Leidinys įspėja, kad R.Žemaitaičio „Nemuno aušros“ įtraukimas į valdančiąją koaliciją gali sulaukti ne tik Izraelio ir žydų organizacijų, bet ir NATO sąjungininkų reakcijos.
„Tai bus ypač sunku nuryti Vokietijai, kuri vadovauja NATO pastangoms stiprinti Lietuvos gynybą ir siunčia jai beveik 5 tūkst. karių brigadą. Tai tai pirmas ilgalaikis Vokietijos karių dislokavimas užsienyje nuo nacių pralaimėjimo 1945 metais“, – rašo „The New York Times“.
Straipsnis paskelbtas netrukus po to, kai naują valdančiąją koaliciją formuojantys socialdemokratai, Demokratų sąjunga „Vardan Lietuvos“ ir „Nemuno aušra“ sutarė dėl koalicijos sutarties.
Lietuvos Konstitucinis Teismas šiemet balandį konstatavo, kad R.Žemaitaitis pažeidė Konstituciją, nes demonstravo neapykantą žydams dėl jų tautybės.
Byloje buvo nagrinėjami jo teiginiai, esą Lietuvos politikai „klaupiasi žydams, kurie žudė mūsų tautiečius“, o pats Holokaustas menkinamas, teigiant, kad „buvo holokaustas žydų, bet dar didesnis holokaustas lietuvių buvo Lietuvoje“.
Vakarų ambasados, ypač JAV, Izraelio ir Vokietijos, atidžiai stebi situaciją dėl R.Žemaitaičio, bet kol kas nuo viešų komentarų susilaikė. Svarstymus jį įtraukti į valdančiąją koaliciją viešai yra kritikavusios Lietuvos ir JAV žydų organizacijos.
„The New York Times“: R.Žemaitaitis kritikavo Ameriką
„The New York Times“ situaciją Lietuvoje pristato kaip dalį platesnės tendencijos, kur stiprėja kraštutinės politinės jėgos. Kaip vienas iš pavyzdžių minimi Nyderlandai.
Rašydami apie Lietuvą, žurnalistai Andrew Higginas ir Tomas Dapkus teigia, kad rinkimų kampanijos metu R.Žemaitaitis dažniausiai vengė antisemitizmo ir daugiausia dėmesio skyrė Tėvynės sąjungos smerkimui, žadėjo mokesčių lengvatas daugiavaikėms šeimoms ir didesnį valstybės vaidmenį versle ir finansuose.
„Kitaip nei dešinieji populistai kitur Europoje, pavyzdžiui, Vengrijos ministras pirmininkas Viktoras Orbanas, jis nereikalavo nutraukti karinės paramos Ukrainai ir neišreiškė simpatijų Rusijos prezidentui V.Putinui. Tačiau jis dažnai kritikavo Jungtines Amerikos Valstijas ir jų, jo nuomone, įkyrų kišimąsi“, – rašo „The New York Times“.
„Pagrindinės Lietuvos partijos jau seniai pasmerkė R.Žemaitaitį dėl jo antisemitinių pasisakymų. Tačiau Tėvynės sąjungos inicijuota apkalta, siekiant atimti Seimo nario mandatą, turėjo atoveiksmį, kai jis prisistatė esąs atmetimo kultūros (cancel culture) auka ir įkūrė savo partiją“, – pastebi įtakingas amerikiečių leidinys.