2017 03 14

R.Karbauskis žada antradienį paprašyti leidimo dirbti su įslaptinta informacija

Nuo spalio kelis kartus žadėjęs paprašyti leidimo dirbti su įslaptinta informacija Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos pirmininkas parlamentaras Ramūnas Karbauskis žada tai padaryti antradienį.
Ramūnas Karbauskis
Ramūnas Karbauskis / Vidmanto Balkūno / 15min nuotr.

„Parašiau (prašymą) ranka, bet man pasakė, kad aš turiu atnešti kompiuteriu atspausdintą. Tai aš antradienį atnešiu kompiuteriu atspausdintą, kaip liepė“, – BNS pirmadienį sakė R.Karbauskis.

Jis teigė prašysiąs leidimo dirbti su įslaptinta informacija, žymima slaptumo žyma „Visiškai slaptai“.

R.Karbauskis sako prašysiantis leidimo dirbti su slapta informacija besiremdamas vasario 1 dieną patikslintu Seimo pirmininko potvarkiu, nustatančiu Seimo pareigybes, kurias užimantiems asmenims reikia leidimų dirbti ar susipažinti su įslaptinta informacija.

Nuo vasario 1 dienos šių pareigybių sąrašas buvo išplėstas – susipažinti dirbti su slapta pažymėta informacija gali visi Seimo komitetų pirmininkai, jų pavaduotojai ir parlamento komisijų pirmininkai.

Ragino konservatoriai

R.Karbauskis sako siekiantis leidimo dirbti su visiškai slapta informacija ne dėl reikalo, o noro, jog politiniai oponentai nemanipuliuotų faktu, kad jis negali gauti tokio leidimo.

„Mes prašėme tik dėl to, kad nuimtumėm tą pastovų bandymą aiškinti, kad mes negalime gauti, nes mes kažkokie nenormalūs“, – sakė parlamentaras.

Nesantys minėtame potvarkyje numatytame pareigybių sąraše Seimo nariai gali gauti leidimą dirbti tik su „Riboto naudojimo“ informacija. Valstybės ir tarnybos paslapčių įstatyme numatyta, kad tokį leidimą gali gauti parlamentarai, kuriems tai būtina pagal vykdomas pareigas.

„Aš turbūt niekada negausiu dokumento, kuris turėtų grifą, nes mūsų komitetas tokių dokumentų negauna“, – teigė „valstiečių“ lyderis.

„Konservatoriai puikiai žinojo, kad kai kurių komitetų pirmininkai negauna leidimų, nes jiems tiesiog nėra poreikio“, – pridūrė jis.

Per Seimo rinkimus pernai spalį R.Karbauskis žadėjo, kad dėl leidimo dirbti su įslaptinta informacija kreipsis ne tik jis, bet ir visa Seimo „valstiečių“ frakcija.

Sausį Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos pirmininkas teigė tokio prašymo nespėjęs parašyti dėl per didelio užimtumo.

R.Karbauskį gauti leidimą dirbti su įslaptinta informacija ypač ragino kai kurie konservatoriai, kėlę klausimus dėl galimų politiko ryšių su Rusija.

„Tokį leidimą išduodamas Valstybės saugumo departamentas atsakingai patikrina galimus probleminius ryšius ir tą drąsiai pasako. Tai šioje vietoje jeigu ponas Karbauskis gautų tokį leidimą, tai visiems būtų ramiau, kad visokie spėjimai viešojoje erdvėje dėl jo ryšių su Rusijos trąšų gamintojais nesukelia jokių grėsmių ir pavojų“, – BNS antradienį sakė opozicinių konservatorių parlamentaras Andrius Kubilius.

„Čia yra paties pono Karbauskio interesas tą leidimą greičiau gauti“, – kalbėjo jis.

Abejonės dėl ryšių su Rusija

Pernai lapkritį naujienų portalas delfi.lt citavo neva iš Ukrainos gautą pranešimą, esą R.Karbauskis bendradarbiauja su Rusijos užsienio žvalgybos tarnyba. Rašte teigiama, kad Karabaso slapyvardį turintis Lietuvos politikas palaikė nuolatinius kontaktus su trimis šios Rusijos specialiosios tarnybos pareigūnais: Aleksejumi Peršinu, Vadimu Getmanecu ir Elanda Morgets, A.Peršino drauge.

Tvirtinama, neva R. Karbauskis įėjo į Europos žydų kongreso prezidento, Kremliui artimo Viačeslavo Mošės Kantoro agentūrinę grupę, dirbusią Rusijos specialiosioms tarnyboms. R.Karbauskis teigia gyvenime negirdėjęs tokių žmonių ir su jais nesusitikęs. Jis paskelbtą informaciją vadino „atviro melo melo fabrikavimu ir skleidimu viešojoje erdvėje“.

Pagal R.Karbauskio prašymą pasirodžius šiai informacijai prokurorai pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl šmeižto per žiniasklaidos priemones.

Jo įmonės prekiauja iš Rusijos importuojamomis trąšomis, kurias jo vadovaujamam „Agrokoncernui“ parduoda rusų verslininko V.M.Kantoro įmonė „Acron“.

Neseniai negavęs leidimo dirbti su įslaptinta informacija iš Seimo vicepirmininko pareigų atsistatydino narystę Socialdemokratų partijoje suspendavęs Mindaugas Bastys. Valstybės saugumo departamento medžiagoje aprašomi M.Basčio ryšiai su atominės energetikos korporacijos „Rosatom“ atstovu vadinamu Jevgenijumi Kostinu, buvusiu KGB darbuotoju Piotru Vojeika, Rusijos valstybinio kanalo RTR žurnalistu Ernestu Mackevičiumi, buvusiu Kauno mafijos autoritetu įvardijamu Saturnu Dubininku ir neteisėta veikla įtariamu verslininku Vadimu Pachomovu. Žvalgybos teigimu, šie ryšiai daro M.Bastį pažeidžiamu ir keltų grėsmę jam patikėtos valstybės paslapties saugumui.

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Mindaugas Bastys
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Mindaugas Bastys

Konservatoriai iš pradžių ketino pradėti rengti apkaltą M.Basčiui remdamiesi VSD išvada apie Seimo nario ryšius, tačiau pirmadienį nutarė, kad situacija turėtų būti ištirta giliau. Juoba, kad ir premjeras Saulius Skvernelis, ir VSD direktorius Darius Jauniškis patvirtino, jog žvalgyba turi daugiau duomenų apie M.Bastį.

Jie siūlo sudaryti laikinąją tyrimo komisiją grėsmėms nacionaliniam saugumui tirti.

Tokį siūlymą R.Karbauskis įvertino skeptiškai.

„Man atrodo nesąžininga sureikšminti tą dalyką iki grėsmių valstybei. Aš pažiūriu į Seimo narį Bastį ir man kažkaip ten nekvepia didelėmis grėsmėmis. Neatrodo jis grėsmingas. Keturios kadencijos Seime...“, – pirmadienį BNS sakė politikas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis