„Rugsėjo 1 dieną pasistačiusi automobilį Kauno prekybos centro „Savas“ aikštelėje, grįžusi radau stipriai sutrenktą priekį. Mašina buvo pastatyta kamerų aprėpiamoje vietoje, tačiau kai „Savo“ administracijos paprašiau vaizdo įrašo, jų atsakymas buvo: „Jei įvažiavo į mašiną, nieko nebus – mūsų vaizdo kameros lauke neveikia jau 6-erius metus.“
Kalbant apie saugumą ir klientų aptarnavimą, tai yra tragiškas atsakymas. Kam reikalingos kameros, kurios neveikia?“ – klausimą kėlė į 15min besikreipusi Gabija, patikslinusi, kad bendravo su prekybos centro apsaugos darbuotoju.
Anot jos, pikta, kad prekybos centro administracija nesuteikė jokios pagalbos, tai kelia nepasitikėjimą.
Prabėgus mėnesiui nuo įvykio, kaltininko, įvažiavusio į automobilį, moteris nebuvo radusi.
„Pretenzijas išreiškiau „Savui“, tačiau atsakymo negavau“, – tikino Gabija.
Paklausta, kodėl dėl šio incidento nesikreipė į policiją, ji paaiškino, nesikreipusi dėl to paties – sužinojo, kad vaizdo stebėjimo kameros neveikia. Nėra įrašo – neįmanoma surasti kaltininko.
„Susisiekėme tik su draudimo įmone, šiuo metu mašina yra tvarkoma. Policija šiuo atveju nebūtų padėjusi“, – įsitikinusi Gabija.
Veikia ar ne?
Ar išties vaizdo stebėjimo kameros, įrengtos ant „Savo“ pastato, tik butaforinės ir kurį laiką jau neveikia? Su tokiu klausimu 15min kreipėsi į „Savo“ prekybos centro vadovę Aušrą Lapinskienę. Iš jos gautas komentaras tiksliai neatsakė, veikia įranga ar ne.
„Jeigu įvyko KET įvykis, reikėtų kreiptis į policiją ir savo draudimo atstovą. Dėl duomenų apsaugos kamerų vaizdo įrašų „Savas“ pateikti negali. Bet kuriuo atveju, išties labai apgailestaujame, kad tokie įvykiai nutinka. Norėtųsi apsaugoti visus „Savo“ lankytojus, tačiau tokių galimybių, deja, neturime“, – komentavo A.Lapinskienė.
Paprašyta patikslinti, ar jų klientė Gabija tuomet kažką dėl neveikiančių kamerų ne taip suprato – jos iš tikrųjų veikia, tiesiog įrašų negalima pateikti fiziniams asmenims, prekybos centro vadovė į platesnę diskusiją nesileido, abejonių neišsklaidė: „Į jūsų klausimus atsakiau.“
Įrašus suteikia tik policijai
Dėl turimų vaizdo stebėjimo kamerų bei jų naudingumo išaiškinant nusikaltimus bei administracinius pažeidimus, aikštelėse įvykstančių incidentų dažnumo 15min klausimus uždavė kelių pagrindinių Kaune veikiančių prekybos centrų administracijoms.
Štai Kauno „Akropolis“ dėl saugumo sumetimų savame komentare neatskleidė, kiek vaizdo stebėjimo kamerų iš viso turi, kokią privačią ir viešą teritoriją jos „dengia“.
„Molo“ teritorijoje yra įrengtos 22 vaizdo stebėjimo kameros.
„Lankytojų ir darbuotojų saugumas yra viena prioritetinių Kauno „Akropolio“ veiklos sričių. Įvykus incidentui prekybos centro teritorijoje ar stovėjimo aikštelėje, visada bendradarbiaujame su įvykį tiriančiais pareigūnais ir suteikiame jų prašomą informaciją, įskaitant ir vaizdo stebėjimo kamerų įrašus“, – patikino Kauno „Akropolio“ vadovė Brigita Kuodytė.
Panašų atsakymą – tai, kad įrašai prireikus perduodami tik policijai, pateikė ir prekybos centro „Molas“ valdytoja Indrė Januševičiūtė. Tiesa, ji nurodė, kad „Molo“ teritorijoje yra įrengtos 22 vaizdo stebėjimo kameros.
Kaip teigė Ieva Goštautaitė-Gedutė, prekybos ir laisvalaikio centrą „Mega“ valdančios bendrovės „Baltic RED“ generalinio direktoriaus pavaduotoja, „Megos“ prieigos ir automobilių stovėjimo aikštelės yra nuolat stebimos stacionariomis ir valdomomis lauko vaizdo stebėjimo kameromis. Jos įrengtos taip, kad aprėptų maksimalų plotą.
„Kiek tokių kamerų įrengta, kur ir kada jos nukreipiamos, saugumo sumetimais atskleisti negalime – prireikus informacija galime pasidalyti tik su teisėsaugos pareigūnais“, – paaiškino I.Goštautaitė-Gedutė.
Pasak jos, prekybos centras neturi išsamios informacijos apie tai, kaip dažnai „Megos“ aikštelėse apgadinami automobiliai, o pažeidėjai pasišalina iš įvykio vietos – jei įvyksta draudžiamasis įvykis, nukentėjęs asmuo kreipiasi į policiją.
