„Ir Vyriausiajai rinkimų komisijai, ir Vyriausiajai tarnybinės etikos komisijai būtini atnaujinimas, o svarbiausia – depolitizavimas, nes matėme, kokia partijų įtaka, kiek jinai daro ir iškreipia darbo kokybę ir objektyvumą“, – penktadienį transliuotame interviu LRT radijui sakė D.Grybauskaitė.
„Būtina garantuoti skaidresnius rinkimus, konkrečiu atveju Vyriausiosios rinkimų komisijos, tuo pačiu ir skaidresnę mūsų politinę sistemą. Todėl pertvarka būtina ir būtina ją depolitizuoti, todėl jeigu šie įstatymai bus pateikti, aš tikrai jiems planuoju pritarti“, – pridūrė ji.
Valdančiųjų „valstiečių“ ir opozicinių konservatorių atstovai yra parengę įstatymų pataisas, numatančias abiejų komisijų reformas. Joms ketvirtadienį parlamentarai pritarė po pateikimo.
Vyriausiosios rinkimų komisijos įstatymo pataisomis būtų panaikinta galimybė partijoms deleguoti savo atstovus į komisijos narius. Siūloma eliminuoti teisingumo ministrą iš teikiančiųjų VRK narių kandidatūras sąrašo, tačiau ši teisė paliekama prezidentui. Teisė teikti VRK pirmininko kandidatūrą būtų palikta Seimo pirmininkui.
Vyriausioji rinkimų komisija, pagal projektą, būtų sudaryta iš devynių narių: po dvi kandidatūras Seimui slaptu balsavimu tvirtinti teiktų Teisėjų taryba, Lietuvos teisininkų draugija, Lietuvos advokatūra ir prezidentas. VRK pirmininko kandidatūrą, kaip ir iki šiol, Seimo skirti teiktų parlamento vadovas.
Etikos sargų komisiją siūloma pertvarkyti panaikinant šiuo metu galiojančią teisę Lietuvos savivaldybių asociacijos vadovui deleguoti vieną VTEK narį. Vietoj to vieną narį į etikos sargus būtų patikėta teikti tarptautinės antikorupcinės organizacijos„Transparency international“ Lietuvos skyriui (TILS).
Iš viso, kaip ir šiuo metu, VTEK sudarytų penki nariai – po vieną kandidatą Seimui teiktų prezidentas, Seimo pirmininkas, ministras pirmininkas, Teisėjų taryba ir TILS.
Komisijų pertvarkas inicijavę parlamentarai teigia, kad taip siekiama depolitizuoti ir skaidrinti šias institucijas.