Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2020 12 21

Ragina sekti Alytaus pavyzdžiu: dėl COVID-19 tiria visus norinčius, turi atskirą karštąją liniją

Alytuje, sergamumą skaičiuojant 100 tūkst. gyventojų, kelintą dieną iš eilės nustatoma daugiausia COVID-19 atvejų. Tuo pačiu šis miestas yra labiausiai gyventojus testuojanti savivaldybė Lietuvoje. Kaip Alytui pavyko to pasiekti ir kokią tai neša naudą? „Euromonitor International“ duomenų mokslininkas Vaidotas Zemlys-Balevičius sako, jog Alytaus savivaldybė gali būti pirmoji iš tų, kurioje bus stebimas COVID-19 atvejų mažėjimas.
Mobilusis koronaviruso patikros punktas
Mobilusis koronaviruso patikros punktas / Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr.

Alytaus testavimo pajėgumus V.Zemlys-Balevičius ketvirtadienį aptarė nacionalinio transliuotojo LRT laidoje „Dienos tema“. Mokslininkas teigė, jog intensyviai testuojant, susekame sergančiuosius COVID-19, po to juos izoliuojame ir užkertame kelią viruso plitimui. Pavyzdingai, pasak jo, tai daro Alytus.

„Alytus yra labai geras pavyzdys. Jų testavimo lygis beveik du kartus didesnis negu Lietuvos bendras lygis, ir jų [sergamumo] rodikliai dėl to, kad jie daugiau testuoja, šoktelėjo“, – kalbėjo V.Zemlys-Balevičius, pridurdamas, jog aktyvesnio testavimo turėtų imtis visa Lietuva.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Vaidotas Zemlys-Balevičius
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Vaidotas Zemlys-Balevičius

„Jeigu būtų testuojama visa Lietuva, mūsų sergamumo rodiklis, kuris yra 1200 100 tūkst. gyventojų per 14 dienų, tikriausiai šoktų dvigubai“, – svarstė jis.

Alytų mokslininkas pavadino „gyvu eksperimentu“. Jei jis pasirodys esantis sėkmingas, tuo, pasak V.Zemlio-Balevičiaus, turėtų pasekti ir kitos savivaldybės.

„Alytus yra gyvas eksperimentas. Jei jie sugaudė visus sergančius, dabar įvesti gana griežti apribojimai, mes ten turėtumėm pirmoje savivaldybėje pamatyti kritimą. Jeigu Alytaus strategija, kurią jie patys sugalvojo, pasiteisintų, manau, kad teigiamus pavyzdžius reikia sekti“, – tikino mokslininkas.

Mes ten turėtumėm pirmoje savivaldybėje pamatyti kritimą.

Su V.Zemlio-Balevičiaus renkama COVID-19 statistika ir nuolat atnaujinamais duomenimis galite susipažinti čia.

Turi atskirą liniją, tiria visus, kas to nori

O kaip Alytui visgi tai pavyko?

Miesto meras Nerijus Cesiulis 15min pasakojo, jog savivaldybė savo iniciatyva išplėtė testavimo apimtis, ėmė tirti įvairių įmonių darbuotojus.

„Mes padidinome skaičių žmonių, kurie testuojasi, ir esame pirmieji Lietuvoje pagal testuotų žmonių skaičių. <...> Taip pat paintensyvinome laiką, pradėjome testuoti maksimaliai, kiek įmanoma. Ir ko nedaro kiti miestai – pradėjome bendrauti su įmonėmis: važiuoti į įmones arba įmones kviestis pas save į punktą, registruoti laiką, kad darbuotojai būtų testuojami.

Radome labai daug besimptomių žmonių, kurie gyvena normalų gyvenimą, lankosi prekybos centruose, o iki to laiko, kol nebuvo karantino, judėjo laisvai“, – pasakojo N.Cesiulis.

Radome labai daug besimptomių žmonių.

Prieš keletą savaičių savivaldybė savo gyventojams, pasak jo, paskyrė ir atskirą karštąją liniją, leido nemokamai profilaktiškai testuotis visiems norintiems.

„Žmonės, abejojantys serga ar neserga, pasitikrina“, – teigė meras.

Aktyviai tirti gyventojus Alytus žada ir švenčių metu.

„Kai kiti miestai mažinasi darbo laiką per šventes, per kalėdinį laikotarpį, mes apimčių nemažinsime ir kiek įmanoma tirsime. Manome, kad jei sumažinsime turimų apimtis, tikėtina, po švenčių turėtume negerą situaciją“, – svarstė N.Cesiulis.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Nerijus Cesiulis
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Nerijus Cesiulis

Pabijojo, jog žmonės neįvertins situacijos

Alytus, turimais duomenimis, prieš kurį laiką gerai dorojosi su COVID-19 pandemija, bet meras esą baiminosi, kad gyventojai neįvertins situacijos rimtumo.

„Alytus pusantro mėnesio buvo žaliojoje zonoje, buvom vienas mažiausiai užsikrėtimų turintis miestas, tačiau supratome, kad kuo ilgiau būsime žali, tuo labiau žmonės nevertins viruso, arba galbūt sakys, kad pas mus jo nėra ir dėl to mažiau saugosis.

Kai atsirado daugiau užsikrėtimų, pradėjo pilnėti ligoninės, pasinaudojome visiškai kitokia taktika, nei tai daro kiti miestai. Kiti miestai gydo, o mes pirmiausia norime rasti tuos užsikrėtusius asmenis“, – tikino N.Cesiulis.

Operacijų vadovo, sveikatos apsaugos ministro įsakymai ar sprendimai nenumato aplinkybių, kuriomis šalies savivaldybės galėtų steigti atskiras karštąsias linijas nei 1808, o kadenciją baigęs sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga apskritai apribojo savivaldybių teisę organizuoti profilaktinius tyrimus kokioms nors, savo parinktoms grupėms. Tuo, beje, anksčiau labai pasipiktino Kauno miesto savivaldybė.

Sako, kad sprendimų reikia geresnių

Bet N.Cesiulis patikino, jog savivaldybė jokių teisės aktų nepažeidžia.

„Čia mes nieko nepažeidžiam. Mes tik pagerinam sąlygas ir ieškom papildomų būdų, – teigė jis.

– Jei gyvenime viską skaitysime pagal įstatymo raidę, gyvensime taip, kaip gyvenome. Reikia, manau, kūrybiškumo. Nieks mums neuždraus įsisteigti savo karštosios linijos. Ekstremali situacija galų gale yra. Reikia ieškoti kaip įmanoma geresnių ir greitesnių sprendimų.“

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./COVID-19 tyrimai
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./COVID-19 tyrimai

Savivaldybė, pasak mero, kaip tik svarsto savo lėšomis įsigyti greitųjų COVID-19 antikūnų testų, o ir Lietuva, jo įsitikinimu, turėtų plėsti testavimo galimybes, laboratorijų pajėgumus.

„Aš manau, kad įsteigti dar vieną laboratoriją arba įsigyti papildomos įrangos, Lietuva tikrai gali sugebėti“, – nurodė N.Cesiulis.

Penktadienio duomenimis, Alytaus miesto savivaldybėje COVID-19 šiuo metu serga 1786 asmenys, visoje Lietuvoje – daugiau kaip 58 tūkst.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?