„Jei taip nutiktų, kad „Megos“ automobilių stovėjimo aikštelėje lankytojas rastų apgadintą automobilį, o pažeidėjas būtų pasišalinęs, jis turėtų kreiptis ne į mūsų prekybos centro administraciją, o į policiją. Prireikus ir laikydamiesi Bendrojo duomenų apsaugos reglamento, konkrečios datos, laiko ir vietos vaizdo stebėjimo medžiagą pateikiame tyrimą atliekantiems policijos pareigūnams“, – paaiškino „Megos“ atstovė.
Anot jos, policija su prašymu peržiūrėti „Megos“ turimą vaizdo medžiagą kreipiasi keletą kartų per mėnesį, tačiau jokių atliekamo tyrimo detalių neatskleidžia.
Kaip ir reikalaujama, vaizdo kamerų nufilmuota medžiaga, I.Goštautaitės-Gedutės teigimu, saugoma 14 dienų.
Tokie pranešimai nėra dažni
Kaip dažnai didžiųjų prekybos centrų įrengtos vaizdo stebėjimo kameros padeda policijai išaiškinti automobilių stovėjimo aikštelėse įvykusius incidentus?
Kauno apskrities policija patikino, kad pareigūnai išties sulaukia pranešimų apie eismo įvykius prekybos centrų aikštelėse, tačiau tokio pobūdžio pranešimai nėra dažni. Neretai vairuotojai tiesiog patys užsipildo eismo įvykio deklaracijas ir į teisėsaugą nesikreipia.
„Pranešimų apie apgadintus automobilius prekybos centrų ir/ar daugiabučių namų aikštelėse taip pat sulaukiama. Jei dažnu atveju aiškinantis tokius įvykius padeda prie prekybos centrų įrengtos vaizdo stebėjimo kameros, deja, tačiau daugiabučių namų aikštelėse priešingai – vaizdo stebėjimo kameros įrengtos dar mažai kur.
Visais atvejais, nepriklausomai nuo vaizdo kokybės, vaizdo kameros padeda policijos atliekamiems tyrimams nustatyti papildomas aplinkybes. Padedant vaizdo kameroms, nustatomos įvairios eismo įvykių aplinkybės, kuris eismo dalyvis kaltas.
Nors ne visada vaizdo įraše matosi transporto priemonės ir/ar jų valstybiniai numeriai, tačiau matosi, pavyzdžiui, transporto priemonių judėjimo trajektorijos. Todėl visi vaizdo įrašai – svari pagalba“, – teigė Kauno apskrities policijos atstovė spaudai Odeta Vaitkevičienė.
Sąrašo, kurių prekybos centrų vaizdo stebėjimo kameros veikia, kurių ne, policijos pareigūnai nesudarinėja. Kiekvienu atveju, prireikus to, kreipiasi į prekybos centrų administraciją dėl vaizdo įrašų pateikimo.
„Deja, kartais sulaukiama neigiamo atsakymo ne dėl vaizdo įrašų nefiksavimo, o dėl jų saugojimo laiko pasibaigimo“, – patikino Kauno apskrities policijos atstovė.
Pareigūnų teigimu, labai retai kur pasitaiko neveikiančios vaizdo stebėjimo kameros, o štai dėl įrašų kokybės – kitas klausimas.
Tikslios datos, kada naujoji sistema ims veikti, Kauno policija nežino.
Nauja sistema dar neveikia
Pats Kauno apskrities vyriausiasis policijos komisariatas neturi ir nevaldo mieste esančių vaizdo stebėjimo kamerų. Patrulių rinktinėje yra įrengti vaizdo stebėjimo ekranai, kuriuose samdomi darbuotojai stebi miesto centrinę dalį, parkus ir kitas lankytinas vietas su įrengtomis miesto vaizdo stebėjimo kameromis.
Naujoji vaizdo kamerų, kurios jau sumontuotos Kauno mieste, sistema dar neveikia, tačiau ji apims gerokai didesnę miesto dalį – įvažiavimus, išvažiavimus, didesniu nusikalstamumu pasižyminčias vietas. Tuo pačiu, tikima, prisidės prie nusikalstamų veikų išaiškinimo ir jų prevencijos.
Tikslios datos, kada naujoji sistema ims veikti, Kauno policija nežino. Ji turi būti įteisinta Valstybės informacinių išteklių valdymo įstatymo nustatyta tvarka, parengiant ir su nurodytomis institucijomis suderinant reikalingus dokumentus. Tai šiuo metu ir yra daroma.
Pareigūnai ragina įmones ir pačius gyventojus rūpintis savo turto saugumu ir įsirengti vaizdo stebėjimo kameras, jei dar to nepadarė. O įsirengus, apie jas pranešti policijos pareigūnams.
Mieste įrengtos 54 kameros
Kaip 15min teigė Kauno miesto savivaldybės Viešosios tvarkos skyriaus vedėjas Rimantas Vilimas, šiuo metu Kauno viešajam saugumui užtikrinti yra įrengtos 54 vaizdo stebėjimo kameros.
Iš jų gaunama informacija stebima ir saugojama Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato Patrulių rinktinės patalpose. Teisėsaugos institucijos dėl administracinių nusižengimų, nusikalstamų veikų atskleidimui ir tyrimui reikalingų vaizdo stebėjimo duomenų turi kreiptis į minėtą instituciją.
„Duomenų apie Kauno mieste įrengtas juridinių, fizinių asmenų vaizdo stebėjimo kameras dėl asmenų ir jų turto saugumo neturime“, – į klausimą, kiek vaizdo kamerų galėtų iš viso būti Kaune, atsakė R.Vilimas.