Po pratybų parodomosios programos prezidentė D.Grybauskaitė pasakė, kad Baltijos regione būtų gerai turėti „Patriot“ oro gynybos sistemą – nesvarbu, kurioje šalyje – greitas atsakas į oro pavojų yra labai svarbu.
Rytinis NATO flangas ir jo oro gynyba yra kol kas silpniausia mūsų gynybos dalis.
Prezidentė kalbėjo: „Pirma kartą tokio pobūdžio pratybos Lietuvoje. Šalys mokosi apsiginti nuo oro grėsmių ir taip dirbti kartu įvairioms ginkluočių rūšims. Pirmą kartą esame priėmę JAV oro gynybos bateriją „Patriot“.
Rytinis NATO flangas ir jo oro gynyba yra kol kas silpniausia mūsų gynybos dalis. Į ją reikia investuoti labiau. Būtina suderinti visų šalių veiksmus. Džiaugiuosi, kad galime matyti tokį bendradarbiavimą. Tikiuosi, kad tai padės mums apsaugoti rytinį pasienį oro gynybos priemonėmis“.
Pratybų siužetas
Kaip atrodo pratybų siužetas? Pratybų stebėjimo lauke išdėstytos kiekvienos šalies antžeminės oro gynybos sistemos nedideliais atstumais (100-200 m ratu), taip parodant vykstančių pratybų eigą sumažintame mastelyje.
Antžeminės oro gynybos sistemos imitavo išsiskleidimą. Kiekvienai šaliai buvo priskirti šaudymo sektoriai. Imituojama rajono oro erdvės gynyba, tik mažame mastelyje.
Praskrendant orlaiviams, šalių antžeminės oro gynybos sistemos imitavo „naikinimą“. Šalių antžeminės oro gynybos sistemos susiskleidė ir išvažiavo iš pratybų stebėjimo lauko.
Kas yra „Patriot“?
Oro gynybos pratyboms Lietuvoje dislokuota ilgojo nuotolio priešlėktuvinės gynybos sistema „Patriot“, galinti numušti ir raketas. Kas yra „Patriot“ sistema?
Priešlėktuvinės gynybos sistema „Patriot“ yra skirta atpažinti ir numušti tiek priešišką aviaciją, tiek raketas. Ją naudojant ant žemės įrengiami raketų paleidimo įrenginiai su radarais.
Radarui aptikus priešišką taikinį, įrenginys iššauna raketą. Naujausio modelio „Patriot“ sistema vadinasi PAC-3, ji pradėta naudoti XXI a. pradžioje.
„Patriot“ sistemos vienetas vadinamas baterija. Bateriją gali aptarnauti keliasdešimt karių, jos ir aptarnaujančių sistemų transportavimui reikia keliolikos transporto priemonių. Vieną „Patriot“ sistemos bateriją sudaro penkios dalys: raketų paleidimo įrenginys, pačios žemė-oras raketos, radiolokacinė stotis, ugnies valdymo punktas, mobili elektros stotis.
Aktyvavus „Patriot“ bateriją, jos radaras nuolat stebi dangų, ieškodamas potencialių artėjančių taikinių. Aptikęs potencialų taikinį, radaras nustato jo greitį ir trajektoriją. Pagal tai jis nusprendžia, ar tai raketa, ar balistinė raketa, ar lėktuvas, ar bepilotė skraidyklė, ar kažkas nepavojingo.