„Bet kurioje demokratinėje šalyje stengiamasi įsiklausyti į taikiai, bet ne agresyviai reiškiamą kritiką ar oponuojančią nuomonę. Prezidentė susitiko su daugumos JAV lietuvių organizacijų atstovais ir tame susitikime buvo diskutuota įvairiais klausimais, tarp jų – ir jūsų minėtos mergaitės dramos tema“, – Žinių radijui sakė vyriausiasis patarėjas užsienio politikos klausimais Darius Semaška.
Per incidentą Lemonte praeitą penktadienį prezidentės kortežui kelią pastojo minia, nepatenkinta Drąsiaus Kedžio ir Laimutės Stankūnaitės dukters perdavimu motinai. Savo pasipiktinimą protestuotojai reiškė skanduodami „Gėda, gėda“, laikydami plakatus, kuriuose kaltinama prezidentė ir Lietuvos valdžia, tai matoma „Youtube“ paskelbtame įraše.
„Kaip ir Lietuvoje, toje bendruomenėje, tarp JAV lietuvių, irgi yra įvairių nuomonių, ir tos įvairios nuomonės atsispindėjo. Yra dalis tų, kurie pabrėžia, kad bet kokiomis sąlygomis teisinėje valstybėje teismo sprendimas turi būti įgyvendinamas. Kita dalis, aišku, kelia klausimą, ar šiuo atveju įgyvendinant teismo sprendimą iš tiesų paisoma ir apginami mergaitės interesai“, – sakė D.Semaška.
Susitikime su JAV lietuviais prezidentė teigė, kad Lietuva yra teisinė valstybė ir ji negali raginti nevykdyti teismo sprendimų. Šalies vadovė taip pat pabrėžė, kad dėl Garliavoje susiklosčiusios situacijos yra kaltos abi konflikto pusės.
„Tai, kad abi pusės pradėjo dalinti mergaitę kaip daiktą, abi pusės neleido nei vienai, nei kitai džiaugtis mergaite, manau, kad kaltos yra abi pusės, t.y. giminės, kurie mergaitę pradėjo naudoti, kaip būsimų rinkimų atributą. Taip tai dabar atrodo Lietuvoje. Žmonės susiskaldę, vieni – įsitikinę, kiti – įsitikinę. Čia – ne įsitikinimo klausimas. Aš tiesos neturiu, jeigu ją žinočiau, taip ir elgčiausi. Aš tiesos neturiu, bet kviesti nevykdyti teismo sprendimo aš negaliu“, – susirinkusiems kalbėjo D. Grybauskaitė.
„Jeigu aš galėčiau pasakyti, kur yra teisybė ir kas teisus, būčiau seniai sutvarkiusi. Deja, nuo pat pradžių visa istorija buvo labai sudėtinga ir sugadinta teisėsaugos tyrėjų. Lietuva (yra) kaip ir bet kuri demokratinė valstybė ir Lietuvoje pagrindinė sąlyga tapti NATO ir Europos Sąjungos nare buvo teisinė reforma. Mūsų teismai, prokuratūra turėjo tapti nepriklausoma nuo politinio kišimosi, tokia ir tapo. Kai dabar mėginama prašyti, kad aš nurodinėčiau, pavyzdžiui, teismui arba atšaukčiau teismo sprendimą, aš tokių konstitucinių galių neturiu. Sakyti, geras ar blogas teismas, kad galima nevykdyti teismo sprendimų aš negaliu, to man neleidžia Konstitucija“, – kalbėjo prezidentė.
Ji pabrėžė, kad įstatymus galima keisti ir stengtis, kad jie būtų geresni, tačiau jų negalima ignoruoti.
„Bet Lietuva yra teisinė valstybė ir negalima, kad žmonės verstų pačią valstybę atsisakinėti savo įstatymų, įstatymus galima keisti. Inicijuokime, kovokime, kad jie būtų geresni, bet jų negalima ignoruoti. Įsivaizduokit jūs kuris nors: pasiūlysite nevykdyti įstatymo – nemokėti mokesčių. Kas bus su jumis? Arba kaip nors nevykdyti Jungtinių Valstijų įstatymų? Tas pats yra ir su Lietuva, Lietuva yra teisinė valstybė“, – teigė D.Grybauskaitė.
„Ir jūs gyvenate demokratinėje valstybėje, ir Lietuva taip pat. Visi turi teisę į visokią nuomonę, priimkime tai kaip mūsų demokratinę realiją“, – jai pasitikti surengtą protestą pakomentavo prezidentė.
Ketvirtadienio rytą Kauno rajone, Garliavoje, Drąsiaus Kedžio ir L.Stankūnaitės dukra, kurią pastaruoju metu globojo teta Neringa Venckienė, vykdant teismo sprendimą buvo perduota motinai.
Policija po perdavimo pranešė, kad vaiko atžvilgiu prievartinių veiksmų neatliko, bet sulaikė 36 žmones, kurie nevykdė pareigūnų reikalavimų.
Penktadienį su motinai perduota mergaite susitikusios parlamentarės Seimo vicepirmininkė „darbietė“ Virginija Baltraitienė ir konservatorė Vilija Aleknaitė teigė nerimą keliančių ženklų nepastebėjusios, mergaitė jautėsi gerai, buvo žaisminga ir noriai bendraujanti.
Teismo sprendimas įvykdytas tik dabar, nors pagal gruodžio 16 dieną priimtą Kėdainių rajono apylinkės teismo sprendimą, L.Stankūnaitei mergaitė turėjo būti perduota ne vėliau kaip per 14 dienų nuo sprendimo priėmimo.
Šių metų sausį prezidentė buvo pareiškusi, kad, jos vertinimu, teisėja N.Venckienė vykdo teismo sprendimą. „Kiek žinau, ponia Venckienė vykdo teismo sprendimą ir siūlo atiduoti mergaitę, jei mergaitė pati su tuo sutinka ir pati nori eiti pas mamą“, – per spaudos konferenciją sausio 12 dieną teigė D.Grybauskaitė.