„Bandome finišuoti su labai svarbiu visuomenei susitarimu“, – posėdyje kalbėjo sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys.
Karantino ribojimų keitimo plano priemones numatoma kas savaitę aptarti Valstybinės ekstremaliųjų situacijų komisijos posėdžiuose ir, prireikus, Vyriausybės pasitarimuose.
„Planas bus gyvas, nuolat bus analizuojamas, peržiūrimas (...) Svarbu akcentuoti, kad priemonės gali veikti tiek į vieną pusę, tiek į kitą. Jei matysime, kad situacija keičiasi, galima bus išeiti ne tik į geresnį scenarijų, gali tekti grįžti į ankstesnį scenarijų“, – kalbėjo ministras.
Ingrida Šimonytė kalbėjo, kad šalyse, kurios anksčiau priėmė palengvinimus, tai nepraėjo be pasekmių.
„Negalime pasakyti, kad tai visais atvejais praėjo be pasekmių. Pavyzdžiui, Graikijoje“, – kalbėjo premjerė.
Jos teigimu, reikės apsitarti, kokių reikės priešingų sprendimų, jei situacija ims blogėti – to atmesti, anot politikės, negalima. Karantino režimas bus koreguojamas atsižvelgiant į šį planą.
R.Vainienė: leiskite bent kvėpuoti
Lietuvos prekybos įmonių asociacijos vadovė Rūta Vainienė trečiadienį prašė planą kiek pakoreguoti.
Jos teigimu, prekybos centrų viduje esančios parduotuvės, kurios neturi atskiro įėjimo iš lauko, jos nuomone, turėtų atsidaryti anksčiau, nei sulauksime švelniausio – A – scenarijaus.
„Iš 19 000 mažmeninės prekybos įmonių šiuo metu neveikia 5 tūkstančiai, koks ketvirtadalis. Šis atvėrimo planas, o gal labiau neatvėrimo planas, kalba labiau apie tą ketvirtadalį, kurio neveikia“, – sakė ji.
R.Vainienė pabrėžė, kad 75 proc. veikiančių prekybos įmonių situacija yra gera, jose nevyksta užsikrėtimai, nefiksuojama židinių.
R.Vainienė teigė, jog verslas tikėjosi atvėrimo esant C (jame jau esame dabar – aut. past.), o ne A scenarijui.
Ji taip pat pateikė duomenis, kad parduotuvės, turinčios įėjimą iš lauko, sudaro maždaug 20 procentų prekybos srauto, o 80 proc. srauto yra prekybos centruose.
„Įmonės paramos negauna. Yra įmonių, kurios apskritai jokios paramos negavusios. Kalbu ramiai ir mandagiai, bet čia turbūt jau pro ašaras tas kalbėjimas, nes situacija yra tragiška. Elektroninė prekyba nei kiek nekompensuoja. Labai prašau tuos atvėrimus, kur nėra atskiras įėjimas iš lauko, nukelti kur 200–500 atvejų 100 tūkst. gyventojų arčiau. Tas atvėrimas gali niekada neateiti. Juk turime kažkaip išmokti gyventi su padidintais saugos reikalavimais. Leiskite joms bent kvėpuoti, dabar įmonėse atsargų prikaupta už šimtus milijonų eurų, kurių jos negali realizuoti“, – kalbėjo R.Vainienė.
Premjerė I.Šimonytė atsakė, kad planas dar galės būti koreguojamas, kad dabar svarbu išjudėti iš pradinio taško ir žiūrėti, kas vyks toliau. Anot politikės, atsižvelgiant į aplinkybes, planą į vieną ar kitą pusę bus galima pastumti.
„Planas yra gyvas organizmas, negalime jo interpretuoti, kad kaip parašyta, taip ir bus“, – kalbėjo ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė.
Plane – 4 scenarijai, viskas priklausys nuo naujų susirgimų skaičių
Karantino režimo lengvinimo plane yra detaliai apibrėžti D, C, B ir A scenarijai pagal sergamumą, tačiau jie suskirstyti į dar smulkesnes grupes.
