Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2023 08 17

Prokurorai nutraukė tyrimą dėl Vilniuje nukirsto Ceikinių ąžuolo: nedidelė žala

Vilniaus apylinkės prokuratūros prokuroras nutraukė dėl savavaldžiavimo pradėtą ikiteisminį tyrimą dėl gegužės 20 d. Vilniuje nukirsto Ceikinių ąžuolo. Kaip teigiama prokuratūros pranešime spaudai, tokį sprendimą prokuroras priėmė konstatavęs, kad „nepadaryta veika, turinti nusikaltimo ar baudžiamojo nusižengimo požymių“. Pasirodo, žala aplinkai per maža.
Nukirsto ąžuolo pjaustymo darbai
Nukirsto ąžuolo pjaustymo darbai / Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr.

Kaip teigiama pranešime, ikiteisminio tyrimo metu nustatyta, kad statybos projektą Vilniaus centre vysčiusi nekilnojamo turto bendrovė šį ąžuolą nukirto nesilaikydama įstatymais nustatytos tvarkos ir be Vilniaus miesto savivaldybės išduoto leidimo jį kirsti.

Tačiau žala aplinkai padaryta per maža. Kadangi, kaip teigiama pranešime, prokurorai rėmėsi ne Vilniaus miesto savivaldybės paskirta bauda, o Aplinkos apsaugos departamento paskaičiuota žala aplinkai.

Skirtumai tarp šių sumų – didžiuliai. Vilniaus savivaldybė reikalauja atlyginti 141 tūkst. eurų siekiančią žalą, aplinkosaugininkai skaičiuoja, kad toji žala aplinkai vos 2889 eurai.

„Ikiteisminio tyrimo metu Vilniaus miesto savivaldybės administracija, remdamasi savo patvirtina metodika, paskaičiavo, jog aplinkai buvo padaryta 141 tūkst. eurų žala, o Vilniaus aplinkos apsaugos inspekcija, remdamasi Aplinkos ministerijos patvirtinta metodika, nurodė, jog neteisėtai nukirtus ąžuolą aplinkai buvo padaryta 2889 eurų žala.

Nutraukdamas ikiteisminį tyrimą prokuroras vadovavosi Aplinkos apsaugos departamento Vilniaus valdybos Vilniaus aplinkos apsaugos inspekcijos apskaičiuota aplinkai padaryta žala (2 889 eurai), nes Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas 2023 m. gegužės 24 d. priimta nutartimi išaiškino, kad metodikas, susijusias su želdinių atkuriamosios vertės ir aplinkai padarytos žalos apskaičiavimu, tvirtina Aplinkos ministerija.

Atsižvelgdamas į Lietuvos teismų praktiką šios kategorijos bylose prokuroras konstatavo, jog tokio dydžio turtinė žala nėra Baudžiamojo kodekso 294 straipsnio 1 dalyje dispozicijos numatyta didelė žala, kuri yra būtina kvalifikuojant savavaldžiaujant atlikus kaltininkų veiksmus kaip nusikalstamus. Nenustačius visų būtinų nusikalstamos veikos sudėties objektyviųjų požymių (didelės žalos), ikiteisminis tyrimas dėl nusikalstamos veikos, numatytos Baudžiamojo kodekso 294 straipsnio 1 dalyje, buvo nutrauktas“, – teigiama pranešime.

Šio ikiteisminio tyrimo metu buvo gauta duomenų apie galimai padarytą administracinį nusižengimą, todėl nutarimui įsiteisėjus medžiaga dėl galimai padaryto administracinio nusižengimo bus perduota aplinkos apsaugos valstybinės kontrolės pareigūnams.

Gegužės pabaigoje Vilniaus Ceikinių gatvėje, privačiame sklype, buvo nupjautas brandus ąžuolas, įtariama, nesilaikant teisės aktuose nustatytos tvarkos.

Ąžuolą nupjovusiai bendrovei „Rinktinės NT“ sostinės savivaldybė tuomet skyrė 141 tūkst. eurų baudą. Bendrovė dėl šio žingsnio atsiprašė, tačiau savo kaltę neigė ir tvirtino, jog veikė pagal galiojantį detalųjį planą, taip pat siūlė miesto valdžiai ąžuolą perkelti.

Bauda nėra sumokėta, tad liepos pabaigoje savivaldybė kreipėsi į teismą.

Savo ruožtu Aplinkos apsaugos departamentas įmonei skyrė beveik 2,9 tūkst. eurų baudą, bendrovei šios nesumokėjus, departamentas taip pat žadėjo teikti ieškinį teismui.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų