Septynių metų aukščio „skulptūrą“ sudaro metalinis karkasas, aplipdytas polietileno maišais. Ant jos pakabinta lentelė su užrašu „Triumfo arka. Eglė Grėbliauskaitė“.
Instaliacijos autorė BNS teigė šiuo kūriniu norinti priminti ne tik apie aplinkos ekologiją, bet ir pačių žmonių, valdžios atstovų elgesio, sprendimų, vidinę švarą.
„Tai lyg socialinė autokritika, parodant, kad visose srityse turime prisiminti, už ką kovojome“, – apie Nepriklausomybės aikštėje stovintį savo kūrinį kalbėjo menininkė.
Koks triumfas, tokia ir arka, – E.Grėbliauskaitė.
Anot jos, iš perdirbti skirtų plastiko atliekų pagaminta „Triumfo arka“ atskleidžia ironišką ir kritišką požiūrį į šiandieninį Lietuvos politinį priešrinkiminės scenos kontekstą.
„Koks triumfas, tokia ir arka“, – teigia instaliacijos autorė, Vilniaus dailės akademijos meno doktorantė E.Grėbliauskaitė.
Seimo kanclerė Daiva Raudonienė BNS sakė, kad su Seimo kanceliarija ši akcija nederinta. Ji teigė nežinanti ir kas, kokiu tikslu ją organizavo.
„Vadovybės apsaugos departamento pareigūnai vakar patikrino statančiųjų dokumentus, jie turėjo savivaldybės leidimą“, – teigė kanclerė.
Vilniaus miesto mero patarėjas Aleksandras Zubriakovas neigia, kad savivaldybė išdavė leidimą statyti minėtą instaliaciją.
„Savivaldybės leidimas šiai meninei instaliacijai nebuvo išduotas“, – ketvirtadienį BNS sakė A.Zubriakovas.
Anot jo, prieš kurį laiką sulaukta menininkės prašymo leisti Nepriklausomybės aikštėje surengti ekologinę akciją, nukreiptą prieš plastikinių maišelių naudojimą.
„Jai buvo paaiškinta, kad prieš tai būtina gauti Kultūros paveldo departamento Vilniaus skyriaus leidimą, nes tai Nepriklausomybės aikštė, ji yra saugoma, bei Nacionalinės žemės tarnybos leidimą, nes tai valstybės žemė. To padaryta nebuvo“, – teigė mero patarėjas.
Vilniaus miesto savivaldybės atstovai ketvirtadienį susisiekė su „Triumfo arkos“ statytojais ir nurodė jiems per kelias valandas instaliaciją pašalinti.
Tuo metu sostinės vicemeras Gintautas Paluckas abejojo, ar surengti meninei akcijai buvo būtinas savivaldybės leidimas. Jo teigimu, užtenka informuoti savivaldybę apie planuojamą renginį.
„Tai yra menas. Menas gali būti suprantamas arba ne, kaip ir, pavyzdžiui, mūsų Vlado Urbanavičiaus „vamzdis“ arba „Krantinės arka“. Ši instaliacija yra laikina, ji pastovės ir bus išvežta“, – svarstė jis.
Viešosios įstaigos „Meno vadybos platforma“, kuri rūpinosi leidimais „Triumfo arkai“, vadovė Rūta Stepanovaitė BNS sakė, kad menininkė E.Grėbliauskaitė turi savivaldybės leidimą savo akcijai.
„Leidimai tikrai yra. Tik dabar kilo klausimai dėl renginio traktavimo, nuo to priklauso, kokio leidimo reikia“, – tvirtino R.Stepanovaitė.
E.Grėbliauskaitės teigimu, nesusipratimas dėl leidimų galėjo kilti, nes jie yra dviejų rūšių. Pasak menininkės, vienos dienos nekomerciniam renginiui leidimo nereikia, užtenka apie jį informuoti savivaldybę. Tai ir buvo padaryta.
„Prašėme leidimo ir ilgesniam laikui, bet jo negavome, dėl to „Triumfo arka“ stovės vieną dieną. Rytoj (penktadienį – BNS) jos nebus“, – BNS sakė E.Grėbliauskaitė.
„Jaučiuosi viską padariusi teisėtai“, – tvirtino ji.