Nors įstatymai nedraudžia Seimo nariams turėti žiniasklaidos priemonių akcijų, Lietuvos žurnalistų sąjungos (LŽS) pirmininkas Dainius Radzevičius yra ne kartą sakęs, kad politikai turėtų laikytis kuo toliau nuo dalyvavimo žiniasklaidos valdyme.
„Būtų teisinga, kad į žiniasklaidos turinį valdžią turintys žmonės nesikištų. Kai yra savininkystė, mažų mažiausiai kyla klausimas, ar nėra įtakos“, – 15min sakė D.Radzevičius.
Kai yra savininkystė, mažų mažiausiai kyla klausimas, ar nėra įtakos.
Pasak pašnekovo, geriausia, jei žiniasklaidos ir politiko keliai susikerta tik kai kalbama apie viešą valdžios darbų kritiką ar pristatymą: „Visais kitais atvejais interesų konfliktas, mano asmenine nuomone, yra neišvengiamas.“
D.Radzevičiaus teigimu, žmonės nebus linkę pasitikėti žurnalistais, dirbančiais politikams priklausančiose žiniasklaidos priemonėse, tai gali atpratinti žurnalistus nuo domėjimosi tam tikromis temomis – jie stengsis įtikti savininkams, o ne būti objektyvūs.
„Objektyvi tiesa dažnai nepatinka net ir savininkams“, – teigė LŽS pirmininkas.
Visuomenės informavimo etikos komisijos pirmininkė Vaiva Žukienė 15min teigė, jog žiniasklaidos priemonės valdančių politikų buvo visuose Seimuose, pavyzdžiui – Darbo partijos įkūrėjas Viktoras Uspaskichas, turėjęs rankose visą Kėdainių krašto žiniasklaidą.
„Nesinorėtų, kad problema būtų sprendžiama formaliai – visada akcijas galima perduoti patikimam partijos draugui ar panašiai“, – sakė ji.
B.Matelis nesuinteresuotas, kad laikraštis žlugtų
LVŽS sąraše į Seimą kandidatavęs, bet vienmandatėje savarankiškai laimėjęs B.Matelis 100 proc. bendrovės „Panevėžio rytas“ akcijų valdė nuo 2008 metų gruodžio, kai, kilus finansinei krizei, šis laikraštis atsiskyrė nuo „Lietuvos ryto“.
„Kaip tik dabar sėdžiu priimamajame pas notarą. Akcijas perrašau savo žmonai, – 15min trečiadienį teigė B.Matelis. – Žinoma, galbūt kai kas gali sakyti, kad vis tiek žmonai, bet ir žmonos vyrų kartais neklauso. O kai žmona turės tas akcijas, tai tuo labiau manęs neklausys.“
Būsimo parlamentaro sutuoktinė Limina Matelienė šiuo metu yra „Panevėžio ryto“ direktorė, šiose pareigose neseniai pakeitusi B.Matelį.
Ši bendrovė leidžia laikraštį „Panevėžio kraštas“, kurio vyriausioji redaktorė taip pat yra L.Matelienė.
B.Matelis pridūrė, jog biržoje buvo įsigijęs kelių bendrovių akcijų, tačiau jas trečiadienį taip pat pardavė.
Kad jokių vertybinių popierių neturėčiau ir kad su žiniasklaida nebūčiau susijęs. Kiek įmanoma, kad tie interesai nesipintų.
„Kad jokių vertybinių popierių neturėčiau ir kad su žiniasklaida nebūčiau susijęs. Kiek įmanoma, kad tie interesai nesipintų“, – teigė jis.
Būsimas parlamentaras tikino, kad jei kištųsi į laikraščio turinį, pats jį žlugdytų.
„Negali laikraštis vienos partijos nuomonę atspindėti. Aš nesuinteresuotas, kad jis žlugtų“, – teigė politikas.
R.Karbauskis neįsivaizduoja, kokią įtaką gali padaryti „Ūkininko patarėjas“
Tuo metu LVŽS lyderis R.Karbauskis 15min teigė nematantis nieko blogo, kad jam priklauso per 30 proc. laikraščio „Ūkininko patarėjas“ akcijų.
Jis pabrėžė, kad investuodamas padėjo išgyventi „Ūkininko patarėjo“ leidinių grupei. O iškart po įsigijimo, anot R.Karbauskio, kėlęs sąlygą, kad niekas laikraštyje nesikeistų.
„Daugiau jokių sąlygų nesu kėlęs. Neturiu valdančio akcijų paketo – negaliu daryti įtakos. Gaila – jei įstatymuose būtų parašyta, kad taip negali būti, taip negalėtų būti“, – tikino politikas.
R.Karbauskis įsitikinęs, kad šio klausimo kėlimas yra dar vienas bandymas jo atžvilgiu panaudoti žeminančią retoriką.
LVŽS pirmininkas net kelis kartus pakartojo, kad iš leidinio turinio niekas negalėtų pasakyti, kad jis yra jo akcininkas.
Paklaustas, ar „Ūkininko patarėjo“ žurnalistai nebijos jo kritikuoti, jam atsidūrus didžiojoje politikoje, R.Karbauskis atsakė trumpai: „Jūs turbūt juokaujate.“
Niekada nesiekiau tapti kažkokiu žiniasklaidos magnatu, nes jeigu žmogus turi tokį tikslą – jis perka paketą, jis perka įtaką.
Jis pabrėžė, kad „Ūkininko patarėjas“ savo įtaka nesulyginamas su didžiaisiais Lietuvos žiniasklaidos kanalais.
„Kalbame apie mažą redakciją, kuri yra labai specifinė – dirba kaimui. Kokią ji įtaką gali padaryti viešajai erdvei – aš išvis neįsivaizduoju. Tai yra nišinė žiniasklaida, kuriai labai sunku išgyventi. Jos neskaito mieste – nėra skaitytojų. Niekada nesiekiau tapti kažkokiu žiniasklaidos magnatu, nes jeigu žmogus turi tokį tikslą – jis perka paketą, jis perka įtaką, o aš sąmoningai įsigijau mažą dalį akcijų tam, kad tas leidinys gyvuotų“, – pabrėžė jis.
K.Pūkas: Kodėl turėčiau atsisakyti?
Pagal partijos „Tvarka ir teisingumas“ sąrašą į Seimą patekęs K.Pūkas nuo nepriklausomybės aušros vadovavo savo įsteigtai bendrovei „Pūkas“, kuriai dabar priklauso televizija ir dvi radijo stotys. Jis yra ir šios bendrovės akcininkas.
Penktadienį 15min paklaustas, ar jam, kaip parlamentarui, nebūtų paprasčiau dirbti neturint nuosavybėje žiniasklaidos kanalų, K.Pūkas labai nustebo.
„Ne, aišku ne, – sakė jis. – Viešųjų privačių interesų aš nemaišau. Ką ten kas norės daryt – tegu daro, kaip ten norės, pagal savo lygį ir dirba. Kodėl aš turiu atsisakyt dabar akcijų, ką? Man Lietuva ne brangi? Seimo narys, tai, žinot – laikinas, ketveri metai. O įmonei jau 25.“
K.Pūkas teigė jau atsisakęs vadovaujamų pareigų įmonėje.