G.Nausėda tokią koaliciją pavadino klaida. Anot jo, teisintis dėl šios klaidos būsimiems valdantiesiems teks ilgai: „Manau, kad buvo padaryta klaida, ir įrodinėti, kad tai nebuvo klaida, koalicijai teks visas artimiausias savaites“.
Jis kritikavo „Nemuno aušros“ lyderį Remigijų Žemaitaitį, sakydamas, kad net kraštutiniai Europos politikai neleidžia sau kalbėti tokių dalykų apie žydus ir Holokaustą. Jis teigė nematantis, kad R.Žemaitaitis keistųsi ir pavadino jo elgesį kvailu.
Netvirtinsiu ir tegul net nebando nešti kandidatus iš pačios „Nemuno“ aušros“.
Kas gali norėti su jais turėti ką nors bendro?
„Netvirtinsiu ir tegul net nebando nešti kandidatus iš pačios „Nemuno“ aušros“, – tai prezidentas sakė perdavęs socialdemokratų lyderiams ir jų kandidatui į premjerus Gintautui Paluckui. Jis sakė, jog tvirtintų tik gerbiamus profesionalus.
Tačiau G.Nausėda abejojo, ar kas nors iš save gerbiančių žmonių norėtų su šia partija turėti ką nors bendro.
„Jie gali mėginti teikti technokratinius kandidatus. Nežinau, kas iš save gerbiančių žmonių norėtų tapatintis su šitos partijos lyderiu“, – kalbėjo prezidentas.
G.Nausėda taip pat sakė, jog gali susiklostyti taip, kad darys kliūčių tokios koalicijos sutarties įgyvendinimui, nes mano, kad tai klaida.
„Jeigu tokių atsiras (kandidatų iš šalies, – red. past.), kalbėsime, bet gali būti, kad prezidentas Vyriausybės formavimo metu sudarys tam tikrų kliūčių šitai koalicijos sutarčiai įgyvendinti“, – pridūrė jis.
G.Nausėda sakė, jog labai sunku tikėtis, kad ši Vyriausybė galėtų pradėti laiku veikti visos apimties, su visais ministrais.
„Nebus lengva, bet visa tai aš pasakiau tiek socialdemokratų, tiek demokratų vadovams. Jie puikiai supranta, su kokiais iššūkiais susidurs“, – teigė jis.
„Man kilo labai daug klausimų, ar ši partija apskritai gebės pateikti kandidatus, kurie būtų priimtini ir kurie galėtų būti patvirtinti“, – sakė prezidentas.
Nebus lengva, bet visa tai aš pasakiau tiek socialdemokratų, tiek demokratų vadovams. Jie puikiai supranta, su kokiais iššūkiais susidurs.
„Nemuno aušrai“ pagal koalicijos sutartį atitenka trijų ministrų portfeliai – aplinkos, žemės ūkio ir teisingumo.
G.Nausėda taip pat nuogąstavo, kad dėl R.Žemaitaičio koalicijoje gali sulėtėti procesai Lietuvos gynybos srityje, taip pat teks daug daugiau bendrauti su partneriais.
G. Nausėda pareiškė besitikintis, kad bendradarbiaudama su Lietuva Vokietija neturėtų atsisakyti pradėtų projektų, tarp jų ir dėl brigados dislokavimo, tačiau Berlynui teks ilgai aiškinti, kas vyksta Lietuvoje, ir dėl to procesas bus lėtesnis.
Bandė atkalbėti
Keli nesusiję šaltiniai 15min patvirtino, kad G.Nausėda socialdemokratų ir demokratų vadovus iki paskutinės minutės ragino neskubėti pasirašyti koalicinės sutarties su „Nemuno aušra“ po užsienio valstybių reakcijų dėl jo antisemitinių pareiškimų ir siūlė apsvarstyti kitus galimos valdančiosios daugumos variantus.
Apie tai galite skaityti čia: Paskutinės minutės bandymas: G.Nausėda ragino pakeisti koalicijos sudėtį
Socialdemokratų kandidatas į premjero postą Gintautas Paluckas su prezidentu apie tai kalbėjosi pirmadienį ryte Prezidentūroje, su šalies vadovu savaitgalį telefonu bendravo ir partijos pirmininkė Vilija Blinkevičiūtė, Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ pirmininkas Saulius Skvernelis.
Pasak šaltinių, G.Nausėda paragino įvertinti rizikas dėl R.Žemaitaičio antisemitinių pareiškimų ir užsienio partnerių reakcijos į tai, taip pat atkreipė dėmesį į politiko savaitgalio įrašus feisbuke, kai šis jis kvietė į protestą su žvakutėmis prie Lietuvos Aukščiausiosios Tarybos – Atkuriamojo Seimo pirmininko konservatoriaus Vytauto Landsbergio namų. Pats R.Žemaitaitis šio kvietimo vėliau išsižadėjo.
Tame pačiame įraše jis pareiškė: „Ar esame saugūs, kad Ingrida Šimonytė su savo leftistais neišprovokuos ir kokius nors išpuolius prieš žydus? Patirties jie turi!!!“.
Vėliau žodį „žydai“ pakeitė į „žemaičiai“, o savo koalicijos partneriams aiškino, neva ir turėjo omeny žemaičius, tačiau automatinis teksto taisymo variklis esą tekstą iškraipė.
Policija pirmadienį dėl šio R.Žemaitaičio įrašo pradėjo ikiteisminį tyrimą.
Stiprėjanti kritikos banga
Praėjusią savaitę paskelbus apie būsimosios koalicijos sudėtį, „Nemuno aušros“ dalyvavimą joje pasmerkė kitų šalių politikai.
Kritikos Lietuvoje ir užsienyje socialdemokratų sprendimas kviesti į valdančiąją daugumą „aušriečius“ sulaukė dėl to, jog R.Žemaitaitis yra teisiamas dėl neapykantos kurstymo prieš žydus, o Konstitucinis Teismas dėl viešų pasisakymų apie žydus ir Izraelį R.Žemaitaitį yra pripažinęs sulaužius Seimo nario priesaiką ir šiurkščiai pažeidus Konstituciją.
Po KT sprendimo R.Žemaitaitis atsisakė Seimo nario mandato ir taip išvengė apkaltos proceso bei galėjo kandidatuoti į prezidentus ir į Seimo narius.