Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2016 01 29 /14:09

Prokuratūra neigia generalinio prokuroro žodžius: Rimantė Šalaševičiūtė – kol kas tik liudytoja

Ketvirtadienį žiniasklaidoje pasirodęs sveikatos apsaugos ministrės Rimantės Šalaševičiūtės prisipažinimas, kad ji prieš keletą metų pati davė kyšį gydytojui, netrukus gali nublankti naujų kaltinimų fone. Ministrė gali būti įtariama iš ligoninių vadovų reikalavusi kyšių už ES paramą, kurią ligoninėms skirsto jos vadovaujama ministerija. Ji jau apklausta kaip liudytoja dėl korupcinių veikų Šiaulių ligoninėje.
Rimantė Šalaševičiūtė
Rimantė Šalaševičiūtė / Irmanto Gelūno / BNS nuotr.

Prašė meras

Pati ministrė BNS aiškino, jog žiniasklaidoje pasirodžiusi informacija, kad ji galėjo reikalauti kyšių iš gydymo įstaigų vadovų mainais į Europos Sąjungos paramos skyrimą, yra neteisinga.

Skyrėme vaikų ligų skyriaus projektavimo darbams tik 45 tūkst. eurų, kadangi asmeniškai prašė Šiaulių meras ir žadėjo lėšomis prisidėti, – teigė R.Šalaševičiūtė.

„Kategoriškai neigiu, galite bet kurio vadovo paklausti – visų gydymo įstaigų: nuo respublikinių ir savivaldybinių – šitaip nebuvo“, – BNS sakė ministrė.

Ji atkreipė dėmesį, kad ministrės pareigas pradėjo eiti 2014 metų liepos mėnesį, o investicinės lėšos 2015 metams jau buvo paskirstytos birželį.

Tačiau ministrė BNS pripažino, jog viena suma Šiaulių ligoninės skyriaus renovacijai buvo skirta praėjusių metų gruodį po to, kai to asmeniškai paprašė Šiaulių meras.

„2016-iems metams lėšų yra numatyta tiktai nuskambėjusiai Šiaulių ligoninės koplyčios statybai. Visiems kitiems objektams, kuriems buvo pateikti dokumentai (...), kadangi tai buvo nauji projektai, ne tęstiniai, laikydamiesi bendro valstybės investicijų lėšų skirstymo principo mes lėšų nenumatėme.

Gruodžio mėnesį, kada jau nebuvo direktoriaus P.Simavičiaus, po to, kai pamatėme, koks yra vaikų skyrius ir bendravome su pacientais, skyrėme vaikų ligų skyriaus projektavimo darbams tik 45 tūkst. eurų, kadangi asmeniškai prašė Šiaulių meras ir žadėjo lėšomis prisidėti“, – sakė ministrė.

Ji sakė nežinanti, ar daugiau ministerijos darbuotojų apklausti tyrime.

Apsisprendė trauktis

R.Šalaševičiūtė apsisprendė trauktis iš ministrės posto savo noru. Šešioliktoje Vyriausybėje, kuri naujai gavo įgaliojimus veikti po prezidento rinkimų 2014 metais, jau yra pasikeitę trys ministrai. R.Šalaševičiūtė būtų ketvirtoji.

2014 metų rugpjūtį Lietuvos lenkų rinkimų akcijai pasitraukus iš koalicijos pareigų neteko jų deleguotas energetikos ministras Jaroslavas Neverovičius. Jį poste pakeitė Rokas Masiulis.

Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Saulius Skvernelis, Rimantė Šalaševičiūtė ir Algimanta Pabedinskienė
Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Saulius Skvernelis, Rimantė Šalaševičiūtė ir Algimanta Pabedinskienė

Tų pačių metų lapkritį prisiekė naujasis vidaus reikalų ministras Saulius Skvernelis, kuris pareigose pakeitė atsistatydinusį „tvarkietį“ Alfonsą Barakauską. A.Barakauskas pasitraukė paskelbus, kad STT atlieka tyrimą dėl galbūt neskaidrių ministerijos viešųjų pirkimų.

Pernai „darbietė“ Audronė Pitrėnienė tapo švietimo ir mokslo ministre, pareigose pakeitusį Daivių Pavalkį, kuris atsistatydino dėl jį delegavusios Darbo partijos kritikos.

