Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2009 05 28

Ramybę kieme sergės elektroninės akys

Jau savaitę Kauno Savanorių prospekto 362-ojo namo gyventojai, kieme išgirdę įtartiną garsą, neskuba prie lango, bet įsijungia televizorių. Kiekvieno buto gyventojai jo ekrane gali pamatyti stebėjimo kamerų transliuojamus vaizdus iš kiemo, laiptinės ir daugiabučio prieigų.
Sistemos įdiegimas 100 butų name kainavo apie 14 tūkst. Lt. Tačiau teigiama, kad „pavyzdinio“ namo gyventojams už tai nereikės mokėti.
Sistemos įdiegimas 100 butų name kainavo apie 14 tūkst. Lt. Tačiau teigiama, kad pavyzdinio namo gyventojams už tai nereikės mokėti. / Eriko Ovčarenko / BNS nuotr.
Temos: 1 Ramybė

Šis namas – pirmasis Lietuvoje, kuriame įdiegta projekto „Saugi kaimynystė“ kolektyvinio vaizdo stebėjimo sistema. Vakar minint Europos kaimynų dieną ši sistema pristatyta oficialiai.

„Kameros veikia jau savaitę. Užsinorėję pasižiūrėti, kas vyksta kieme, įsijungiame kanalą ir matome keturis skirtingus vaizdus. Galima stebėti viešąją tvarką kieme, automobilius. Anksčiau yra buvę vagysčių – tai ratus nuimdavo, tai mašinos langus rasdavome išdaužytus, būdavo vagiama iš laiptinės, rūsių. Tikimės, kad dabar bus geriau“, – sakė viename iš daugiaaukštyje esančių butų gyvenantis Vladimiras Andriuščenkovas.

Kameros veikia jau savaitę. Užsinorėję pasižiūrėti, kas vyksta kieme, įsijungiame kanalą ir matome keturis skirtingus vaizdus. Galima stebėti viešąją tvarką kieme, automobilius, – sakė V.Andriuščenkovas.

Gyventojai prisipažino nemąstę apie neigiamus įdiegtos sistemos aspektus: pavyzdžiui, kad norintieji galės sekti, kada kaimynas grįžta, ką parsineša ir pan. Tačiau neslėpė jau pajutę nedidelę priklausomybę nuo naujosios sistemos: „Keliamės ir naktį pasižiūrėti. Nesakau, kad specialiai, bet išgirdę įtartiną garsą keliamės pasižiūrėti. Vaizdo kokybė labai gera – kiemas kaip ant delno net tamsoje“, – sakė V.Andriuščenkovas.

Savanorių prospekto 362-ajame name, kuriame yra maždaug 100 butų, sumontuotos 4 stacionarios stebėjimo kameros, visą parą transliuojančios vaizdus iš keturių skirtingų namo erdvių: kiemo, laiptinių. Pasak projektą inicijavusios bendrovės „Videodinamika“ direktoriaus Antano Kandroto, sistemos įdiegimas kainavo apie 14 tūkst. Lt. Tačiau pavyzdinio namo gyventojams už tai mokėti nereikės, taip pat metus nekainuos „Mikrovisatos“ paslaugos: vaizdų perdavimas iš stebėjimo kamerų į gyventojų butus.

„Po metų gyventojams perdavimo paslaugos jau kainuos. Tačiau suma nėra didelė: visam namui už mėnesį bus 100 Lt mokestis, tad butams išdaynta suma bus labai maža“, – sakė A.Kandrotas.

Įgyvendinant projektą dalyvavę verslininkai neslėpė, kad nemokamai išbandyti sistemą turės galimybę tik vieno namo gyventojai. Sumaniusiems pasekti jų pavyzdžiu kainuos ir sistemos įsivedimas, ir paslaugos. Apaskaičiuota, jog maždaug 100 butų turinčio namo gyventojams 4 kamerų kolektyvinės vaizdo sistemos įdiegimas kainuotų 10–14 tūkst. Lt. „Vienam butui už tai tektų sumokėti maždaug 100 Lt vienkartinį mokestį. Po kelis litus – už tolesnių paslaugų teikimą“, – sakė A.Kandrotas.

Padės ir policijai

Neabejojama, kad įdiegta stebėjimo sistema bus naudinga ne tik kaip prevencinė priemonė. Policijos pareigūnų manymu, namo stebėjimo kameromis užfiksuotas nusikaltimas bus vertinga medžiaga tiriant įvykio aplinkybes.

„Manome, kad kolektyvinis vaizdo stebėjimo tinklas pirmiausia veiks ir kaip prevencinė priemonė, atgrasanti nusikaltėlius nuo nusikaltimų. O jei nusikalstama veika bus padaryta, užfiksuota medžiaga leis pareigūnams greičiau išsiaiškinti įtariamuosius ir juos sulaikyti“, – įsitikinęs Dainavos policijos komisariato viršininkas Saulius Karosevičius. Pareigūnai nesibaimina, kad matydami tiesiogines transliacijas iš kiemo žmonės užvers policiją pranešimais net apie tariamus nusikaltėlius. „Geriau tegu praneša nei nutyli pastebėtą nusikaltimą“, – sakė S.Karosevičius.

Norinčiųjų daugėja

Projekto „Saugi kaimynystė“ rengėjai tvirtina sulaukiantys didžiulio žmonių susidomėjimo naująja sistema. Galimybe su kaimynais įsirengti kolektyvinę stebėjimo sistemą domisi ne tik Kauno, bet ir kitų šalies miestų gyventojai. Tiesa, kol kas realūs darbai nevyksta niekur, todėl bent jau artimiausią pusmetį Savanorių prospekte esančio daugiabučio gyventojai bus vieninteliai, galintys neišeidami iš namų stebėti aplinką.

Kauno miesto kaimynų diena

Kauno miesto tarybos sprendimu laikinojoje sostinėje Kaimynų diena švenčiama paskutinį gegužės ketvirtadienį. Miesto mero Andrius Kupčinskas ragina miestelėnus tądien susiburti, pabendrauti apie saugumą, teritorijų priežiūrą, atliekų rūšiavimą ir kitus bendrus rūpesčius, pasidžiaugti pasiekimais.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų