„Tokiu oru žmogus plaukioja jau daugiau nei 5 minutes. Sveika ar pavojinga?“, – retorinį klausimą iškėlė vaizdo įrašą, užfiksuotą Šančiuose, atsiuntęs kaunietis.
Sveikuolių maudynės Baltijos jūros bangose ar eketėje – gana įprastas vaizdas žiemą. Tačiau tos maudynės dažniausiai užsibaigia į vandenį įlipus, panirus, ir iš jo gana greitai išlipus.
Maudynės itin sraunioje upėje, kai tenka lediniame vandenyje išbūti ilgiau nei 5 minutes ir dar parplaukti ramiai į krantą prieš srovę – rečiau matomas vaizdelis.
„Gal žmogus ruošiasi varžyboms?“, – klausimą iškėlė situaciją paprašyta įvertini doc. dr. Renata Žumbakytė-Šermukšnienė, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Sporto medicinos klinikos vadovė.
Netrukus ji jau prakalbo apie išskirtinę sporto rūšį.
Sporto forma, įprasta Šiaurės šalyse
Pasak pašnekovės, plaukimas šaltame vandenyje, žiemos plaukimas ar dar viena rūšis – plaukimas lediniame vandenyje (žemesniame nei 5 laipsnių) ir būtinai lauko sąlygomis (ne patalpose) bei žiemą – tai vėl atgyjanti ekstremalaus sporto forma, kuri Šiaurės šalyse turi gilias tradicijas.
Ši sporto forma, anot jos, pritraukia vis daugiau aistruolių.
„Tai ne įėjimas trumpam į vandenį. Yra organizuojamos ir tarptautinės varžybos. Tam žmonės ruošiasi, adaptuoja savo kūną. Pavyzdys – amerikietė Lynne Cox, kuri dar 2002 m. Antarkties (Pietų) vandenyne įveikė 1,7 km plaukdama 25 min.
Vyksta oficialios tarptautinės varžybos, čempionatai (pripažinti 2009 m.) vienos mylios, vieno kilometro ar mažesnių distancijų lediniame vandenyje“, – įdomybę atskleidė R.Žumbakytė-Šermukšnienė.
Gelbėti nereikia
Pasak jos, šiose varžybose privalo būti patvirtinta ne aukštesnė nei 5 laipsnių vandens temperatūra.
Varžybose negalima plaukti su specialiais termo drabužiais. Galimi tik maudymosi kostiumėliai, akiniai, kepuraitė, todėl tam būtinas tinkamas pasiruošimas.
„Taip, tai ekstremalios sąlygos, kurių neadaptuotas organizmas atlaikyti negali. Jūs, manau, kalbate apie adaptuotą žmogų, atsipalaidavus plaukiojantį, ne stovintį, ne tik įlindusį į vandenį ir nejudantį, ne iš baimės teliuškuojantį!
Taip, yra rizikų (neigiamų) ir teigiamų dalykų šiame momente, bet gelbėti šiuo atveju žmogaus nereikia – jis ruošiasi varžyboms“, – patikino pašnekovė.