Įstatymas numato, kad pasikeitus daugiau nei pusei ministrų Vyriausybė turi iš naujo gauti Seimo įgaliojimus dirbti. Lietuvoje yra 14 ministerijų.

R. Šalaševičiūtė Sveikatos apsaugos ministerijai vadovauja nuo 2014 metų liepos 17 dienos.

Ministrė apklausta kaip liudytoja

12.05 val. Reaguojant į viešai paskelbtą informaciją apie sveikatos apsaugos ministrei R.Šalaševičiūtei neva pareikštus įtariamus, Generalinė prokuratūra informuoja, kad ministrė R.Šalaševičiūtė buvo apklausta kaip liudytoja ikiteisminiame tyrime, kuris atliekamas dėl galimų korupcinių veikų Šiaulių ligoninėje.

Aplinkybių, kurias apklausos metu liudijo ministrė, šiam ikiteisminiam tyrimui vadovaujančio Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimų departamento prokuroro G. Ivanausko teigimu, šiuo metu viešinti negalima siekiant nepakenkti tyrimo sėkmei.

Prokuratūros atstovė spaudai Elena Martinonienė BNS sakė, kad R.Šalaševičiūtė apklausta prieš kelias dienas.

Įkliuvo visa ligoninės vadovybė

Iš viso didelės apimties ikiteisminiame tyrime dėl korupcijos Šiaulių ligoninėje įtarimai dėl įvairių korupcinių veikų jau yra pareikšti dešimčiai asmenų.

STT teigia, kad šiuo metu turimi duomenys leidžia įtarti, kad iš įmonių, kurios dalyvavo Šiaulių ligoninės skelbtuose viešuosiuose pirkimuose, ligoninės generalinis direktorius Petras Simavičius kaip neteisėtą atlyginimą galėjo gauti brangios medicininės įrangos, kuri buvo sumontuota direktoriaus šeimos nariui priklausančioje privačioje medicinos klinikoje.

Luko Balandžio/15min.lt nuotr./Petras Simavičius
Luko Balandžio/15min.lt nuotr./Petras Simavičius

Pareigūnai taip pat atliko kratas keliose Klaipėdos ir Kauno įmonėse.

Spalio pabaigoje buvo sulaikytas Respublikinės Šiaulių ligoninės generalinis direktorius Petras Simavičius, ligoninės strateginio valdymo direktorė Aušrelė Šalkauskienė ir infrastruktūros direktorius Vygentas Jocius. Jie įtariami piktnaudžiavimu tarnyba, siekiant asmeninės naudos, kyšininkavimu ir kitais nusikaltimais.

BNS primena, kad sveikatos apsaugos ministrė tuomet teigė, kad iki šiol ligoninės veikla jai nekėlė įtarimų dėl lėšų įsisavinimo skaidrumo.

„Jokių įtarimų tikrai nebuvo, apie pareigingumą, drausmingumą – tai, žinote, kiekviena gydymo įstaiga turi savo trūkumų, kuriuos mes ir nurodome, bet tai tikrai nebuvo susiję su viešaisiais pirkimais ar statybomis, nes tos lėšos, kurios būdavo skiriamos šiai ligoninei, jos būdavo laiku įsisavinamos“, – žurnalistams sakė sveikatos apsaugos ministrė.

Ministrė nejaučia padariusi ką nors neteisėto

R.Šalaševičiūtė penktadienį ilgai nebendravo su žurnalistais ir net išsijungė telefoną. Vėliau ji BNS sakė, kad buvo informuota teisėsaugos, jog Šiaulių ligoninės ikiteisminiame tyrime, kuris atliekamas dėl galimų korupcinių veikų, buvo pasiklausyta jos pokalbių, tačiau juose esą neatsiskleidžia kokie nors jos netinkami veiksmai.

„Per visą laiką turbūt buvo penki pokalbiai su Petru Simavičiumi (nušalintu ligoninės direktoriumi), susipažinau su pokalbių išklotinėmis ir man nekilo jokių minčių, kad galėtų būti pareikšti įtarimai. Aš puikiai žinau, ką aš dariau, ką aš kalbėjau ir už savo veiksmus atsakau“, – aiškino R.Šalaševičiūtė.

