Naktį iš penktadienio į šeštadienį Aurelijus Veryga priėmė sprendimą nušalinti Albiną Naudžiūną.
„Čia yra vienkartiniai rūbai, sudėti po gydytojų pamainos Kauno infekcinėje ligoninėje. Man rašo, kad sistema dabar ten tokia – nusirengi ir įdedi į maišą. Užrašai vardą. Atėjęs kitą pamainą susirandi savo maišiuką ir rengiesi vėl. Rengiesi dar kartą. Vienkartinius rūbus. Infekcinėje ligoninėje. Suprantat? Kosmosas kažkoks. Ligoninė taupo, nes nieko neturi“, – penktadienio popietę savo feisbuko paskyroje paskelbė žurnalistė Daiva Žeimytė-Bilienė, kartu pasidalijusi ir ligoninėje užfiksuotomis nuotraukomis.
Šiuo žurnalistės pranešimu buvo pasidalinta ir 17 tūkst. narių vienijančioje feisbuko grupėje „Lietuvos medikai“. Pasipylė internautų komentarai, savo nuomonę apie situaciją išsakė ir ne vienas medikas. Dažniausiai skambėjo žodis „košmaras“.
„Žinot, galvoju, kad net statybininko be šalmo į darbą neleidžia, nes bus darbo saugos pažeidimas! O čia... viskas galima“, – stebėjosi viena internautė.
Diskutuota, ar yra koks įstatymas, pagal kurį galima būtų atsisakyti dirbti darbą, esant tokiai situacijai.
Penktadienį vakare savo nuomonę apie situaciją išreiškė ir premjeras Saulius Skvernelis. Situaciją jis pavadino skandalinga, pasibaisėtina ir nusikalstama.
„Ministras A.Veryga privalo nedelsdamas atleisti Kauno klinikinės ligoninės vadovą.
Laukiu išsamių Sveikatos apsaugos ministerijos vadovybės ir atsakingų asmenų paaiškinimų.
Labai tikiuosi, kad tai nėra ir ministerijos neveiklumo rezutatas, nes jei taip – atitinkami sprendimai tikrai bus priimti“, – feisbuke rašo premjeras.
Pasak VšĮ Kauno klinikinės ligoninės komunikacijos specialisto Sauliaus Tvirbuto, šiuo metu Infekcinių ligų skyriuje gydomi 8 koronavirusu užsikrėtę asmenys. Penktadienio popietę Kauno klinikinė ligoninė išplatino pranešimą apie tai, kad vienai Kauno klinikinės ligoninės slaugytojai, tiesa, jos nedarbingumo metu, patvirtintas COVID-19. Darbuotojos mėginys buvo paimtas Kauno miesto mobiliojoje stotelėje, ji tuo metu turėjo nedarbingumo pažymėjimą.
„Moteris dėl tyrimo kreipėsi kovo 25 d., o kitą dieną gautas teigiamas rezultatas. Infekcinių ligų korpuse dirbusi darbuotoja prieš susergant turėjo tris dienas išeiginių, paskui porą dienų dirbo savaitgalį ir pajutusi negalavimo simptomus į darbą šią savaitę nėjo. Su pacientais kontakto neturėjo, tačiau yra bendravusi su 12 darbuotojų, kurie nedelsiant buvo informuoti ir šiuo metu yra izoliacijoje. Laukiama jų tyrimo rezultatų.
Susirgusi darbuotoja išsiskiria kruopštumu, darbo metu visada dėvėdavo reikalingas apsaugos priemones. Pirminiais duomenimis, užsikrėtimo šaltinis buvo ne ligoninėje, vyksta epidemiologinis tyrimas. Susirgusi slaugytoja serga lengvai ir gydosi namuose“, – skelbta Kauno klinikinės ligoninės pranešime spaudai.
Pakomentavo S.Tvirbutas ir situaciją dėl pasklidusios informacijos apie ne kartą ligoninėje naudojamas vienkartines medikų apsaugos priemones. Pasak jo, darbuotojų sveikata gydymo įstaigai yra visų svarbiausia visu pirma dėl žmogiškumo, taip pat ir dėl atsakomybės prieš visuomenę, nes kas daugiau, jei ne medikai kovos su pavojinga liga.
„Apsauginiai kostiumai dedami į atskirus individualius maišelius iki tol, kol nepatvirtinama diagnozė. Jie būna panaudojami tik po vieną kartą einant pas tą patį pacientą. Jei stebimam pacientui diagnozuojamas COVID-19, visas sukauptas rinkinys iškart utilizuojamas. Po kiekvieno vizito pas tokius sergančius pacientus vienkartiniai kostiumai išmetami ir nekaupiami“, – 15min paaiškino Kauno klinikinės ligoninės atstovas.
Anot jo, jei paaiškėja, kad pacientas neserga COVID-19, kostiumai vėl bus panaudoti to paties darbuotojo tik tuo atveju, jei didesnės pandemijos metu pritrūktų resursų. Nuotraukose regimos panaudotos sukauptos atsargos, S.Tvirbuto teigimu, šiuo metu antrą kartą nenaudojamos.
„Nuo vasario pradžios stebėjome apie 300 pacientų, kuriems COVID-19 diagnozė nepasitvirtino. Kiekvienam pacientui per parą panaudojama iki 6 komplektų brangių kostiumų. Rengiantis įvairiems pandemijos masto variantams, nuspręsta nemesti brangių apsaugos priemonių, nes nežinome, kiek resursų dar gali prireikti, jei tai nesukelia jokio, nė menkiausio pavojaus darbuotojų bei pacientų sveikatai“, – teigė S.Tvirbutas.
Užklausą dėl šios situacijos 15min išsiuntė ir Sveikatos apsaugos ministerijai, tačiau atsakymo iki penktadienio vėlyvo vakaro negavo.
Pastaruoju metu netilo kalbos apie tai, kad su virusu priešakinėse pozicijose kovojantiems medikams trūksta apsauginių priemonių, nors sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga tą ne kartą viešai neigė.
Pavienių piliečių sukurtos įvairios iniciatyvos, kurių pagalba rinkta parama, skirta padėti medikams. Įvairios įmonės pirko ir dovanojo ligoninėms respiratorius ar kitas priemones.