Per Kalėdas skaitykite kartu. Prenumeratai -50%
Išbandyti
12 09 /13:53

Konservatorių lyderiai įvertino Rusijai šnipinėjusį TS-LKD narį: žinojo jį

Tėvynės sąjungos–Lietuvos krikščionių demokratų laikinoji pirmininkė sako, kad žvalgybos žinia apie Rusijai šnipinėjusį partijos narį yra „netikėta ir sukrečianti“. Ji taip pat pasakė, kokių veiksmų toliau imsis konservatoriai.

„Kaip partija, nesame apie tai informuoti tiesiogiai – kiek per žiniasklaidą sužinojome. Bet žinia yra netikėta ir slogi (...). Bendrai, hibridinių atakų ir grėsmių kontekste tai vertinu kaip siekį priešiškoms jėgoms ne tik rinkti informaciją, bet ir diskredituoti institucijas, politines partijas. Aišku, tai kelia nerimą, bet džiaugiuosi, kad tas tas asmuo vis tiktai teisėsaugos pagalba yra surastas“, – 15min sakė Radvilė Morkūnaitė–Mikulėnienė.

„Taip, jei jis yra partijos narys, savaime suprantama, kad jis juo nebus. Tikimės, kad teisėsaugos institucijos tęs atitinkamus veiksmus“, – pridūrė ji.

Naujienų agentūros BNS šaltiniai patvirtino, jog įtarimai šnipinėjimu pareikšti buvusiam Šiaulių konservatoriui, tremtinių organizacijų nariui Eduardui Manovui.

TS-LKD laikinoji vadovė sako, kad šį asmenį ji pažįsta, tačiau nuo platesnių komentarų kol kas susilaikė.

„Taip, esu mačiusi jį renginiuose“, – sakė ji.

Laikinoji partijos vadovė pabrėžė, jog partija visuomet siekė atvirumo, tačiau negali ignoruoti šio fakto, jog jos gretose atsirado ir su partijos vertybėmis nesuderinamų asmenų – dėl to žadama imtis prevencinių veiksmų.

„Matyt, tai reikės įvertinti. Bet labai nesinorėtų, kad nukentėtų atvirumo principas, nes priešiškos jėgos nori tos diskreditacijos, kaip vieno iš elementų“, – pridūrė ji.

L.Kasčiūnas: informacija buvo žinoma

Kadenciją baigiantis krašto apsaugos ministras Laurynas Kasčiūnas teigia, kad ši informacija jau buvo žinoma „man ir nacionalinio saugumo bendruomenei, tačiau iki šiol ji nebuvo skelbiama dėl vykdomo ikiteisminio tyrimo“.

„Noriu akcentuoti vieną dalyką: tokios bendruomenės kaip Tėvynės sąjunga – Lietuvos krikščionys demokratai, Lietuvos šaulių sąjunga ar Lietuvos kariuomenė yra itin įdomios Rusijos tarnyboms. TS-LKD yra politinė jėga, kuri nuosekliai pasisako prieš Rusijos imperialistinę politiką, todėl nenuostabu, kad ji tapo taikiniu ir platforma žvalgybinei (nors ir neįslaptintai) informacijai apie Lietuvos politinę bei ekonominę aplinką, taip pat politinių tremtinių bendruomenę rinkti.

Noriu padėkoti visoms tarnyboms, kurios dirbo ir užkardė tokią veiklą“, – rašo jis savo paskyroje „Facebook“.

Pauliaus Peleckio / BNS nuotr./Laurynas Kasčiūnas
Pauliaus Peleckio / BNS nuotr./Laurynas Kasčiūnas

Europarlamentarė Rasa Juknevičienė savo paskyroje „Facebook“ rašo, kad partijos kolegos jau pasakojo apie vieną dingusį narį.

„Paskutinįkart lankantis Šiauliuose skyriaus nariai pasakojo, kad dingo iš akiračio vienas jų narys, kuris buvo labai aktyvus fotografuodamas vos ne kiekvieną akimirką. Sklandė įtarimai, kad suimtas dėl rimtų dalykų.

Gerai, kad išaiškintas, gerai, kad suimtas“, – rašė ji.

Irmanto Gelūno / BNS nuotr./Rasa Juknevičienė
Irmanto Gelūno / BNS nuotr./Rasa Juknevičienė

Turėjo priėjimą prie partijos lyderių

Apie tai, jog teisėsauga pareiškė įtarimus TS-LKD nariui dėl šnipinėjimo Rusijos naudai, pirmadienį pranešė Prokuratūros ir Valstybės saugumo departamento atstovai.

Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr./Eduardas Manovas
Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr./Eduardas Manovas

Generalinės prokuratūros vyriausiasis prokuroras Artūras Urbelis teigė, jog šis asmuo priklauso TS-LKD ir Lietuvos tremtinių ir politinių kalinių sąjungai ir rinko Rusijos žvalgybą dominančią informaciją jos užsakymu.

