Pagal naująją tvarką, į Kompensuojamųjų vaistų kainyną nebus įtraukiami vaistai, kurių kaina – daugiau nei 10 proc. didesnė negu pigiausių vaistų su ta pačia veikiąją medžiaga pasirinktose aštuoniose užsienio valstybėse (vadinamosiose referencinėse šalyse).
„Problemos vaistų kainų srityje yra įsisenėjusios ir be galo apaugusios interesais, ir persmelktos netgi ir korupcinių šešėlių, todėl labai gerai, kad Vyriausybė, pasiremdama Konkurencijos tarybos ir Valstybės kontrolės rekomendacijomis, mėgina žengti pirmuosius žingsnius (...). Iš tiesų matome tik pirmuosius mėginimus ir žingsnius, kaip sumažinti kainas, todėl sveikinu Vyriausybę, kuri mėgina tai daryti“, – LRT radijui sakė D.Grybauskaitė.
Jos teigimu, iki šiol veikusi kompensavimo sistema dirbtinai kliudė plėtoti gydymą pigesniais vaistais.
„Lietuvoje faktai tokie, kad brangiausių vaistų parduodama dešimt kartų daugiau nei pigiausių, nors gydo tą patį, ir kompensavimo sistema iki šiol sukelia dirbtines kliūtis pigesniems vaistams patekti į kompensuojamųjų sąrašą“, – ketvirtadienį transliuotame interviu sakė šalies vadovė.
Valstybė vaistams kompensuoti per metus skiria beveik ketvirtį milijardo eurų, patys gyventojai primoka dar per 50 milijonų eurų.
„Veikianti sistema yra brangi, bet labai paranki brangių vaistų gamintojams ir prekybininkams, todėl toks didžiulis pasipriešinimas: su užsakomaisiais straipsniais, tiesioginiais spaudimais ir išgalvotomis istorijomis“, – aiškino D.Grybauskaitė.
Vyriausybės palaiminti pakeitimai, pasak SAM, gyventojų priemokas leis sumažinti 30 procentų. Per metus gyventojai esą sutaupytų 20 mln. eurų priemokų už vaistus, dar 10 mln. eurų sutaupytų Privalomojo sveikatos draudimo fondas.
Vaistų gamintojų asociacija sako, kad tokio kainų mažėjimo, apie kurį kalba SAM, pasiekti nepavyks, tad kurstomi nepagrįsti pacientų lūkesčiai.