Ji teigė, jog Šiaulių ligoninės ikiteisminiame tyrime ji apklausta praėjusią savaitę, o penktadienio rytą Specialiųjų tyrimų taryboje lankėsi dėl pareiškimo apie pačios medikui duotą kyšį.

„Šiandien ryte buvau Specialiųjų tyrimų tarnyboje iš pat ryto, kalbėjau apie tą galimą, kaip įvardijama, kyšio davimą“, – sakė ji.

Korupciniai ryšiai

15min žiniomis, Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) ir Generalinė prokuratūra jau kurį laiką tiria R.Šalaševičiūtės veiklą. Teigiama, jog tiriami galimi korupciniai ryšiai tarp sveikatos apsaugos ministrės ir ligoninių vadovų.

Sveikatos apsaugos ministrė gali būti įtariama reikalavusi kyšių iš gydymo įstaigų vadovų.

Tai 15min penktadienį patvirtino generalinis prokuroras Evaldas Pašilis. Pasak jo, tai delikati informacija ir Generalinė prokuratūra kol kas nenori atskleisti daugiau detalių. Vis dėlto jis pažadėjo, kad šiandien bus išplatinta daugiau informacijos.

Eligijus Masiulis: ministrė turi trauktis

Opozicinių liberalų lyderis Eligijus Masiulis 15min teigė R.Šalaševičiūtei matantis vienintelį sprendimą dabartinėje situacijoje – trauktis iš posto.

Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Eligijus Masiulis
Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Eligijus Masiulis

„Ministrė turi dėti įgaliojimus ir, be jokios abejonės, netrukdyti, bendradarbiauti su teisėsauga, kad tyrimas būtų atliktas kiek įmanoma greičiau. (...) Patys sunkiausi kaltinimai, kurie gali būti metami [politikui], yra kaltinimai korupcija. Sakyčiau, kad ministrė neturi nė minutės delsti – ji turi pati, mano galva, tuoj pat įvardinti visas aplinkybes, kaip ten buvo. Jeigu, aišku, tai nekliudo ikiteisminiam tyrimui“, – kalbėjo E.Masiulis.

Pasak jo, nusišalinimas nuo pareigų R.Šalaševičiūtei nepagelbėtų – esą jeigu nesitrauks pati ministrė, bus rengiama interpeliacija.

„Ministrės figūravimas tokioje situacijoje jos tikrai neatleidžia nuo politinės atsakomybės. Tiesiog laukiame ministrės atsistatydinimo. Ministrams egzistuoja aukščiausi politinės etikos, kultūros standartai. Šiuo atveju, negalima būtų slapstytis už kažkokių įstatyminių, teisinių dalykų. Netgi, sakyčiau, jeigu tas tyrimas ir pasibaigtų ministrės naudai, tai niekaip neatleidžia ministrės nuo politinės atsakomybės“, – tęsė E.Masiulis.

Liberalų lyderio nuomone, jei R.Šalaševičiūtė nenorės trauktis, iniciatyvos turi imtis premjeras arba prezidentė.

„Negali būti alternatyvų. Viliuosi, kad premjeras, kaip ir prezidentė, kuri pritarė tokios kandidatūros skyrimui, realiai suvokia situacijos rimtumą“, – reziumavo E.Masiulis.

Andrius Kubilius: o jeigu kyšio reikalavo partija?

Seimo konservatorių lyderis Andrius Kubilius 15min teigė taip pat laukiantis ministrės pasitraukimo.

Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Andrius Kubilius
Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Andrius Kubilius

„Galėčiau spėti, kad ji gali greitai ir bandyti trauktis iš pareigų“, – svarstė A.Kubilius.

Sykiu jis kelia versiją, kad R.Šalaševičiūtė pinigų galėjo reikalauti ne sau, o partijai.

„Žinant kai kurias tradicijas ir praktikas, kyla klausimas, ar nėra požymių to, kad ji prašė ne asmeninio kyšio, o paramos partijai? Pagal visus požymius, man labiau panašu, kad buvo ieškoma pinigų vienokiai ar kitokiai partinei kampanijai“, – svarstė A.Kubilius.

 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?