Prokuroro teigimu, ikiteisminis tyrimas pradėtas sausį – šiuo metu jis jau baigtas, o byla netrukus keliaus į teismą.

„Asmuo turi dvigubą Lietuvos ir Rusijos pilietybę, priklauso Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partijai ir Lietuvos tremtinių ir politinių kalinių sąjungai“, – žurnalistams pirmadienį sakė Generalinės prokuratūros vyriausiasis prokuroras Artūras Urbelis.

Pasak jo, šis žmogus veikė Rusijos karinės žvalgybos užsakymu ir rinko ją dominančią informaciją.

Valstybės saugumo departamento direktoriaus pavaduotojo Remigijaus Bridikio teigimu, įtariamasis rinko ne įslaptintą, tačiau Rusijai aktualią informaciją.

„Informacija buvo renkama ne įslaptinta, bet Rusiją dominanti, reikšminga: apie politinių partijų veiklą, tremtinių veiklą, Lietuvos gynybą, vidaus, užsienio politiką, pasirengimą pratyboms, gynybinį potencialą“, – kalbėjo žvalgybos pareigūnas.

A. Urbelio teigimu, šnipinėjimu įtariamas vyras įvairių renginių metu turėjo priėjimą prie „visų partijos vadovų ir šios partijos veikloje dalyvaujančių valstybės pareigūnų“, įskaitant premjerus, ministrus.

Vis dėlto, pasak prokuroro, susitikimų Vyriausybėje, Seime nefiksuota.

Informacija keitėsi šifruotu radijo ryšiu

Pasak R. Bridikio, minėtas šnipinėjimo atvejis – išskirtinis.

„Asmuo dirbo Rusijos karinės žvalgybos tarnyboje Nelegalų programoje. (...) Ji yra labai išskirtinė, nes pakankamai brangi, kompleksiška, reikalauja daug resursų, darbo, pasiruošimo. Paprastai tokiais atvejais renkama jautri ir Rusijai ypač aktuali informacija“, – teigė VSD vadovo pavaduotojas.

Pasak R. Bridikio, įprastai šiam darbui pasitelkiami savo elgesiu neišsiskiriantys, kalboms gabūs, psichologiškai pasirengę žmonės, kurie išsiųsti į kitą šalį susikuria įprastai atrodantį gyvenimą.

A. Urbelio teigimu, ikiteisminis tyrimas pradėtas sausį, jis šiuo metu yra baigtas, o byla netrukus keliaus į teismą.

„Šiuo metu baudžiamosios bylos medžiaga bus perduota gynybai ir įtariamajam“, – sakė prokuroras.

Teisėsaugos duomenimis, atliekant tyrimą rasta ir paimta šnipinėjimui naudota sudėtinga technika.

„Daugiapakopiai objektai, instrumentai. (...) Asmeniui buvo duodamos užduotys sekti tiek politinį lauką, tiek mūsų pasirengimą gynybai“, – kalbėjo A.Urbelis.

Anot jo, informacija tarp įtariamo šnipo ir Rusijos žvalgybos buvo keičiamasi radijo bangų dažniu per specialius radijo imtuvus.

„Jei matėte populiarius filmus apie šnipinėjimą, tai čia informacija buvo gaunama radijo ryšiu, buvo iššifruojama, vykdoma užduotis, po to informacija buvo užšifruojama, rengiamos perdavimui sistemos ir perduodama ta informacija“, – pasakojo prokuroras.

Tapatybės neatskleidžia

A.Urbelis sakė negalintis įvardyti minėto žmogaus tapatybės, nes „tai yra įtariamasis, tai nėra viešas asmuo, dar byla neperduota į teismą“.

Jis taip pat nurodė negalintis įvardyti ir TS-LKD skyriaus, kuriam priklauso įtariamasis. Anot teisėsaugos, tai pensinio amžiaus žmogus.

„Ne, jis nėra (užėmęs politinių pareigų – BNS)“, – sakė prokuroras.

Anot jo, žvalgybinę veiklą įtariamasis galimai pradėjo nuo 2018 metų, kai atvyko į Lietuvą. Vėliau susikūrė savo tapatybę ir įstojo į minėtą partiją. Anot pareigūnų, šalyje jis veikė tikrąja pavarde.

R. Bridikio teigimu, nors įtariamas šnipas priklausė TS-LKD, tačiau jo užduotis buvo domėtis visu politiniu Lietuvos lauku.

„Nesvarbu, kokia partija, koks judėjimas, jiems svarbu gauti informaciją, kas čia Lietuvoje vyksta“, – kalbėjo jis.

Pareigūnai taip pat neatskleidžia, ką minėtas vyras veikė Rusijoje iki 2018 metų.

„Pakankamai įvairus jo gyvenimo aprašymas“, – sakė R.Bridikis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis
Reklama
95 metų gimtadienį atšventusi „Astra LT“ į modernius sprendimus investavo kiek daugiau nei 600 tūkst. eurų