Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2018 06 14

Ž.Pavilionis dvigubos pilietybės referendume nori daugiau vietų balsuoti: toli dėl Lietuvos bėdžiai nevažiuos

Ketvirtadienį Seime svarstytas pasirengimo referendumui dėl dvigubos pilietybės klausimas. Preliminariai nutarta šį referendumą rengti kartu su prezidento rinkimais, leisti balsuoti abiejų rinkimų turų metu, skirti daugiau išankstinio balsavimo dienų ir svarstyti galimybę didinti balsadėžių kiekį užsienio lietuviams.
Žygimantas Pavilionis
Žygimantas Pavilionis / Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr.

Valstiečių žaliųjų atstovo Arvydo Nekrošiaus vadovaujama darbo grupė išklausė Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) pirmininkės Lauros Matjošaitytės nuomonę. VRK vadovė priminė, kad visose Vakarų demokratijos referendumai rengiami vieną ir tą pačią dieną.

„Kartais atrodo, kad pertraukos darymas ir rezultatų vėlesnis paskelbimas yra puiki terpė įvairioms interpretacijoms. Juo labiau, kad darysime kartu su prezidento rinkimais“, – pažymėjo ji. „Neduok Dieve, kas nors nepavyks. Tada kils abejonių ir dėl prezidento rinkimų rezultatų“, – perspėjo L.Matjošaitytė.

Jos teigimu, daugiausiai nepasitenkinimo ir interpretacijų gali kilti dėl balsavimo biuletenių, kurie klaidintų rinkėjus. Tam užkirsti kelią ji pasiūlė du skirtingus, skirtingų spalvų išankstinio balsavimo vokus – prezidento rinkimams ir referendumui dėl dvigubos pilietybės.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Laura Matjošaitytė
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Laura Matjošaitytė

VRK prašys daugiau žmonių ir didesnio finansavimo

L.Matjošaitytė pastebėjo, kad tokia rinkimų forma suteiks dar daugiau darbo komisijai ir balsų skaičiuotojams, tad reikės ir papildomų žmonių, ir papildomo finansavimo. Viena papildoma balsadėžė, kurios reikėtų šių rinkimų metu kainuoja apie šimtą eurų, tad, jos skaičiavimu, vien papildomoms balsadėžėms prireiktų apie 200 tūkstančių eurų.

„Jei rinkėjas balsavo pirmojo turo metu, tai tas biuletenis jau yra balsadėžėje ir nereikia dar kartą balsuoti“, – kalbėdama apie prezidento rinkimų ir referendumo derinimą kalbėjo ji.

L.Matjošaitytė pasiūlė pridėti papildomą išankstinio balsavimo dieną ir prailginti tų dienų balsavimo laiką. Tiesa, ji priminė, kad tam reikės Seimo iniciatyvos ir įstatymų pakeitimo.

„Norim kuo greičiau to sprendimo, nes reikės ir mūsų sistemą pritaikyti“, – perspėjo VRK vadovė.

Siūlo kurti naujas balsavietes užsienyje

Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) atstovas darbo grupėje Žygimantas Pavilionis pastebėjo, kad padidinti rinkėjų aktyvumą padėtų didesnis balsavimo vietų skaičius.

„Visi tikrai nenuvažiuos į konsulatus balsuoti. Vien į Londoną vykti kelias valandas, o toliau ir dar daugiau laiko užtrunka. Ten bėdžiai gyvena, kurie labai mažai uždirba ir tikrai dėl tos Lietuvos nevažiuos“, – teigė jis.

VRK pirmininkė šį siūlymą sutiko pakankamai skeptiškai, teigdama, kad dėl to reiktų tartis su Užsienio reikalų ministerija. L.Matjošaitytė perspėjo, kad papildomos balsavimo vietos reikštų ir būtinybę užtikrinti balsavimo oficialumą ir saugumą.

Ten bėdžiai gyvena, kurie labai mažai uždirba ir tikrai dėl tos Lietuvos nevažiuos, – paaiškino Ž.Pavilionis.

„Apie 60 proc. užsienio lietuvių balsuoja paštu. Tad to papildomų balsadėžių poreikio nelabai yra“, – svarstė L.Matjošaitytė.

„Tai galima padaryti. Tik reikia pasistengti. Lenkija tai daro dažnai ir rezultatai parodo aktyvumą. Apie 600 tūkstančių piliečių yra išvykusių ir kol kas iš jų menkas kiekis balsuoja. 5 procentai – tai yra niekingas skaičius“, – kalbėjo Ž.Pavilionis.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Žygimantas Pavilionis
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Žygimantas Pavilionis

Valstiečių žaliųjų atstovas, darbo grupės vadovas A.Nekrošius pastebėjo, kad emigrantai bus suinteresuoti balsuoti ir ateis, nes dvigubos pilietybės klausimas juos palies asmeniškai.

„Šie rinkimai užsienio lietuvių bus patys aktyviausi“, – tikino A.Nekrošius.

„Ar jie šeimų neturi, kad informuotų?“, – replikavo apie informacijos trūkumą užsiminusiam konservatoriui Ž.Pavilioniui Guoda Burokienė. „Turim skirti didžiausias jėgas Lietuvai, nes kiekvienas išeivis turi po giminaitį“, – aiškino „valstietė“.

„Nekaltinkim jų dėl to, kodėl jie ten yra. Tai yra milžiniškas skaičius žmonių ir, jei mes jų nepasieksim, tai paskui kaltinsim, kodėl referendumas pralošė“, – atsakė Ž.Pavilionis.

Konservatorius taip pat pasiūlė pasitelkti balsavimui užsienyje esančių lietuviškų mokyklų tinklą, kuriame galėtų vykti ne tik rinkimai, bet ir informaciniai renginiai apie referendumo klausimo svarbą.

Pasaulio lietuvių bendruomenės atstovai prašo prailginti balsavimo paštu laiką bei anksčiau pradėti rinkimų biuletenių išsiuntinėjimo procesą. Šie klausimai bus sprendžiami artimiausiuose darbo grupės posėdžiuose.

Dėl referendumo kartelės sumažinimo, kuris leistų skaičiuoti pritarusiųjų skaičių nuo atėjusių balsuoti, o ne turinčių balso teisę, dar bus teiraujamasi Konstitucinio Teismo išaiškinimo.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?