„Įstojimas į ES Lietuvai padarė ekonominį poveikį, tačiau žmogaus teisių srityje nepasistūmėta. Jos pažeidinėjamos labiau nei daugelyje kitų Bendrijos valstybių. Deja, daugiau kaip 10 metų Lietuvos slaptosios tarnybos persekioja politinę opoziciją“, – rašoma leidinyje.
Leidinio autoriumi skelbiasi ne Darbo partija, o piliečių grupė „Prieš teisinį nihilizmą ir už žmonių teises bei demokratiją Lietuvoje“.
Brošiūroje, pavadintoje „Politinės opozicijos naikinimas Lietuvoje“, išsamiai pasakojama apie tai, kaip esą susidorojama su Darbo partija ir jos įkūrėju Viktoru Uspaskichu. Šis politikas vaizduojamas kaip kankinys.
Tiesa, leidinio autoriumi skelbiasi ne Darbo partija, o piliečių grupė „Prieš teisinį nihilizmą ir už žmonių teises bei demokratiją Lietuvoje“.
Priminė Gatajevų bylą ir CŽV kalėjimo skandalą
Į 20 brošiūros puslapių suguldyti ne kartą girdėti argumentai, kodėl kaltinimai juodosios buhalterijos vedimu iš tiesų yra susidorojimas su galinga partija ir charizmatišku jos lyderiu, prieš kurį susimokė galingiausieji: prezidentai, generaliniai prokurorai, verslo grupės ir teismai.
Įspūdžiui, kad Lietuvoje vyrauja visiškas chaosas, sustiprinti leidinys primena Maliko ir Chadižat Gatajevų bylą. „2012 Lietuva tapo pirmąja ES valstybe, kurios teismus ir specialiąsias tarnybas kita ES valstybė pripažino nedemokratiškomis“, – rašoma tekste, primenant Suomijos teismo sprendimą suteikti prieglobstį Gatajevų šeimai.
Taip pat brošiūroje primenamas slapto CŽV kalėjimo Lietuve skandalas.
V.Uspaskichas – kankinys su antrankiais
Faktas, kad Rusijoje gimusį Viktorą Uspaskichą, priklausantį tikėjimo mažumai, palaikė katalikai lietuviai, sukėlė sujudimą tarp tradicinių (šis žodis pavartotas kabutėse, – aut.) partijų, – teigia teksto autoriai.
Leidinyje rašoma, kad puolimas prieš Darbo partiją prasidėjo vos jai susikūrus 2003 metais. Pasak autorių, į ją buvo infiltruojami saugumo agentai – toks esą galėjo būti prieš kelis metus pedofilijos byloje išgarsėjęs, o paskui mįslingomis aplinkybėmis miręs Andrius Ūsas.
„Faktas, kad Rusijoje gimusį Viktorą Uspaskichą, priklausantį tikėjimo mažumai, palaikė katalikai lietuviai, sukėlė sujudimą tarp tradicinių (šis žodis pavartotas kabutėse, – aut. past.) partijų“, – teigia teksto autoriai.
Mintį, kad aukščiausi valdžios ir verslo sluoksniai buvo sutarę eliminuoti V.Uspaskichą, autoriai grindžia „WikiLeaks” paskelbtais dokumentais, viešais politikų pasisakymais, kadenciją baigusio prezidento Valdo Adamkaus knygoje „Paskutinė kadencija. Prezidento dienoraščiai“ paskelbtais prisiminimais.
Tekste piktinamasi, kad ant dokumentų, kuriuos prokurorai pateikia kaip įrodymus, yra dabartinės partijos vadovės Loretos Graužinienės ir buvusio pirmininko Kęstučio Daukšio parašai, tačiau šie nėra teisiami. Taip pat plačiai aprašoma, kaip V.Uspaskichas buvo išvykęs į Maskvą ir, anot autorių, niekur nesislėpė nuo teisingumo, o grįžęs buvo surakintas antrankiais. Brošiūroje pateikiama tai įrodanti nuotrauka, kurioje užfiksuotas 2007 metais teismo sprendimo dėl kardomosios priemonės skyrimo laukiantis V.Uspaskichas.
Brošiūroje taip pat skelbiamos nuotraukos iš praėjusių metų vasarį priešais Vilniaus apygardos teismą surengto Darbo partijos mitingo. Prie nuotraukų teigiama, kad paremti Darbo partijos ir jos lyderių Vilniaus centre susirinko tūkstančiai žmonių, nors iš tiesų mitingo dalyvių tebuvo keli šimtai, o didžioji dalis jų – Darbo partijos nariai.
Prašo tarptautinio užtarimo
Gal reikėtų skirti daugiau dėmesio žmogaus teisių apsaugai ES? Todėl nusprendėme kreiptis į už teises kovojančias organizacijas bei kitų valstybių vyriausybes, – rašoma brošiūroje.
„Sisteminė Lietuvos problema, kad prezidentas nuolat spaudžia teisėjus ir Aukščiausiojo Teismo pirmininką, tikintis, kad tarptautinei bendruomenei tai liks nežinoma. Darbo partijos byla, kartu su Gatajevų ir CŽV kalėjimo bylomis įrodo, kad ši šalis nesugeba gerbti žmogaus teisių“, – rašo partijos gynėjai.
„Gal reikėtų skirti daugiau dėmesio žmogaus teisių apsaugai ES? Todėl nusprendėme kreiptis į už teises kovojančias organizacijas bei kitų valstybių vyriausybes. Tik visuomenė gali pakeisti esamą padėtį. Mes negalime nuolat užmerkti akių prieš žmogaus teisių pažeidimus ES viduje, nes tai įrodys Bendrijos silpnumą ir sudarys sąlygas tolimesniam teisių pažeidinėjimui“, – aiškina brošiūros autoriai.
„Darbiečių“ europarlamentarė: čia yra kažkokios paskalos
Darbo partijai EP vienintelė atstovaujanti Justina Vitkauskaitė-Bernard 15min.lt sakė nenorinti nieko komentuoti, nes pati šio leidinio esą dar nėra mačiusi.
Ji pabrėžė netikinti, kad leidinys platinamas EP: „Aš esu motinystės atostogose, kol kas į Strasbūrą nevažiuoju. Taip kad nežinau, kas galėjo dalinti, čia yra kažkokios paskalos“.
J.Vitkauskaitė-Bernard aiškino nežinanti, kas parengė brošiūrą, bet spėjo, kad tai padarė teisininkai.
Septynerius metus Darbo partijos juodosios buhalterijos bylą nagrinėjęs Vilniaus apygardos teismas šių metų liepą V.Uspaskichui skyrė 4 metus kalėjimo, V.Vonžutaitei – 3 metus, o V. Gapšiui skyrė 35,7 tūkst. Lt baudą. Partija kaltinimų išvengė tik dėl to, kad susijungė su leiboristais – teismas nusprendė šį darinį laikyti nauju juridiniu asmeniu.
Šis sprendimas buvo apskųstas aukštesnės instancijos teismui. Artimiausias teismo posėdis numatytas vasario 24 dieną.