D.Grybauskaitė žada teikti Akcinių bendrovių ir Nekilnojamojo turto registro įstatymų pataisas, kurios suteiktų teisę žiniasklaidai neatlygintinai susipažinti su valstybės turimais archyviniais duomenimis apie asmenų valdomą nekilnojamąjį turtą bei informacija apie juridinių asmenų dalyvius, teigiama Prezidentūros pranešime.
„Informacijos laisvė yra viena pamatinių demokratinės valstybės sąlygų, kurios neatskiriama dalis yra visuomenės teisė gauti informaciją, todėl dirbtiniai jos suvaržymai, siekiant apsaugoti galimai neskaidrius interesus, yra nepagrįsti, neproporcingi ir neatitinka visuomenės lūkesčių“, – rašoma Prezidentūros pranešime.
Vyriausybė yra pateikusi Seimui įstatymų pataisas dėl nemokamo Registrų centro duomenų teikimo žurnalistams. Vyriausybė pernai spalį taip pat priėmė laikiną sprendimą, sudarantį sąlygas žurnalistams neatlygintinai gauti duomenis iš Registrų centro, tačiau duomenys apie buvusius turto ar akcijų savininkus nėra teikiami, tokios informacijos teikimo nenumato ir Vyriausybės parengtos pataisos.
Registrų centro vadovas Saulius Urbanavičius yra sakęs, kad registrų valdytojai yra pasirengę žiniasklaidai ir visuomenei atverti kuo daugiau duomenų, tačiau dalies jų atskleidimas priklauso nuo teisinio reguliavimo.
Nuo šių metų pradžios visų valstybės registrų duomenys yra nemokamai prieinami visoms valstybės ir savivaldybių institucijoms bei įstaigoms. D.Grybauskaitės teigimu, kitas žingsnis turi būti valstybės registrų atvėrimas visuomenei.
Pasak prezidentės, dauguma valstybių jau seniai eina valstybės turimų duomenų atvėrimo keliu, nes atvira prieiga prie jų daro teigiamą poveikį ekonomikai, inovacijų ir verslo plėtrai, valstybės pažangai ir kasdieniam jos piliečių gyvenimui. Be to, viešumas yra vienas svarbiausių antikorupcinių veiksnių.
„Lietuva jau seniai pribrendusi įvairias sritis apimančiai atvirų duomenų politikai ir turi lygiuotis į modernias, ekonomiškai stabilias valstybes – Didžiąją Britaniją, Vokietiją, Prancūziją, Švediją, Airiją, kuriose tokia tvarka galioja. Tuomet nereikės jokių įstatymų išimčių ar dirbtinių apribojimų“, – teigiama Prezidentūros pranešime.
Registrų centras pernai rugsėjį buvo nutraukęs daugelį metų galiojusią praktiką pagal žurnalistų užklausas neatlygintinai pateikti registrų duomenis. S.Urbanavičius tuomet teigė, kad tokiam duomenų teikimui nebuvo teisinio pagrindo, tuo metu žurnalistų bendruomenė tvirtino, kad taip nepagrįstai apribota žiniasklaidos laisvė gauti informaciją iš valstybės.