ES ir Turkijos vadovai praėjusią savaitę sutarė dėl preliminaraus plano, kuriame numatyta, kad į Graikiją atvykstantys nauji migrantai bus grąžinami į Turkiją. Už kiekvieną į Turkiją grąžinamą migrantą sirą ES turėtų priimti po vieną asmenį iš toje šalyje esančių pabėgėlių stovyklų.
Visgi šis planas sulaukė prieštaringų reakcijų tarp ES lyderių. Prancūzija ir Čekija įspėjo Turkiją nemėginti „šantažuoti Europos“. Aukščiausi Jungtinių Tautų pabėgėlių ir žmogaus teisių pareigūnai taip pat pareiškė rimtų abejonių, ar toks planas būtų teisėtas.
Tačiau kai kurios šalys tikisi, kad susitarimas su Turkija sustabdys nelegalių migrantų srautą į ES. Čekijos užsienio reikalų ministras Lubomiras Zaoralekas interviu BNS sakė, kad šis susitarimas gali sustabdyti migrantų srautą per kelis mėnesius.
Pernai daugiau nei 1,2 mln. žmonių atvyko į Europą ieškoti geresnio gyvenimo, o toks antplūdis sukėlė Senajame žemyne rimčiausią pabėgėlių krizę nuo Antrojo pasaulinio karo laikų. Pernai ES parengė schemą, pagal kurią tūkstančiai pabėgėlių turėtų būti paskirstyti po Bendrijos valstybes, tačiau iš numatytų 160 tūkst. žmonių iki šiol buvo perkelti vos keli šimtai.