Iš plano matyti, kad kaukių lauke nereikės dėvėti tik tuo metu, kai susirgusiųjų skaičius per 14 dienų 100 tūkstančių gyventojų bus mažesnis kaip 25.
Kitas rodiklis, į kurį bus atsižvelgiama – teigiamų koronaviruso testų procentas.
Statistikos departamento trečiadienį skelbiamais duomenimis, šiuo metu Lietuvoje fiksuojami 313,5 susirgimo 100 tūkst. gyventojų per 14 dienų.
BNS pateikia esminius plano punktus.
C SCENARIJUS
200–500 koronaviruso atvejų 100 tūkst. gyventojų per dvi savaites, 4–10 proc. teigiamų testų:
* Leidžiama veikti parduotuvėms, kioskams ir paviljonams (išskyrus esančius turgavietėse), turintiems atskirą įėjimą, jei jų patalpų plotas neviršija 300 kv. m, užtikrinant 20 kv. m prekybos plotą vienam lankytojui arba aptarnaujant vieną žmogų.
Taip pat leidžiama ne maisto prekių prekyba lauko sąlygomis nuo laikinų prekybos įrenginių, išnešiojamoji prekyba, leidžiama prekyba gėlėmis.
* Leidžiama teikti kai kurias ilgesnes nei 15 min. individualias paslaugas (pvz. kirpyklos), jei užtikrinamas 20 kv. metrų plotas vienam klientui arba aptarnaujamas vienas asmuo.
* Leidžiami vieno asmens individualūs sporto užsiėmimai lauke su treneriu, laikantis saugumo reikalavimų.
* Gydymo įstaigose atkuriamos iki tol sustabdytos ar apribotos planinės stacionarinės paslaugos, tai daroma atsižvelgiant į atlaisvintas COVID-19 lovas ir užtikrinant asmenų vakcinaciją, testavimą, skirstymą.
150–200 atvejų 100 tūkst. gyventojų per dvi savaites, 4–10 proc. teigiamų testų:
* Leidžiama veikti parduotuvėms, kioskams ir paviljonams (išskyrus esančius turgavietėse), turintiems atskirą įėjimą, jei jų patalpų plotas neviršija 300–1500 kv. m, užtikrinant 20 kv. m prekybos plotą vienam lankytojui arba aptarnaujant vieną žmogų.
* Atnaujinamas kontaktinis arba mišrus ugdymo būdas pradinukams teikiant pirmenybę pedagogų skiepijimui.
* Atsisakoma rekomendacijos į darželius leisti tik tuos vaikus, kurių tėvai neturi galimybės dirbti nuotoliniu būdu.
* Atnaujinami praktinio vairuotojų mokymo ir vairavimo egzaminai, tai derinama su vairavimo mokymo atnaujinimu.
* Įkalinimo įstaigose, užtikrinant minėtas taisykles, būtų leidžiami trumpalaikiai pasimatymai.
100–150 atvejų 100 tūkst. gyventojų, mažiau nei 4 proc. teigiamų testų:
* Leidžiama veikti parduotuvėms, kioskams ir paviljonams (išskyrus esančius turgavietėse), turintiems atskirą įėjimą, jei jų patalpų plotas neviršija 300–3000 kv. m, užtikrinant 20 kv. m prekybos plotą vienam lankytojui arba aptarnaujant vieną žmogų.
* Leidžiama atnaujinti lauko prekybą augalais ir sodinukais, numatoma galimybė ankstinti atlaisvinimą atsižvelgiant į oro sąlygas.
* Atnaujinamas mišrus ugdymo būdas abiturientams, paliekama ir nuotolinio būdo galimybė.
* Leidžiama daugiau išimčių aukštajam ir profesiniam mokslui, iki tol vykdytam tik nuotoliniu būdu, išskyrus praktinius užsiėmimus ar kompetencijų vertinimą.
* Atnaujinama ir muziejų, galerijų, kitų ekspozicijų, bibliotekų skaityklų veikla lankantis po du asmenis arba šeimomis. Uždarose erdvėse šiai veiklai būtų privaloma užtikrinti 20 kv. m plotą žmogui arba įleisti tik vieną lankytoją.
* Leidžiami ir renginiai, kai juose dalyvaujama neišlipant iš automobilio.
B SCENARIJUS
50–100 atvejų 100 tūkst. gyventojų, mažiau nei 4 proc. teigiamų testų:
* Leidžiama veikti visoms parduotuvėms, kioskams ir paviljonams (išskyrus esančius turgavietėse), turintiems atskirą įėjimą, neribojant bendro ploto, tik užtikrinant 20 kv. m prekybos plotą vienam lankytojui ar aptarnaujant vieną asmenį.
* Laikantis saugumo, leidžiama atnaujinti lauko kavinių veiklą.
* Leidžiami artimesni kontaktai dviem pastoviems namų ūkiams, nei iki tol galioję „socialiniai burbulai“ – leidžiamos asmeninės šventės, bendri pasivaikščiojimai.
* Leidžiama teikti visas paslaugas, jei užtikrinama bent 15 kv. m ploto asmeniui arba priimamas vienas žmogus, ir jei ribojamas būriavimasis iki 5 asmenų.
* Leidžiamas visų likusių mokinių ugdymas mišriu būdu, paliekant nuotolinio mokymosi galimybę.
* Leidžiama atnaujinti neformalųjį ugdymą iki penkių asmenų grupėmis.
* Leidžiamos individualios treniruotės su treneriu uždarose erdvėse. Taip pat leidžiamos laisvalaikio veiklos atvirose erdvėse ne didesnėmis nei 5 asmenų grupėmis. Uždarose patalpose turi būti užtikrinti 20 kv. metrų plotą asmeniui.
* Leidžiamas socialinių įstaigų gyventojų lankymas, jei įstaigoje yra paskiepyta bent 70 proc. asmenų.
* Įkalinimo įstaigose atnaujinami ilgalaikiai pasimatymai, leidžiama neribojamai palikti patalpas Užsieniečių registracijos centro gyventojams.
25–50 atvejų 100 tūkst. gyventojų, mažiau nei 4 proc. teigiamų testų:
* Leidžiama visų parduotuvių, turgaviečių ir kitų viešų prekybos vietų veikla, užtikrinant 20 kv. m prekybos plotą vienam lankytojui.
* Leidžiama grįžti prie mišraus darbo tiek viešajame, tiek privačiame sektoriuje.
* Leidžiama atnaujinti poilsio paslaugas sveikatinimo paslaugų centrams.
* Leidžiama pereiti prie mišraus mokymo būdo aukštajam ir profesiniam mokslui.
* Panaikinami visi ribojimai neformaliajam ugdymui.
* Treniruotėms uždarose patalpose, ne didesnėmis nei 5 asmenų grupėmis, leidžiama
* Leidžiama lankyti pacientus gydymo įstaigose pagal nustatytą tvarką.
* Grįžtama prie įprastinės socialinių įstaigų veiklos.
* Kultūrinė, sporto ir laisvalaikio veikla uždaroje erdvėje leidžiama užtikrinant vienam žmogui ne mažiau nei 10 kv. m ploto.
A SCENARIJUS
Mažiau nei 25 atvejai 100 tūkst. gyventojų, mažiau nei 4 proc. teigiamų testų:
* Veido kaukės atvirose erdvėse nebeprivalomos.
* Panaikinami ribojimai dėl žmonių tarpusavio kontaktų ir susibūrimų.
* Panaikinami judėjimo tarp savivaldybių draudimai, to nedaryti tik rekomenduojama.
* Visiškai atnaujinamas kontaktinis ugdymas mokyklose.
* Kavinėms leidžiama priimti lankytojus ir viduje.
* Leidžiama visų parduotuvių, turgaviečių ir kitų viešų prekybos vietų veikla, užtikrinant 10 kv. m prekybos plotą vienam lankytojui.
* Leidžiama teikti visas paslaugas, jei užtikrinama bent 10 kv. m ploto asmeniui arba priimamas vienas žmogus.
* Leidžiami renginiai uždarose erdvėse esant iki 50, atvirose erdvėse – iki 100 asmenų. Neribojamas būriavimasis.
* Reikalavimai prekybai sumažinami iki 10 kv. m ploto žmogui.