Sunaikino pusę milijono kiaušinių?
Viena „Facebook“ vartotoja neseniai pasidalino vaizdo įrašu, kuriame matyti, kaip į duobę sustumiami tūkstančiai vištų kiaušinių.
„Argentinoje dėl vieno patvirtinto paukščių gripo atvejo sunaikino daugiau kaip 200 000 viščiukų ir apie 500 000 šviežių kiaušinių vietos paukštynuose.
Socialiniuose tinkluose žmonės į šią žinią reagavo alternatyviai, teigdami, kad dirbtinai kuriamas trūkumas, siekiant pateisinti aukštas kainas.
P.S. Kodėl? Patogus pasiteisinimas naikinti maistą. Tiek daug apie pasiruošimą dirbtiniam badui“, – rašė moteris.
Įrašas plinta ir „TikTok“ platformoje. Vienas juo pasidalinęs vartotojas pakomentavo: „Štai kur dingo jūsų kiaušinių trūkumas“.
Šiuo trumpu vaizdo įrašu siekiama įteigti, kad kiaušinių trūkumą sukėlė jų naikinimas.
Kiaušiniai sunaikinti dėl saugumo
„Google“ paieškos laukelyje suvedus angliškus žodžius „sunaikinti kiaušiniai“, galima rasti, kad vaizdo įrašas platinamas iš socialinio tinklo „Instagram“.
Čia Argentinos paukštininkystės įmonė „Avicola Santa Ana“ paviešino vaizdo medžiagą, kaip naikinami kiaušiniai. Ji kritiškai įvertino valstybinės įstaigos sprendimą sunaikinti produkciją.
„Nepaisant to, kad 13-14 d. tyrimų rezultatai buvo NEIGIAMI, šiandien buvome priversti sunaikinti 360 000 tinkamų vartoti kiaušinių.
Šis liūdnas vaizdas kartosis diena iš dienos, kol baigsis SENASA (Argentinos Nacionalinės žemės ūkio maisto produktų sveikatos ir kokybės tarnybos – red. past.) įvesta blokada. Norime grįžti į darbą!“ – rašė kompanija.
Vaizdo įrašuose ekrano centre matomas šios kompanijos logotipas.
Santa Anos miesto paukštynui, kuriame teko sunaikinti kiaušinius, iškilo pavojus, nes vos už 6,5 km esančiame San Kosmės miestelyje buvo užfiksuota paukščių gripo atvejų.
Paukštyne buvo atlikti trys tyrimai, siekiant išsiaiškinti, ar nėra virusu užsikrėtusių paukščių.
SENASA duomenimis, pirmojo tyrimo atsakymas buvo teigiamas. Dėl to paukštynas turėjo sunaikinti 200 tūkst. viščiukų. Bendrovė sprendimą užginčijo, teigdama, kad institucija tyrimą atliko aplaidžiai.
Teisėjas skundą patenkino ir nurodė atlikti dar vieną tyrimą, kurio rezultatas buvo neigiamas. Nors tai leido apsaugoti vištas, saugumo sumetimais paukštininkystės ūkiui buvo uždrausta prekiauti savo produktais, kol bus atliktas trečiasis tyrimas.
Dėl šio draudimo ir vietos sudėtiems kiaušiniams laikyti trūkumo bendrovė turėjo sunaikinti 350 tūkst. kiaušinių.
Paukščių gripas Argentinoje
Vaizdo įrašas buvo nufilmuotas Argentinoje, kuri patyrė paukščių gripo protrūkį. Apie tai pavasario pradžioje pranešė „Reuters“. Dėl to buvo sunaikinta apie 260 tūkst. naminių paukščių. Apie tai SENASA pranešė dar kovą.
Viščiukai nugaišo patys, dėl ligos arba buvo sunaikinti savininkų. Pietinėje Rio Negro provincijoje nugaišo apie 220 tūkst. paukščių. Tai – pirmas kartas, kai ši liga pasiekė Argentiną. Manoma, kad ją pernešė migruojantys paukščiai.
Įtardama, kad dalis viščiukų paukštyne gali būti užsikrėtę gripu, vietos valdžia uždraudė parduoti produkciją, iki bus atliktas pakartotinis tyrimas. Dėl šios priežasties, neturėdama kur saugoti kiaušinių, įmonė turėjo juos sunaikinti.
Kovo 31 d. buvo pranešta, kad Argentina atnaujino paukštienos eksportą po kelias savaites trukusio paukščių gripo protrūkio.
Lietuvoje, išaugus kiaušinių kainoms, žmonės reiškė nepasitenkinimą. Per 10 metų kiaušinių kainos išaugo apie 67 proc. Anot prekybininkų kainos pakilo, nes sumažėjo kiaušinių tiekėjų.
Prieš karą nemažai kiaušinių buvo atvežama iš Ukrainos. Augintojų teigimu, produkcija brangsta ir dėl spaudimo vištų nelaikyti narvuose.
Apie kiaušinių trūkumą rašė ir JAV nacionalinė žiniasklaida. Sausį buvo pranešta, kad dėl paukščių gripo ir didėjančių degalų, pašarų ir kitų sąnaudų kai kuriuose regionuose sumažėjo kiaušinių pasiūla bei pakilo kainos.
Išvada: komentarai prie naikinamų kiaušinių vaizdo įrašo, esą tai daryta sąmoningai, siekiant sumažinti jų pasiūlą ir taip sukelti badą, yra klaidinantys. Paukštininkystės ūkis buvo priverstas sunaikinti kiaušinius, mat maisto produktų priežiūros tarnyba neleido jų kol kas pardavinėti dėl paukščių gripo protrūkio, o įmonė neturėjo kur tiek kiaušinių laikyti.
Publikacija parengta 15min bendradarbiaujant su „Meta“, kuria siekiama stabdyti klaidinančių naujienų plitimą socialiniame tinkle. Daugiau apie programą ir jos taisykles – čia.