G.Nausėda teigia remiantis LAKD pertvarką į valstybės įmonę, nes tai sudarys sąlygas efektyvesnei jos veiklai ir pažangios elektrinių kelių rinkliavų sistemos diegimui, bet kritikuoja per didelį valstybės tarnautojų skaičių būsimos įmonės valdyboje.
„Priimtas įstatymas neatitinka skaidraus, profesionalaus ir efektyvaus valstybės įmonių valdymo standartų“, – pranešime sakė G.Nausėda, pabrėžęs, kad visų sektorių valstybės įmonių valdymas turi būti reguliuojamas nuosekliai ir užtikrinant efektyvią kontrolę.
Prezidentas parlamentarams siūlo atsisakyti nuostatos, kad daugumą Kelių direkcijos valdybos narių turi sudaryti valstybės tarnautojai. Anot jo, tokia nuostata prieštarauja valstybės ir savivaldybių įmonių veiklą reguliuojančiam įstatymui, numatančiam, kad į tokių įmonių valdybose daugiau kaip pusė narių turi būti nepriklausomi.
Savo veto G.Nausėda teigia, kad valstybės tarnautojų dauguma sudaryta Kelių direkcijos valdyba „neatitinka gerosios valstybės valdomų įmonių valdysenos praktikos ir sudaro prielaidas neefektyviam ir neskaidriam (...) valdymui“.
Prezidentas pabrėžė, kad Kelių direkcija turi būti nepriklausoma nuo politiką formuojančių institucijų.
Bandys veto atmesti
R.Karbauskis sako, kad valdantieji bandys atmesti prezidento veto, nes iki šiol galiojantis įstatymas, įpareigojantis į valstybės ir savivaldybių įmonių valdybas skirti daugumą nepriklausomų narių, nepasiteisino.
Anot politiko, šis teisės aktas taip pat bus keičiamas Seime.
„Tas įstatymas dėl tų valdybos formavimo principų visose įmonėse kaip tik yra keičiamas. Gali būti, kad prezidentas šioje vietoje teisus, kad du įstatymai susikerta, bet jis negali nežinoti iš savo patarėjų, kad yra taisomas ir kitas įstatymas“, – 15min sakė R.Karbauskis.
Pasak jo, per valdymo metus „valstiečiai“ pamatė, kad sprendimas įmonėse turėti daugumą nepriklausomų „realiai veikia prieš valstybę“.
Kaip vieną pavyzdžių parlamentaras minėjo miškų urėdijų reformą.
„Mes pamatėme valdybą, kuri priima sprendimus, prieštaraujančius tai logikai, kurią turėjo Seimas“, – teigė Seimo narys.
„Ne vienu atveju jau taip atsitiko, kad taip vadinami nepriklausomi žmonės valdybose vadovaujasi savo supratimu ir vizijomis, bet mes į tas reformas įdedame valstybės interesą. Tokiu atveju reforma gali neduoti jokio rezultato“, – pridūrė jis.
Kelių direkciją pertvarkyti norima nuo šių metų rugsėjo.
Valdantieji sako, kad pertvarkyta direkcija galės pritraukti gerų specialistų ir jiems mokėti didesnius atlyginimus, įstaigai atsiras galimybė skolintis.
Opozicija teigia, kad direkciją norima paversti „lesyklėle“ kadenciją baigiantiems politikams ar politinio pasitikėjimo pareigūnams bei atleisti neįtikusį dabartinį institucijos vadovą Vitalijų Andrejevą.