Modernių, apsaugai nuo dronų ir raketų skirtų radarų eksploatacija užsiima Lietuvoje apmokyti Ukrainos kariai, kurie kovo mėnesį dalyvavo specialiuose mokymuose.
Radarai nuolat keis vietą ir pirmiausia bus skirti apsaugoti kritinės infrastruktūros objektus, kad galėtų padėti užtikrinti svarbių paslaugų teikimą.
Tai, Ukrainos ginkluotųjų pajėgų teigimu, ypatingai svarbu, nes šie radarai padeda apsisaugoti nuo stambių dronų ir raketų, kurios nutaikomos į gyvybiškai svarbias zonas ir grasina esminėms valstybėms funkcijoms.
„Puikiai suprantate, kad vyksta karas, kuriame miršta ne tik kariai – priešas taikosi ir į civilius gyventojus, infrastruktūrą. Nuoširdžiai dėkojame visiems lietuviams, kurie rinko pinigus šiems radarams nupirkti, mums jų labai reikia. Man ypatingai brangus lietuvių ryšys su ukrainiečiais. Tai dalykas, kurį žodžiais sunku nusakyti. Ukraina to nepamirš, mes visada būsime pasirengę ateiti į pagalbą jūsų tautai“, – dėkojo Ukrainos ginkluotųjų pajėgų atstovas, saugumo sumetimais negalėjęs atskleisti savo vardo ir pavardės.
„Džiaugiamės, kad pirmieji Lietuvos gyventojų nupirkti radarai jau visai netrukus pradės savo darbą. Dėjome visas pastangas, kad tai įvyktų kaip įmanoma greičiau, kadangi efektyvi oro gynyba Ukrainai yra be galo svarbi. Toliau dirbame, kad likusieji radarai operatyviai pasiektų Ukrainos žemę“, – sakė organizacijos „Blue/Yellow“ įkūrėjas Jonas Ohmanas.
Nors iš pradžių už akcijos „Radarom!“ metu surinktas lėšas buvo planuota nupirkti 14 radarų, pasitarus su Ukrainos ginkluotosiomis pajėgomis ir atsižvelgus į jų poreikius, nuspręsta užsakymą pakoreguoti ir įsigyti 12 įprastų, stacionarių, bei dar 4 mobilius radarus specialioms užduotims vykdyti.
Lietuvių surinktomis lėšomis nupirkti radarai pasižymi universalumu, puikiai identifikuoja, aptinka ir apskaičiuoja objektų, pavyzdžiui, raketų ar dronų trajektorijas. Be to, jie gali būti naudojami ir siekiant aptikti kitus, gerokai arčiau esančius ir mažesnius, objektus.
Akcija „Radarom!“ vyko nuo sausio pabaigos iki vasario 24 dienos. Akcijoje dalyvavo nacionalinis transliuotojas LRT ir organizacijos „Blue/Yellow“, „Laisvės TV“, „1K fondas“ ir „Stiprūs kartu“. Jos metu Lietuvos žmonės ir verslas suaukojo 14 mln. eurų įsigyti radarams, apsaugosiantiems strategiškai svarbius objektus Ukrainoje nuo Rusijos oro atakų.