Šalies vadovo į VRK narius teikiamas Š.Liekis 1998 m. Brandeiso universitete (JAV) apsigynė socialinių mokslų daktaro laipsnį, 2005 m. Vilniaus universitete (VU) įvykdė habilitacijos procedūrą. 1997–2001 m. Š.Liekis buvo Atviros Lietuvos fondo programų direktorius, nuo 2001 m. – Mykolo Romerio universiteto docentas, nuo 2006 m. – profesorius. Šiuo metu Š.Liekis eina Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) profesoriaus, VDU Politikos mokslų ir diplomatijos fakulteto dekano pareigas. Jis taip pat yra vienas Vilniaus politikos analizės instituto (VPAI) steigėjų, VPAI tarybos pirmininkas, dirba įvairiose tyrimų ir konsultavimo darbo grupėse Lietuvoje ir užsienyje.
Kandidatas į VRK narius A.Vaišnys 2003 m. VU apsigynė socialinių mokslų daktaro laipsnį, o nuo 2014 m. yra VU Komunikacijos fakulteto profesorius. 1997–2006 m. A.Vaišnys buvo Seimo spaudos tarnybos vadovas, 2006–2008 m. ėjo VU Komunikacijos fakulteto Žurnalistikos instituto direktoriaus, 2007–2017 m. – VU Komunikacijos fakulteto dekano pareigas. Šiuo metu A.Vaišnys yra Lietuvos nacionalinės bibliotekos (LNB) Informacijos ir komunikacijos mokslų departamento direktorius, einantis LNB generalinio direktoriaus pavaduotojo pareigas, taip pat Valstybei reikšmingų minėjimų ekspertų komisijos narys.
VRK sudaro Seimas po eilinių Seimo rinkimų praėjus ne mažiau kaip 140 ir ne daugiau kaip 200 dienų. Į VRK gali būti siūlomas nepriekaištingos reputacijos Lietuvos Respublikos pilietis, turintis aukštąjį išsilavinimą, kuris pagal Seimo rinkimų įstatymą gali būti kandidatu į Seimo narius ir per paskutinius trejus Seimo, Respublikos Prezidento, savivaldybių tarybų rinkimus, rinkimus į Europos Parlamentą arba referendumus nebuvo atleistas iš rinkimų ar referendumo komisijos už rinkimų įstatymų ar Referendumo įstatymo pažeidimą.
Po du kandidatus į VRK siūlo prezidentas, teisingumo ministras, Lietuvos teisininkų draugija. Pirmininko kandidatūrą teikia Seimo Pirmininkas. Po vieną komisijos narį teikia partijos, gavusios Seimo narių mandatų daugiamandatėje rinkimų apygardoje.