„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai
2012 07 09 /15:14

Prezidentė: „Siūlymai keisti generalinio prokuroro ir generalinio komisaro skyrimo tvarką – siekis politizuoti teisėsaugą“

Seime svarstomos iniciatyvos keisti generalinio prokuroro ir generalinio policijos komisaro skyrimo tvarką – bandymai politizuoti teisėsaugos institucijas, teigia prezidentė Dalia Grybauskaitė.
Dalia Grybauskaitė
Dalia Grybauskaitė / Irmanto Gelūno / BNS nuotr.

„Tai traktuoju kaip mėginimą politizuoti teisėsaugos institucijas. Jau šį procesą esame praėję prieš 10 – 15 metų, nenorėčiau palinkėti Lietuvos visuomenei ir valstybei grįžti į senuosius laikus, kada teisėsaugos institucijų vadovai tiesiogiai priklauso nuo politikų“, – atsakydama į BNS klausimus pirmadienį sakė D.Grybauskaitė.

Savo ruožtu premjeras Andrius Kubilius aiškina, kad tokioms diskusijoms netinkamas priešrinkiminis laikas, tačiau teigia, kad po rinkimų teisėsaugos sistemos pertvarką reikėtų svarstyti.

„Tikrai nemanau, kad į kadencijos pabaigą reikėtų tokias sistemines pertvarkas svarstyti, tačiau kaip surasti tinkamą balansą tarp Seimo, Prezidento institucijos, Vyriausybės ir teisėsaugos institucijų, numatant jų atskaitomybės ir veiklos planavimo reikalus, – tą klausimą ateity, ne rinkimų kampanijos įkaršty, aš manau, kad reikėtų svarstyti“, – pirmadienį Vyriausybėje žurnalistams sakė premjeras.

Seimas prieš kelias savaites po pateikimo pritarė darbo grupės parengtam naujam Policijos veiklos įstatymo projektui. Šiuo projektu bus keičiamos ir policininkų darbo, ir generalinio policijos komisaro skyrimo tvarka, išplečiamos policijos pareigūnų teisės.

Iki šiol generalinį policijos komisarą vidaus reikalų ministro siūlymu ir Vyriausybės teikimu skiria ir atleidžia prezidentas. Naujoji redakcija numato, kad policijos generalinį komisarą vidaus reikalų ministro teikimu penkerių metų kadencijai skiria ir atleidžia Vyriausybė. Nebeliktų šiuo metu įstatyme numatytos policijos generalinio komisaro atskaitomybės prezidentui.

Seimo valdyba birželio pabaigoje sudarė darbo grupę, kuri iki rugsėjo 15 dienos turėtų parengti Konstitucijos pataisų projektui ir dėl prokuratūros sistemos pavaldumo.

Seimo teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkas Stasys Šedbaras yra užsiminęs, jog šiuo atveju taip pat gali būti svarstomas prokuratūros perdavimas vykdomajai valdžiai.

„Ši idėja nenauja, nuspręsta sudaryti darbo grupę, kuri ir pateiks modelius, apie juos kalbėti dar anksti, bet pasaulio praktikoje paprastai prokuratūros sistema būna labiau susieta su vykdomąja valdžia, tai, matyt, ir atsispindės, ir skyrimo tvarka, ir kita“, – BNS yra sakęs Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkas Stasys Šedbaras.

Pagal dabar galiojančius įstatymus, generalinį prokurorą skiria ir atleidžia prezidentas Seimo pritarimu.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs