„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai
2021 12 08 /14:39

Ž.Pavilionis apie prezidentūros kreipimąsi: toks gan sovietinis stilius

Parlamentinio Užsienio reikalų komiteto pirmininkas Žygimantas Pavilionis ir Seimo Etikos ir procedūrų komisija gavo prezidentūros raštą, kuriame teigiama, kad Ž.Pavilionis siekia daryti psichologinį spaudimą vyriausiajai prezidento patarėjai Astai Skaisgirytei bei mesti šešėlį jos reputacijai, o tokia veikla „kelia itin rimtą susirūpinimą dėl jos atitikties konstitucinei Seimo nario priesaikai“. Pats Ž.Pavilionis sako klausimais norėjęs ne viešai išsklaidyti kilusias abejones, o raštą vertinantis kaip siekį jį nutildyti.
Žygimantas Pavilionis ir Asta Skaisgirytė
Žygimantas Pavilionis ir Asta Skaisgirytė / 15min nuotr.

Prezidentūros kanclerės Agilos Barzdienės pasirašytame rašte Ž.Pavilioniui ir komisijai teigiama, kad prezidentūra gavo Užsienio reikalų komiteto (URK) pirmininko raštus, adresuotus vyriausiajai prezidento patarėjai A.Skaisgirytei.

Anot kreipimosi, raštuose prašoma, kad vyriausioji patarėja Ž.Pavilioniui teiktų paaiškinimus dėl patarėjos funkcijų, teiktų teisės aktus, nustatančius šios pareigybės funkcijas, aiškintųsi dėl bendravimo su URM ir Vyriausybe praktikos.

„Teiktų paaiškinimus dėl vyriausiosios patarėjos darbo ir konkrečių vykdomų funkcijų jai kartu su prezidentu vykstant į Europos vadovų tarybą, teiktų paaiškinimą dėl Taivano atstovybės, reikalaujama, kad vyriausioji patarėja aiškintųsi dėl viešų komentarų, teiktų A.Lukašenkos atžvilgiu, pateiktų Ž.Pavilioniui jo nurodytų žinučių, siųstų URM, kopijas (...) Taip pat reikalaujama patvirtinti nepagrįstas aplinkybes ir teiginius dėl asmenų skyrimo į diplomatines atstovybes“, – rašoma prezidentūros kanceliarijos rašte.

Jame teigiama, kad raštuose formuluojamuose klausimuose nepagrįstai teigiama, kad vyriausioji patarėja susitinka su raštuose minimais asmenimis ir perduoda jiems dokumentus.

Pauliaus Peleckio / 15min nuotr./Žygimantas Pavilionis
Pauliaus Peleckio / 15min nuotr./Žygimantas Pavilionis

Jame piktinamasi, kad raštuose, nenurodant teisinio pagrindo ir motyvų, įsakmiai nustatomas terminas, per kurį vyriausioji patarėja turi atsakyti į virš 50 iškeltų klausimų ar įvykdyti pateiktas užduotis, priešingu atveju, grasinama kelti klausimą URK bei inicijuoti specialiosios Seimo tyrimo komisijos sudarymą.

„Būtina pažymėti ir tai, kad socialiniame tinkle „Facebook“ Ž.Pavilionio paskyroje nuolat viešai skleidžiama išgalvota, neatitinkanti objektyvių faktų neigiamo turinio informacija apie vyriausiąją patarėją“, – rašo prezidento kanceliarijos vadovė.

Užuominos apie pažeistą Seimo nario priesaiką

Prezidentūros rašte kalbama apie tai, kad Seimo narys privalo gerbti kitų asmenų konstitucines teises ir laisves.

„Seimo nario konstitucinis statusas, kuris (...) skiriasi nuo visų kitų piliečių teisinio statuso, ypatumai lemia tai, kad Seimo nario veiksmais, kuriais pažeidžiamos kitų asmenų konstitucinės teisės ir laisvės, ypač jeigu jie atliekami naudojantis Seimo nario konstituciniu statusu, nepriklausomai nuo to, ar toks Seimo nario elgesys susijęs su jo parlamentine veikla, gali būti šiurkščiai pažeista Konstitucija ir pažeista Seimo nario priesaika, žeminama Seimo – Tautos atstovybės reputacija ir autoritetas (KT nutarimas 2004 liepos 1 d.)“, – rašo prezidentūros kanclerė.

Ji cituoja Seimo statutą, kuris draudžia Seimo nario mandatą naudoti ne pagal paskirtį, Valstybės politikų elgesio kodeksą, pabrėžia ir tai, kad Konstitucija įtvirtina valstybės valdžių atskyrimo principą.

Pažymima, kad vyriausioji patarėja yra prezidento politinio pasitikėjimo valstybės tarnautoja.

„Jokie kiti asmenys, be teisėto pagrindo, neturi teisės šiai valstybės tarnautojai duoti privalomų vykdyti nurodymų“, – teigiama rašte.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Asta Skaisgirytė
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Asta Skaisgirytė

„Apgailestaujame, tačiau URK pirmininko Ž.Pavilionio oficialūs ir neoficialūs prašymai bei vieši pasisakymai, pasireiškiantys išgalvotos neigiamos informacijos skleidimu ir kišimusi į nepavaldaus tarnautojo tarnybinę veiklą, neturi teisėto pagrindo bei nėra motyvuoti, mūsų vertinimu, neatitinka Seimo statute apibrėžtų Seimo nario ir atstovaujamo komiteto pirmininko įgaliojimų, – rašo prezidentūros kanclerė. – Yra pagrindo manyti, kad minėtais veiksmais, pasinaudojant tarnybine padėtimi, siekiama daryti psichologinį spaudimą vyriausiajai patarėjai bei mesti šešėlį jos reputacijai bei lojalumui valstybei. Tokia sisteminga neturinti teisėto pagrindo ir faktinio pagrindimo prieš konkretų atsakingas pareigas einantį valstybės tarnautoją nukreipta veikla ne tik nedera su Valstybės politikų elgesio kodekso nuostatomis, bet ir kelia itin rimtą susirūpinimą dėl jos atitikties konstitucinei Seimo nario priesaikai.“

Rašte pridedama, kad siekiant bendrų tikslų valstybei prezidentūra ragina nedelsiant grįžti prie konstruktyvaus, abipuse pagarba bei pasitikėjimu grįsto bendradarbiavimo.

