Šiuose namuose, skirtuose specialių poreikių vaikams, šiuo metu mokosi 78 vaikai iš visos Lietuvos. Iš jų yra 62 berniukai ir vos 16 mergaičių, bet būtent dėl keleto iš jų sunerimusi ir teisėsauga, ir vaikų teisių specialistai.
Kristina Mišinienė, Lietuvos „Carito“ programos vadovė, pasakoja, kad pradėti ikiteisminiai tyrimai dėl kelių mergaičių elgesio. „Turime tiek sutenerius-nepilnamečius, tiek nepilnametes aukas“, – sakė ji.
Istorijoje dalyvauja penkios 15-17 metų merginos, vyksta net keli ikiteisminiai tyrimai dėl sąvadavimo ir pelnymosi iš nepilnamečio asmens prostitucijos
Ruslanas Ušinskas, Klaipėdos apygardos prokuratūros prokuroras, TV3 „Komentarams“ sakė, kad kelios merginos su vyrais supažindindavo savo drauges, bendramoksles, kurios už tam tikrą atlygį teikdavo seksualines paslaugas.
Tą patvirtina iš Švėkšnos specialiojo ugdymo centro direktorė Laima Navickienė, kurios teigimu, klientų randama per televiziją, internetu ir pan. „Didžiausia problema yra ne tos mano mergaitės, o tie vyrai, kurie žinodami, kur važiuoja, vis tiek važiuoja“, – apgailestauja direktorė.
K.Mišinienė sako, kad tai tokia prostitucijos forma, kai internete, televizijose talpinami seksualinių paslaugų skelbimai, tai daro vyresnės, daugiau išmanančios mergaitės, o vėliau vietoj savęs į susitikimus siunčia jaunesnes, silpnesnes mergaites.
Didžiausia problema yra ne tos mano mergaitės, o tie vyrai, kurie žinodami, kur važiuoja, vis tiek važiuoja, – apgailestauja L.Navickienė.
L.Navickienė neslepia nerimo – vyrai atvažiuoja iš Kauno, Klaipėdos, juos tenka ir jėga sulaikyti, kai bando įeiti į ugdymo centrą. Per mėnesį policijai parašoma po 5–6 pareiškimus. „Bet kartais išeina šiukšlių išnešti mergaitės, su šlepetėmis išvažiuoja“, – apie situaciją pasakoja direktorė.
Veiksmas esą vyksta netoliese, miške ar šiaip atokesnėje vietoje. Kelios mergaitės buvo pabėgusios, todėl neatmetama, kad jos Klaipėdoje teikė seksualines paslaugas už pinigus. Pasak prokuroro, mokamos sumos nėra didelės – nuo keliasdešimties litų, taip pat atsilyginama ir daiktais – maistu, cigaretėmis, alkoholiu.
Pamokslai ir kalbos nepadeda, nors jau mėnesį panašių atvejų nėra pasitaikę. „Esu įsitikinusi, kad visuose vaikų globos namuose su mergaitėmis yra šitaip elgiamasi. Gal kai kurie vaikų globos namai bijo tai viešinti ir apie tai kalbėti, nes gali būti nubausti“, – kalbėjo L.Navickienė.
Edita Žiobienė, Vaiko teisių apsaugos kontrolierė, įsitikinusi, kad jeigu vaikams skiriama mažiau dėmesio, nesiaiškinama, ką jie veikia, vaikai ir imasi visokios veiklos, net ir seksualinio pobūdžio. „Tokiais vaikais manipuliuoti yra labai paprasta, kadangi jie turi tam tikrų sutrikimų, tuo galima prisidengti“, – teigia E.Žiobienė.