Geru oru profsąjungų piknikas nieko nesudomino – Kudirkos aikštė vidurdienį buvo tuštutėlė. Tiesa, kiek vėliau į aikštę trumpam atvyko profesinės sąjungos „Solidarumas“ atstovai.
Būrelis protestuotojų dėvėjo oranžines liemenes. „Socialinis dialogas ir teisės – sėkmingos visuomenės garantas“, „MMA direktyvai – taip“, „Mobingui darbe – Ne!“, – skelbė užrašai ant protestuotojų plakatų.
„Į profsąjungų balsą sunkiai įsiklauso tiek valdžia, tiek darbdaviai. Žmonės patiria didžiulį spaudimą, kai įkuria profsąjungą. Iš karto darbdaviai pradeda keistai elgtis – keisti darbo grafiką, sąlygas. Transporto įmonėse dirbantys vairuotojai gauna kitus autobusus, arba yra siunčiami „į rezervą“. Tikrai yra labai didelis spaudimas. Dar, būna, kad darbdavys įkuria savo, kontroliuojamą, profsąjungą ir tuomet ji pradeda kovoti su mumis“, – apie darbuotojų teises ginančių susivienijimų patiriamus sunkumus kalbėjo K.Krupavičienė.
„Solidarumo“ vadovė džiaugėsi, kad 2020 metais pavyko pasirašyti Nacionalinę kolektyvinę sutartį, tačiau apgailestavo, kad joje numatyti susitarimai aplenkė viešąsias įstaigas.
„Šitie darbuotojai, kurie dirbo daugiausiai COVID-19 metu, jie neteko garantijų, kurias mes išsikovojome, pasirašę Nacionalinę kolektyvinę sutartį“, – apgailestavo „Solidarumo“ vadovė.
K.Krupavičienės spėjimu, į surengtą pikniką atvyko tiek nedaug dalyvių, nes lietuviai vis dar vengia jungtis į profesines sąjungas.
„Mūsų istorinė praeitis kiša koją. Kažkada tos profsąjungos buvo kaip komunizmo mokykla, dėl to žmonės dar nelabai supranta, kad profsąjungos reikalingos ir šiais laikais. Niekas kitas taip nekovos už darbuotojų interesus, nėra kito mechanizmo“, – akcentavo K.Krupavičienė.
„Pasižiūrėkime į Skandinavijos šalis: kur yra profsąjungos, ten, kur žmonės aktyviai kovoja už savo atlyginimus ir darbo trukmę, ten jie gerai ir gyvena. O ten, kur nėra profsąjungų – Lotynų Amerikoje, Afrikoje – štai kokią padėtį turime“, – pridūrė „Solidarumo“ vadovė.
Užkliuvo prezidento atlyginimas
Plakatą, kuriame raginama atsisakyti Sodros lubų, laikanti „Solidarumo“ pirmininkės pavaduotoja Jovita Pretzsch, sakė, kad turtingiems asmenims sumokant mažiau mokesčių, gerokai išaugo ir prezidento Gitano Nausėdos atlyginimas.
„Tų, kur atlyginimai yra nuo 4 tūkstančių eurų ir daugiau, jie nebemoka Sodros mokesčių, o tai reiškia, kad mūsų pensininkai gauna mažiau pensijų. Taip apvagiama valstybė. O gaunančių tokius atlyginimus daugėja. Kiekvieno ministro, ar viceministro atlyginimas faktiškai jau siekia šią sumą. Pažiūrėkite, kaip padidėjo prezidento Gitano Nausėdos atlyginimas dėl šių lubų taikymo“, – kalbėjo „Solidarumo“ atstovė.
Piknike apsilankęs Seimo narys Algirdas Sysas svarstė, kad ši iniciatyva nesulaukė didelio susidomėjusių antplūdžio, nes lietuvai vis dar nėra pratę kovoti už savo teises susitelkę.
„Ar žinote bent vieną lietuvių liaudies pasaką, kur brolis broliui padeda? Juk viskas iš tautosakos ateina, su motinos pienu. Arba tu būni solidarus ir padedi visiems – ir svetimam, ir kaimynui, ir pažįstamam. Arba tu esi pats sau, sėdi savi vienkiemyje ir galvoji, kad viskas gerai, kas tavęs neliečia“, – apgailestavo parlamentaras.
„Dar lietuviams reikia išsiugdyti tą jausmą – būti solidariems. Kai veikiama išvien, rezultatas visada būna geresnis, nei kovojant pavieniui“, – pridūrė A.Sysas.