Pagal Seimo priimtą įstatymą, aukščiausius valstybės vadovus ir svarbiausių valstybės institucijų pastatus saugantis Vadovybės apsaugos departamentas taps savarankiška įstaiga – Vadovybės apsaugos tarnyba. Taip pat kils tarnybos pareigūnų atlyginimų koeficientai, institucijos vadovą nuo šiol skirs Vyriausybė, ji turės atskirą biudžetą ir nebesilaikys Vidaus tarnybos statuto.
Būtent šiuos aspektus dar prieš pusmetį svarstant naujos redakcijos įstatymą Seimo komitetuose kritikavo prezidento G.Nausėdos patarėjai.
Prezidento patarėjas Darius Kuliešius Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto posėdyje nurodė, kad, ko gero, visos pertvarkos tikslas tėra susikurti geresnes darbo sąlygas, tačiau to esą galima pasiekti ir tiesiog optimizuojant resursus.
„Visai neseniai buvo reformuotas Vidaus tarnybos statutas, kuriuo buvo siekiama centralizuoti, optimizuoti tarnybas, o dabar siūlomas projektas išskirtų vieną instituciją iš visos sistemos. Tas pagrindimas nėra pakankamas, nes tokia praktika nėra plati“, – aiškino jis.
Teisės ir teisėtvarkos komitete projektui priekaištus žėrė patarėja Elena Masnevaitė.
„Respublikos prezidentas nepritaria šiam projektui, taip, VAD tikrai puikiai dirba, neturime jokių priekaištų, bet norėtume pasakyti kelias pastabas projektui“, – kalbėjo ji ir pridūrė, kad VAD vykdo siaurą funkciją, todėl „abejotina, ar tikslinga ir proporcinga kurti atskirą tarnybą“.
Be to, prezidento patarėja abejojo, ar vadovybės apsaugos pareigūnai turi uždirbti daugiau nei Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT), Valstybės saugumo departamento (VSD) pareigūnai ir net kai kurie teisėjai.
„Mes tikrai sutinkame, kad pareigūnų darbo sąlygos turi gerėti, bet pagalvokime apie viešojo sektoriaus atlyginimus, turime lyginti ir su viešuoju sektoriumi, ir su kitų pareigūnų atlyginimais“, – kalbėjo E.Masnevaitė.
Vėliau koreguojant projektą Vadovybės apsaugos tarnybos pareigūnams numatomi atlyginimų koeficientai buvo sumažinti. Tuomet opozicija sunerimo, kad po pertvarkos augs tik vadovų, o ne eilinių pareigūnų algos.
Tačiau tokie pokyčiai projekte garantavo prezidento paramą ir praėjusią savaitę jis pasirašė naujos redakcijos Vadovybės apsaugos įstatymą, nors jam anksčiau G.Nausėdos patarėjai reiškė kritiką ne tik dėl algų koeficientų.
„Diskutuojant dėl šių teisės aktų pakeitimų Prezidentūra teikė komentarus, kad VAT neturėtų tapti išskirtine tarnyba, kurios pareigūnai gautų ženkliai didesnius atlyginimus už panašiose tarnybose esančių kitų pareigūnų. Diskusijų metu atsižvelgta į šias mūsų pastabas“, – kodėl prezidentas nutarė pasirašyti įstatymą, 15min paaiškino G.Nausėdos atstovas žiniasklaidai Antanas Bubnelis.