„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai
2020 06 29 /10:59

Radiacinės saugos centras: ar virš Lietuvos buvo radionuklidų pokyčių, paaiškės po tyrimų

Visuotinio branduolinių bandymų uždraudimo sutarties organizacijai (CTBTO) pranešus apie Baltijos jūros regione padidėjusią, tačiau žmonių sveikatai nepavojingą radioaktyviųjų izotopų koncentraciją, Lietuvos ankstyvojo perspėjimo stotys nieko nefiksavo ir nefiksuoja, rodo Radiacinės saugos centro (RSC) duomenys. Visgi, ar virš Lietuvos buvo kokie nors radionuklidų pokyčiai, paaiškės ištyrus oro siurbimo stočių filtrus.
Radioaktyvi medžiaga
Radioaktyvi medžiaga / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

CTBTO pranešus apie birželio 22–23 dienomis Baltijos jūros regione fiksuotą gyventojų sveikatai nepavojingo, bet didesnio nei įprasta lygio radioaktyviojo cezio (Cs-134, Cs-137) ir rutenio (Ru-103) izotopų, susijusių su branduolinio skilimo reakcijomis, koncentraciją, Lietuvoje situaciją stebėjo RSC.

„Lietuvos ankstyvojo perspėjimo stotys nieko nefiksavo ir nefiksuoja. Praeitos savaitės oro siurbimo stočių filtrai bus tiriami šią savaitę, tada pamatysime, ar virš Lietuvos buvo kokų nors radionuklidų atmosferoje pokyčių“, – atsakyme 15min nurodė centro Ekspertizės ir apšvitos stebėsenos departamento direktorius Julius Žiliukas.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Julius Žiliukas
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Julius Žiliukas

Jo teigimu, Olandijos specialistai, gavę stočių duomenis apie didesnę radionuklidų koncentraciją, bandė prognozuoti, iš kur ir kaip jie gali sklisti su oro srovėmis.

„Pagal jų prognozes, Lietuvos šios oro masės nesiekia“, – teigė J.Žiliukas.

„Atkreipiame dėmesį, kad net ir tose vietose, kur buvo užfiksuoti radionuklidai, pavojaus nei aplinkai, nei žmonėms nėra“, – pridūrė RSC atstovas.

Jei Lietuvą pasiektų radioaktyvusis debesis, kuriame radionuklidų kiekiai būtų tokie, kad pakistų dozės galia ir rastųsi pavojus užteršti aplinką ar būtų pavojus žmonių sveikatai, J.Žiliukas patikino, jog Lietuvos ankstyvojo perspėjimo stotys tai užfiksuotų.

Apie tai, kad padidėjusią radionuklidų koncentraciją nešęs debesis Lietuvos nepasiekė, BNS patvirtino ir laikinoji RSC direktorė Ramunė Marija Stasiūnaitienė. Visgi ji atkreipė dėmesį į tai, kad padidėjusi tarša buvo fiksuota dirbtiniais radionuklidais.

„Nerimą kelia tai, kad netgi ir fiksavus tokį nedidelį padidėjimą buvo užfiksuoti dirbtiniai radionuklidai, kurių paprastai gamtoje nebūna“, – sakė R.M.Stasiūnaitienė.

CTBTO pranešus apie padidėjusią radioaktyvių medžiagų koncentraciją, Rusija pareiškė tokios nenustačiusi.

Savo ruožtu Nyderlandų nacionalinis visuomenės sveikatos ir aplinkos institutas penktadienį nurodė išanalizavęs Šiaurės šalių surinktus duomenis, ir „šie skaičiavimai rodo, kad radionuklidai atkeliavo nuo vakarų Rusijos“.

Rusijos valstybinė branduolinės energetikos įmonė „Rosenergoatom“ šalies žiniasklaidai sakė, kad nė viena iš dviejų Rusijos šiaurės vakarinėje dalyje veikiančių atominių jėgainių nepranešė apie jokius sutrikimus.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs