„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Prokuratūra panaikino STT nutarimą nepradėti tyrimo dėl Kauno pusiaukelės namų steigimo

Kauno apygardos prokuratūra sausio 29 dieną priėmė sprendimą panaikinti Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) nutarimą atsisakyti pradėti ikiteisminį tyrimą dėl Kauno pusiaukelės namų Domeikavoje steigimo. Prokurorai nurodė atlikti papildomus aplinkybių patikslinimo veiksmus – liko neatsakytų klausimų.
Pusiaukelės namai Domeikavoje
Pusiaukelės namai Domeikavoje / Teodoro Biliūno / BNS nuotr.

„Panaikintas STT nutarimas nepradėti ikiteisminio tyrimo dėl Kauno pusiaukelės namų steigimo. Tai jokiu būdu nereiškia, kad jau pradedamas ikiteisminis tyrimas, bet, prokuroro manymu, nebuvo ištirtos visos pareiškime nurodytos aplinkybės, konkretūs faktiniai duomenys, kurie privalo būti įvertinti“, – rašoma 15min redakcijai Rimos Stabrauskienės, Kumpių bei Šakių kaimų seniūnaitijos seniūnaitės, atsiųstame laiške.

Kartu atsiųstas ir minėtas Kauno apygardos prokuratūros priimtas nutarimas.

Tikslina aplinkybes

Kad toks sprendimas buvo priimtas ir priimtas jis sausio 29 dieną, 15min patvirtino Milda Butkutė Generalinės prokuratūros Komunikacijos skyriaus vyriausioji specialistė.

„Kauno apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus prokuroras sausio 29 dieną priėmė nutarimą panaikinti STT nutarimą atsisakyti pradėti ikiteisminį tyrimą, kuris buvo priimtas pagal Kauno rajono Domeikavos seniūnijos bendruomenės 2023 metų gruodžio 4 dienos pareiškimą. Juo buvo prašoma pradėti ikiteisminį tyrimą dėl Lietuvos kalėjimų tarnybos veiksmų, susijusių su pusiaukelės namų steigimu Domeikavoje“, – informavo M.Butkutė.

Anot jos, ikiteisminio tyrimo įstaigai nurodyta atlikti papildomus pareiškime išdėstytų aplinkybių patikslinimo veiksmus.

Kaip rašoma prokuratūros priimtame nutarime, prokuroro manymu, atlikto tyrimo metu atsakyta ne į visus pareiškime keliamus klausimus. Vienas iš tokių neatsakytų klausimų susijęs su aptariamo pastato (jame dabar jau veikia įsikūrę Kauno pusiaukelės namai) įsigijimo kaina, kuri, kaip nurodoma, buvo beveik 100 tūkst. eurų didesnė už sumą, už kurią pastatas buvo pardavinėjamas internetinėje erdvėje.

„Pažymėtina, kad ikiteisminis tyrimas šiuo metu nepradėtinas, kadangi nustatyti pažeidimai, prokuroro manymu, gali būti ištaisyti pareiškimo patikslinimo stadijoje. Jeigu patikslinimo metu būtų nustatyta, kad pareiškimo patikslinimo stadijoje nėra galimybių motyvuotai paneigti kurių nors pareiškime pateikiamų argumentų, atitinkamoje dalyje pradėtinas ikiteisminis tyrimas“, – aiškinama prokuratūros priimtame nutarime.

Taip pat patikslinta, kad nėra duomenų apie tai, jog Lietuvos kalėjimų tarnyba Kauno pusiaukelės namus pernai gruodžio 14 dieną atidarė žinodama apie Kauno apygardos prokuratūros Viešojo intereso gynimo skyriaus prokurorės tos pačios dienos nutarimą, kuriuo Lietuvos kalėjimų tarnyba buvo įspėta tokių veiksmų neatlikti.

Protestavo šimtai

Istorija prasidėjo pernai metų lapkričio mėnesį Domeikavos (Kauno raj.) bendruomenėje pasklidus žiniai, jog Šakių kaime, visai šalia darželio ir mokyklos, numatyta įkurdinti atviro tipo kalėjimą „Pusiaukelės namai“ ir probacijos tarnybą.

Apie tūkstantis gyventojų susivienijo prieš šį valdžios sprendimą, ėmė rinkti parašus, pasitelkę teisininkus, į viešumą ėmė kelti valdžios institucijų galimai įvykdytus pažeidimus.

Pagrindinis bendruomenės rūpestis – vaikų saugumas. Surinkti 3617 nepritariančiųjų pusiaukelės namams tokioje tankiai apgyvendintoje vietoje parašai.

Teisines projekto spragas viešai pripažino ir pati teisingumo ministrė Ewelina Dobrowolska.

Nepaisydama šių protestų Lietuvos kalėjimų taryba Domeikavoje pirmuosius nuteistuosius įkurdino dar gruodžio viduryje, nors projekto pristatymo visuomenei metu buvo kalbama apie 2024 metų sausį. Šiuo metu juose gyvena 10 nuteistųjų.

Kaip viešai tikino bendruomenė, nepaisė Lietuvos kalėjimų tarnyba ir Kauno apygardos prokuratūros nutarimo, kuriame aiškiai parašyta nedaryti teisės aktų pažeidimų.

Kauno apygardos prokuratūra, į kurią Domeikavos bendruomenė kreipėsi dėl viešojo intereso gynimo, pateikė itin griežtą poziciją. Tam tikrais atvejais prokurorai, turėdami pagrindą manyti, kad kad yra pažeisti teisės aktų reikalavimai, gindami viešąjį interesą, turi įgaliojimus nutarimu įspėti valstybės pareigūną, valstybės tarnautoją ar jiems prilygintą asmenį, kad jie nedarytų teisės aktų pažeidimų.

Rašte bendruomenei išdėstytas toks prokuratūros nutarimas: „Įspėti Lietuvos kalėjimų tarybą nedaryti teisės aktų pažeisimų – nepakeitus žemės sklypo Kauno r. Domeikavos sen. Šakių k., Stumbro g. 3 naudojimo būdo, iš komercinės paskirties objektų teritorijos į visuomeninės paskirties teritorijos, nepradėti atviro tipo bausmės atlikimo vietos „Pusiaukelės namai“ bei Probacijos tarnybų veiklos, griežtai laikytis teisės aktų reikalavimų ir imtis visų įmanomų priemonių visuomenės interesų užtikrinimui“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“