„Poveikis yra, manau, jūs patys pastebit, kas buvo prieš metus ir kas yra dabar, man atrodo, kad būtent dėl mūsų aktyvaus darbo yra tai, jog labai retai pamatome tuos pažeidimus, bet jų yra“, – per spaudos konferenciją trečiadienį Seime sakė E.Vaitekūnas.
Jis taip pat pabrėžė, kad dėl komisijos pritaikytų sankcijų rusiškos televizijos transliacijoms Briuselis priekaištų neturėjo, patvirtindamas, kad jos nustatytos pagrįstai.
„Reikėtų pabrėžti, kad praėjusių metų liepos mėnesį Europos Komisijai Teisės departamentas išanalizavo visus komisijos priimtus sprendimus ta tema. Buvo prieita prie išvados, kad visi komisijos sprendimai buvo teisėti, pagrįsti Europos teise“, – sakė E.Vaitekūnas.
Europos Komisija pernai liepą pareiškė, kad rusiškos televizijos „RTR planeta“ retransliacijas Lietuva apribojo pagrįstai, nes televizijos laidose buvo kurstoma neapykanta. Komisija pernai kuriam laikui visiškai buvo uždraudusi „RTR Planetos“ transliacijas dėl karo ir neapykantos kurstymo.
Pasak LRTK vadovo, dėl šios programos nustatytas dar vienas pažeidimas ir vėl bus sprendžiama dėl laikino retransliacijos ribojimo.
„Lygiai tai pačiai programai antrą kartą nustatytas pažeidimas, dabar baigiami dokumentai, siunčiame juos į Europos Komisiją. Jei trečias kartas įvyks, tada šios programos transliacijos Lietuvos teritorijoje bus ribojamos“, – sakė E.Vaitekūnas.
Už pažeidimus šį kanalą šalies retransliuotojai pernai metų pabaigoje jau buvo įpareigoti perkelti į mokamų programų paketą.
Pernai spalį įsigaliojus Visuomenės informavimo įstatymo pataisoms ir sugriežtinus atsakomybę už priešišką propagandą, sankcijos už pažeidimus tapo galima taikyti ne tik transliuotojams, bet ir retransliuotojams.
Seimo Informacinės visuomenės plėtros komiteto pirmininkas Mindaugas Bastys sakė, kad naujoji redakcija sudarė papildomas galimybes „LRTK greičiau reaguoti ir daryti poveikį, kad ta informacija būtų ribojama mūsų šalyje“.
Spaudos konferencijoje kalbėjęs Seimo Švietimo, mokslo ir kultūros komiteto pirmininkas Raimundas Paliukas kvietė žurnalistus nepakliūti į savicenzūros pinkles.
„Turime vadinamąją savicenzūrą labai atsakingai vartoti, kartais, čia aš sakyčiau gal žiniasklaidos atstovams, nebijoti pareikšti nuomonės, kuri gal ne visada sutinka su mūsų oficialų institucijų nuomone, bet ji turi būti konstruktyvi, teisinga ir nepažeisti įstatymų“, – sakė komiteto vadovas.
„Teisėtas retransliacijų sustabdymas yra tik trumpalaikis sprendimas, nes vartotojai vis tiek toliau ieškos informacijos. Pačios visuomenės informacijos priemonės turi elgtis atsakingai, teikti vartotojams nešališką ir teisingą informaciją, taip pat reikia šviesti ir visuomenę, pradedant moksleiviais, studentais ir baigiant valstybės tarnautojais, politikais, verslininkais, kad valdžios institucijos labiau bendradarbiautų su nevyriausybinėmis organizacijomis, kurios taip pat prisideda prie to, kad informacija būtų kuo daugiau objektyvesnė, įvairiapusė ir skatintų toleranciją, o, manau, kartais tos tolerancijos ir trūksta“, – kalbėjo R.Paliukas.