„Dažniausiai moterys iš Lietuvos išvežamos dėl seksualinių paslaugų, apie vyrus iš esmės tokios informacijos neteko matyti. Pakankamai didelis skaičius Baltijos šalyse, nes skaičiuojama, kad kasmet iš Estijos, Latvijos ir Lietuvos išvežama per 3 tūkst. moterų, iš jų daugiau nei 1 200 iš Lietuvos“, – antradienį „Carito“ surengtoje diskusijoje sakė Vilniaus apygardos prokuroras Vladimiras Sergejevas.
Anot jo, ne mažiau kaip 180 tūkst. prekybos žmonėmis aukomis tapusių moterų kasmet atvyksta į Europos Sąjungos šalis, iš jų nemažas procentas iš Lietuvos. Taip pat tūkstančiai moterų iš Rytų Europos išvežamos į Izraelį.
Vilniaus apygardos prokuratūros vyriausiasis prokuroras Ramutis Jancevičius pripažino, kad lietuvės Vakarų Europoje yra „pakankamai intensyviai išnaudojamos“.
Pasak prokurorų, Lietuvos teismai kai kuriuos su prekyba žmonėmis susijusius asmenis baudžia „pakankamai švelniomis bausmėmis“, dalis jų išvengia laisvės atėmimo.
„Netenkina baudžiamųjų bylų skaičius, to nedidelio tiriamų bylų skaičiaus tempai, greitis ir bausmės, kurios skiriamos mūsų teismų“, – sakė R.Jancevičius.
Prokurorai savo ruožtu pasidžiaugė, kad Lietuvoje kol kas nėra organų pirkimo bylų, tačiau atkreipė dėmesį, kad pasitaiko pavienių atvejų, kai organų transplantacijai užsienyje ketinama išnaudoti surogatinių motinų Lietuvoje pagimdytus vaikus. Prokurorams esą trūksta teisinių priemonių su tuo kovoti ir siekti baudžiamosios atsakomybės.
„Turime pasakyti, kad jei gimdo surogatinė motina ir išsiveža tėvas transplantuoti organus, tada yra baudžiamoji atsakomybė“, – kalbėjo R.Jancevičius.
Anot jo, prokuratūra susidūrė su situacija, kai nieko negalėjo padaryti įtardama, kad lietuvės surogatinės motinos Lietuvoje pagimdyta mergaitė išvežta į Australiją, kaip įtariama, organų prekybai.
„Mergaitė, kuri gimė Lietuvoje, išvežta į Australiją aplinkiniais keliais. Australai mus pasiuntė labai toli ir pasakė: „Čia ne jūsų reikalas, nesikiškite“, – kalbėjo jis.