti į vieną krūvą“, – sakė I.Šimonytė.
Ji taip pat akcentavo, kad Rusijai užpuolus Ukrainą NATO lyderiai „labai aiškiai ir ne vieną kartą“ paskelbė ir viešai įsipareigojo, kad bus ginamas kiekvienas NATO valstybės narės centimetras.
Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda ir Vokietijos kancleris Olafas Scholzas birželį Vilniuje pasirašė komunikatą, kuriuo sutarta, kad „be jau veikiančios ir sustiprintos priešakinių pajėgų bataliono kovinės grupės, Vokietija yra pasirengusi vadovauti tvirtai ir kovai paruoštai brigadai Lietuvoje, skirtai atgrasyti ir ginti nuo Rusijos agresijos“.
Vilnius siekia, kad Vokietijos brigada šalyje pilnos sudėties būtų dislokuojama nuolat. Vokietijos pareigūnai viešai kartoja, kad dalis brigados karių bus Lietuvoje, o dalis – gimtinėje, tačiau bus pasirengusi greitai persidislokuoti esant reikalui.
Berlynas iki šiol Lietuvoje dislokavo priešakinį brigados vadovavimo elementą.
Vokietija taip pat vadovauja nuo 2017 metų Lietuvoje dislokuotam tarptautiniam NATO batalionui.