„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai
2021 06 28

R.Morkūnaitė-Mikulėnienė: V.Landsbergis buvo valstybės lyderis

Lietuvos Aukščiausiosios Tarybos-Atkuriamojo Seimo pirmininką Vytautą Landsbergį pripažinti šalies vadovu yra garbės reikalas, nes jis buvo valstybės lyderis, teigia konservatorių frakcijos Seime seniūnė Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė.
Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė
Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė / Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr.

„Aš manau, kad valstybės garbės reikalas pripažinti dalykus tokius, kokie jie buvo. Mes turbūt negalime ignoruoti fakto, kad žmogus, kuris turėjo jam priskirtas funkcijas, kurias paprastai turi valstybės vadovas, kad jis ir buvo valstybės lyderis būtent tuo metu“, – BNS pirmadienį sakė parlamentarė.

Ji taip pat sakė, kad įstatymo projektas, kuriuo siekiama V.Landsbergiui suteikti valstybės vadovo statusą, buvo aptartas su koalicijos partneriais, kuriems nekilo abejonių.

„Mes tarėmės ir tiek, kiek man teko kalbėti, tai žmonėms tikrai nekilo abejonių, ar valstybė 1990-1992 metais turėjo vadovą. Man atrodo, kad tai yra iškalbingas vertinimas“, – teigė R.Morkūnaitė-Mikulėnienė.

Anot konservatorės, „ypatingos progos“ šį projektą registruoti būtent dabar nebuvo, tačiau norėta pradėti procesą iki Seimo pavasario sesijos pabaigos.

Ji pridūrė, kad su opozicija projektas nebuvo derintas – tik „vienur, kitur apie tai užsiminta“, tad Seimo narė tikisi diskusijos parlamento salėje.

„Aš suprantu tą karštą nusiteikimą ir žinau, kad nebūtinai visi taip pat mato šį klausimą, tai manau, kad neišvengiamai padiskutuosime salėje“, – sakė R.Morkūnaitė-Mikulėnienė.

Įstatymo dėl Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos Pirmininko teisinio statuso projektą registravo Seimo pirmininkė, Liberalų sąjūdžio vadovė Viktorija Čmilytė-Nielsen, konservatorių frakcijos seniūnė Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė, Laisvės frakcijos seniūnė Seimo narė Ieva Pakarklytė, konservatorė Paulė Kuzmickienė.

Tarp įstatymo projekto iniciatorių įvardijama ir premjerė Ingrida Šimonytė, Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūnas Eugenijus Gentvilas.

Projekte siūloma įtvirtinti, kad „Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos Pirmininkas nuo 1990 m. kovo 11 d. buvo atkurtos nepriklausomos Lietuvos valstybės vadovas“.

Įstatyme būtų įrašyta, kad Aukščiausiosios Tarybos pirmininkas pagal 1990 metų kovo 11 dienos Laikinąjį Pagrindinį Įstatymą buvo aukščiausiu Lietuvos pareigūnu ir „nuo 1990 m. kovo 11 d. iki 1992 m. lapkričio 25 d. turėjo ir vykdė konstitucinius valstybės vadovo įgaliojimus“.

Iniciatoriai teigia projektą parengę „įvertinę politines, istorines ir teisines aplinkybes ir atliktą darbą, lėmusius Lietuvos Aukščiausiosios Tarybos pirmininko išskirtinį konstitucinį, politinį ir teisinį statusą, vykdant tautos atstovų jam pavestą darbą“.

Seime jau buvo bandoma suteikti valstybės vadovo statusą V.Landsbergiui praėjusią kadenciją, tačiau tuometinio Seimo pirmininko Viktoro Pranckiečio iniciatyva nesulaukė buvusių valdančiųjų politinio palaikymo.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs