Antkopčio gyventojai, sukilę prieš kaime statomą telekomunikacijos bendrovės „Tele2“ bokštą, penktadienį per pietus surengė piketą prie šios bendrovės salono Gargžduose.
Suvažiavę nedidelio kaimo gyventojai teigia, kad bendrovė pasinaudojo pandeminiais suvaržymais ir jie nebuvo informuoti apie planuojamą statinį kaime. Esą, jei būtų žinoję, kad toks statinys suplanuotas, būtų pasipriešinę kur kas anksčiau ir nelaukę, kol bus išlieti pamatai jam.
Išsiuntė ryte – gavo vakare
Į piketą atvykusios Adolfina, Milda ir Aušra teigė, kad kaimo gyventojai jokiu būdu nėra prieš patį bokštą. Jos įsitikinusios, kad bokštui parinkta netinkama vieta. Kaip jos įvardijo, „kaimo vidury“ bokštui ne vieta, kai aplink daug tuščių laukų.
„Nenorime bokšto vidury kaimo. Tegu kelia kur kitur“, – teigė Milda. Aušra atkreipė dėmesį, kad šioje vietoje yra ir Veiviržo ichtiologinis draustinis.
Kartu piketavusios moterys pripažino, kad kaime ryšys – prastas. Kartais ryte išsiųsta žinutė adresatą pasiekia tik vakare. Norint pasiskambinti tenka lipti ir ant suolo.
Prastesnį ryšį ties Antkopčiu yra pajutę ir keliaujantys autostrada.
Artimiausioje sodyboje, vos už 80 metrų nuo bokšto, gyvenantis Audrius Dargis prisiminė, kad vietoje, kur planuota statyti bokštą, atsirado nedidelis stendas. Tačiau į susitikimą su bendrovės atstovais registravosi tik jis vienas. Tačiau, kad ir vienas, – nesudalyvavo. Kiti plakato tiesiog nepamatė.
„Visi sako, kad bokštas nekenkia, bet kaip iš tikrųjų yra – nežinome. Gal po dešimt metų sakys kitaip“, – svarstė Antkopčio gyventojas.
Sulaukęs kaimynų palaikymo dabar jis ketina nenuleisti rankų.
Stendą nuspyrė bulius
Antkopčio kaimo seniūnaitis Tadas Mockus teigė, kad nepasiduos. Planuose – piketas Vilniuje, kreipimasis į teismą.
Bendruomenė renka parašus ir ketina vieningai stovėti už savo poziciją.
Gyventojai įsitikinę, kad bendrovė „Tele2“ 2020-aisiais, pradėdama projektuoti bokštą, pasinaudojo tuo metu galiojusiais karantino suvaržymais. Esą apie projektą nebuvo pakankamai sklaidos.
Dabar Antkopčio gyventojai šypsodamiesi prisimena girdėję apie sklypo vietoje stovėjusį nedidelį informacinį stendą. „Kaime yra du stendai, o jie pastatė sklype, 50 metrų nuo kelio, pievoje. Lauke ganėsi jautis ir po kelių dienų ta stendas buvo nulaužtas. Mėtėsi kažkur. Taip, tas gyventojas, kuris greta gyveno, norom nenorom nuėjo paskaityti. Kiti negalėjo sužinoti“, – pasakojo T.Mockus.
Keliu, kur stovės bokštas, važiuoja tik kelių sodybų savininkai. Kiti, ypač vyresnio amžiaus, pamatyti negalėjo.
Gyventojai kritikuoja ir kitą viešinimo būdą – paskelbti informaciją savivaldybės internetinėje svetainėje. Esą kaimo žmonės – vyresnio amžiaus ir retas kuris galėtų susirasti tokią informaciją net ir norėdamas. Gyventojai teigė sužinoję apie statybas tik kai pamatė pamatus bokštui.
„Tele2“: „Projektas bus tęsiamas“
Bendrovės „Tele2“ viešųjų ryšių atstovė Asta Buitkutė teigė, kad bokštas projektuojamas laikantis visų teisės aktuose numatytų reikalavimų.
„Naujos bazinės stoties vieta pasirinkta ne atsitiktinai, o nuosekliai įvertinus visas aplinkybes. Šioje vietoje iškilsianti stotis padės dar geriau išpildyti vartotojų poreikius. Prieš statydami ryšio bokštą, pirmiausiai išbandome kitas priemones. Pavyzdžiui, pažiūrėjome gal užtektų padidinti aplinkinių stočių talpą. Analizė parodė, kad tai neveiks. Ruošdamiesi statyboms įvertinome galiojančius teisinius ribojimus ir gyvenimiškas galimybes“, – teigė A.Buitkutė.
Anot jos, pirmosios investicijos jau padarytos ir bokštas nebus perkeltas.
Tiesa, bendrovė išreiškė poziciją bendradarbiauti su kaimo bendruomene ir siūlosi prisidėti prie šiai svarbių projektų įgyvendinimo.
Kol kas Antkopčio gyventojai išdidžiai tokiam pasiūlymui priešinasi.
Kokia šio bokšto vertė – bendrovė neviešina. Nurodoma, kad investicijų suma „sukasi apie šimtus tūkstančių eurų“.
Iš viso „Tele2“ Lietuvoje yra pastačiusi apie 1400 tokių įrenginių. Konfliktas su gyventojais kilo pirmą kartą.
Skundai ir sveikatos tarnyboms
Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Klaipėdos skyriaus vadovas Raimundas Grigaliūnas teigė, kad jiems situacija dėl Antkopčio kaimo yra žinoma. „Buvome gavę dokumentus iš bendrovės derinimui. Pagal situaciją, pagal tai, ką matome dokumentuose, nematome pagrindo žmonių baimei“, – teigė jis 15min portalui.
Vėliau NVSC buvo gavę ir skundų iš gyventojų. Tačiau jie nepasitvirtino.
R.Grigaliūnas pasakojo, kad žmonėms nepatinka ir kitos antenos. Yra tekę aiškintis, ar jau sumontuoti įrenginiai atitinka normas. Tačiau nė vienas skundas nepasitvirtino.
Nacionalinio visuomenės sveikatos centro specialistai aiškina, kad kuo antena aukštesnė, tuo mažiau pavojaus žmonių sveikatai ji gali sukelti, nes bangos sklinda į šonus. Antkoptyje planuojamas bokštas bus 60 metrų aukščio.
Pabrėžiama, kad sanitarinės zonos prie bazinių stočių nėra nustatomos. Nereglamentuojami ir atstumai iki gretimiausių namų.