„Ne vieno ar kito politiko siūlymas į vieną ar kitą postą, o naujos valdančiosios koalicijos formavimas, svarbiausių darbų Lietuvos žmonėms suderinimas bei Vyriausybės programos kūrimas, šiandien, Prezidento manymu, yra pagrindinė užduotis Seimo rinkimus laimėjusioms partijoms“, – rašoma Prezidentūros 15min atsiųstame komentare.
Prezidentas G.Nausėda ragina partijas koncentruotis į darbus, nes laikas eina.
„Po rinkimų euforijos eina jau ketvirtoji diena, tad Prezidentas ragina partijas koncentruotis į svarbiausius darbus, nes būtent pagal juos politines jėgas vertins ir valstybes vadovas, ir Lietuvos žmonės“, – rašoma komentare.
G.Nausėda siūlė laikinai eiti pareigas
Prezidentas Gitanas Nausėda interviu LRT televizijai antradienį sakė, kad V.Blinkevičiūtė su juo aptarė aplinkybes, kurios jai gali neleisti užimti premjero posto. G.Nausėda taip pat užsiminė apie tai, kad V.Blinkevičiūtė ministrės pirmininkės pareigas gali eiti laikinai, o vėliau jas perduoti.
Jis pabrėžia, jog V.Blinkevičiūtė per pokalbį buvo atvira, tačiau priežastis, anot prezidento, turi įvardyti ji pati: „Aplinkybės, kurios galbūt sudarytų tam tikrų kliūčių eiti šitas pareigas, buvo tokios, kad aš nenorėčiau jų viešai skelbti“.
Tuo tarpu socialdemokratų lyderė po susitikimo tikino, kad su šalies vadovu ji neaptarė būsimo premjero klausimo.
„Ne, mes išvis neaptarinėjome šiame etape nei premjero klausimo, nei Vyriausybės sudėties klausimo“, – sakė ji.
Retorika nuolat keitėsi
Apie savo sprendimą nesiekti premjerės posto V.Blinkevičiūtė pranešė trečiadienį, po Lietuvos socialdemokratų partijos prezidiumo posėdžio, nors prieš rinkimus ji žadėjo imtis šio darbo. Į ministro pirmininko pareigas partija teikia Gintauto Palucko kandidatūrą. Ji liks dirbti Europos Parlamente, nors yra iškovojusi ir Seimo narės mandatą. 64 metų V.Blinkevičiūtė savo sprendimą argumentavo tuo, jog jau yra pensinio amžiaus, be to, turi sveikatos problemų.
Toks V.Blinkevičiūtės sprendimas sukėlė didelę kritikos bangą tiek iš politikų, tiek iš politologų. Ją kritikuoja ne tik oponentai, bet ir galimi valdančiosios koalicijos partneriai, nusivylimo neslepia ir dalis įtakingų socialdemokratų.
Dvejonės, ar socdemų lyderė dirbtų premjere, lydėjo visą Seimo rinkimų kampaniją.
Iš pradžių ji atsisakė konkrečiai nurodyti, ar imtųsi šių pareigų, bet rugpjūčio pabaigoje patvirtino, kad būtų ministre pirmininke.
Tačiau rinkimų naktį V.Blinkevičiūtės retorika ir vėl pakito – ji pareiškė, jog imsis atsakomybės kartu su prezidentu formuoti valdančiąją daugumą.
Seimo rinkimus laimėję socialdemokratai iškovojo 52 mandatus, konservatoriai su 28 mandatais liko antri.