Ž.Pavilionis: gavau pasiūlymą iš esmės tylėti

Ž.Pavilionis 15min trečiadienį sakė esantis labai nustebęs, kad visa tai atsidūrė viešumoje.

Politikas teigė, kad po nesusipratimų dėl Angelos Merkel skambučio Aliaksandrui Lukašenkai URK nariams buvo kilę daug klausimų, kaip viskas buvo iš tiesų – ar skambučiai buvo derinti, ar ne, kas konkrečiai buvo suderinta ir panašiai.

„Visi komiteto nariai pritarė, kad reikėtų pasikalbėti su ponia A.Skaisgiryte, nes tiek šiuo, tiek keliais kitais klausimais, kas yra uždaro pobūdžio klausimai – ambasadorių skyrimai, vyksta tam tikri nesusipratimai, kuriuos mes norėtume panaikinti, nes mes visi suinteresuoti ta vienybe“, – kalbėjo Seimo narys.

Ž.Pavilionis sakė sudėliojęs dalį šių klausimų ir juos pateikęs ne URK, bet savo vardu, nes norėjęs išvengti viešumo.

Jis aiškina taip norėjęs pasirengti komiteto posėdžiui, į kurį kviečiama A.Skaisgirytė. Esą jei ji raštu būtų išsklaidžiusi tam tikrus nuogąstavimus, klausimai apie juos posėdyje nebūtų buvę keliami.

„Aš norėjau, kad jie liktų konfidencialūs, nes kai kurie jų neturi, manau, pasiekti viešumos, nes tik džiaugsis trečiosios valstybės. Ir aš tikėjausi, kad gausiu atsakymus ir tada mes visi pasikalbėsime komitete, nes tai yra parlamentinės kontrolės reikalai“, – aiškino URK pirmininkas.

Jis tęsė, kad vietoje to, kad gautų atsakymus į konkrečius klausimus, kas iš tiesų įvyko, jis gavo „pasiūlymą iš esmės tylėti“.

„Ne tik tylėti, bet ir nekelti tų klausimų (...) Jei Seimo narys neturi teisės tik paklausti, tai yra tikrai kažkas netvarkoje su supratimu, kaip Konstitucijoje numatyta Seimo nario teisė klausti vieno ar kito klausimo“, – teigė Ž.Pavilionis.

Jis pabrėžė tikėjęsis normalaus atsakymo, siekiant sukurti vienybę.

Bet galbūt kažkas nėra suinteresuotas ta vienybe

„Bet galbūt kažkas nėra suinteresuotas ta vienybe. Ir galbūt kažkam vietoje to uždaro, šeimyninio pasiaiškinimo daugiau apsimoka vieši debatai jautriomis temomis, kurie neturėtų būti tokie, nes tai yra penas trečiosioms valstybėms (...) Apgailestauju, kad tai yra toks būdas atsakyti į tą klausimą“, – svarstė jis.

Ž.Pavilionis akcentavo, kad norint užsienio politikos srityje išlikti vieningais reikia vienas kitą informuoti laiku, laiku pasitarti ir užtikrinti normalią užsienio politikos koordinaciją.

„Ko ir siekiau norėdamas pasikviesti ponią Astą į mūsų komitetą, į kurį ji nebevaikšto gana seniai ir taip ir neatsako profesionaliai į klausimus, kurie iš tikrųjų yra geranoriškai surašyti siekiant išsiaiškinti, kodėl vis dėl to tos vienybės nėra“, – sakė jis.

Jo teigimu, prezidentūra pasirinko ne atsakymą, o kaltinimo kelią.

„Čia toks gan sovietinis stilius, sakyčiau, kai vietoje to, kad atsakai, pats užduodi klausimą ir apkaltini viskuo. Nežinau, aš taip nepratęs dirbti, aš pratęs atvirai šnekėtis net ir apie nesusipratimus ir bandyti daryti išvadas, kad tų nesusipratimų ateityje nebūtų“, – įvertino jis.

Apkaltino dėl prastėjančių santykių

Lapkričio 18 dieną Ž.Pavilionis teigė, kad URK kviečia A.Skaisgirytę pasikalbėti dėl jos pasisakymų žiniasklaidoje.

Antradienį portalo lrytas.lt laidoje „Ne spaudai“ Ž.Pavilionis pareiškė, kad Gitano Nausėdos ir užsienio reikalų ministro Gabrieliaus Landsbergio santykiai galėjo suprastėti dėl vyriausiosios prezidento patarėjos A.Skaisgirytės.

„Turiu surinkęs tam tikrus įrodymus, paprašiau pateikti tam tikrą informaciją, kuri galbūt galėtų paneigti mano surinktus duomenis, pavyzdžiui, apie Merkel skambutį, tai, deja, atsakymų nesulaukiau“, – laidoje kalbėjo jis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“