Už referendumą balsavo 62, prieš pasisakė 39, susilaikė 18 parlamentarų.
„Noriu padėkoti, kad jūs mums rinkimuose padedate išlaikyti gerą temą – energetinę nepriklausomybę“, – po balsavimo sakė premjeras Andrius Kubilius. Jis buvo sutrikęs, tačiau stengėsi to neparodyti.
Seimo pavasario sesijoje parlamentarai priėmė naujos atominės statybai reikalingus įstatymus ir pritarė energetinės nepriklausomybės strategijai, todėl kai kurie tautos išrinktieji pirmadienį aiškino, kad referendumas nebeturi prasmės.
Skaičiuojama, kad referendumas mokesčių mokėtojams atsieis nuo 2 iki 4 mln. Lt.
Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas konservatorius Arvydas Anušauskas priminė, kad kliudyti strateginiams projektams suinteresuotos Lietuvai nedraugiškos jėgos.
Kolegos, prašau nespausti gaiduko, – balsuoti prieš referendumą agitavo A.Ažubalis.
„Žinome piliečių nuostatas, nebijome referendumo. Bet nereikėtų daryti dirbtinių kliūčių strateginiams valstybės projektams“, – pridūrė konservatorius.
Neseniai konservatorių gretas papildęs Seimo Atominės energetikos komisijos pirmininkas Rokas Žilinskas aiškino, kad Rusija yra investavusi milijonus į Lietuvos žiniasklaidą, kad ši formuotų tam tikrą nuomonę. „Elektrinės pastatymas būtų žingsnis į Lietuvos energetinę nepriklausomybę. Šio balsavimo apskritai neturėtų būti“, – posėdyje piktinosi jis.
Užsienio reikalų ministras konservatorius Audronius Ažubalis gėdino esą pasireklamuoti norinčią opoziciją: „Apgailėtina, kad šį klausimą norima susieti su rinkimais. Kai kam svarbiau ketveriems metams patekti į Seimą, nei pusei amžiaus Lietuvai užtikrinti energetinę nepriklausomybę. Šiandien Lietuva yra įtraukta ne tik į energetinį bet ir į lemiamą geopolitinį žaidimą. Tai būtų rusiška ruletė, kurią mes praloštume. Kolegos, prašau nespausti gaiduko.“
Parlamentaras Jonas Šimėnas pabrėžė, kad sprendimas statyti VAE turi būti palaikomas visuomenės. „Niekas negali nuspręsti už piliečius, nei partijos, nei prezidentai, nei seimai“, – teigė jis.
Socialdemokratas Vytenis Povilas Andriukaitis pastebėjo, kad spręsti dėl referendumo organizavimo reikėjo pavasarį.
„Tai yra noras reklamuotis, kalbos yra tuščios, kai kalbama, kad atominės jėgainės nereikia, nors prieš tai buvo kalbama, kad reikia. Man tai nesuprantama. Be to, referendumas yra brangus, todėl apskritai nematau reikalo to svarstyti“, – kalbėjo konservatorius Edmundas Pupinis.
„Viskas mūsų gyvenime kainuoja, bet ne mažiau gali kainuoti neteisingi sprendimai“, – aiškino Mišriai Seimo narių grupei priklausantis Žilvinas Šilgalis.
Socialdemokratas Algirdas Sysas siūlė valdantiesiems nebijoti referendumo, nes jis leis dabartinei valdžiai įsitikinti, ar „valdžios vektoriai sutampa su piliečių matymu“.
V.Žiemelis: referendumo rezultatai reikš daug
Referendumo rezultatai valdžiai nebus privalomi, jis bus tik patariamasis. Jį inicijavusios Seimo Krikščionių partijos frakcijos seniūnas Vidmantas Žiemelis žurnalistams teigė, kad nepaisant to, referendumo rezultatai reikš daug.
„Elgtis priešingai nei nusprendė tauta, naujai išrinktai valdžiai bus sunku. Dabar dar sunku pasakyti, kokia bus valdančioji dauguma, tačiau viliuosi, kad ji įvykdys tautos valią. Tauta yra protinga“, – sakė politikas.
Lietuva su Latvija, Estija ir Japonijos kompanija „Hitachi“ tikisi iki 2020 metų pastatyti naują atominę elektrinę šalia Ignalinos elektrinės, kurios antrasis iš dviejų reaktorių buvo uždarytas 2009 metų pabaigoje. Vyriausybė planuoja, kad jėgainės statyba prasidės 2014 metais, o 2020 metais ji jau galėtų gaminti elektrą. „Hitachi“ turėtų valdytų 20 proc., Lietuva – 38 proc., Latvija – 20 proc., o Estija – 22 proc. būsimos bendros įmonės akcijų. Jeigu prie AE projekto įgyvendinimo prisijungtų Lenkija, akcijų proporcijos šiek tiek keistųsi.
Seimas 2005 metų rugsėjį priėmė rezoliuciją, kuri numatė, kad Lietuva išliktų branduolinės energetikos valstybė ir toliau gamintų elektros energiją reikalavimus atitinkančioje AE ir tai, kad Seimas teisiškai ir politiškai rems investicijas į naujo reaktoriaus statybą.
“Didesnė dalis Seimo narių pademonstravo pilietiškumą ir valstybinį požiūrį, pripažinęs visų metų valstybės biudžetą kainuosiančios VAE projektą svarbiu Valstybei ir Tautos gyvenimui klausimu, kurį pagal Konstituciją privalu spręsti referendume, - teigė Krikščionių partijos pirmininkas Gediminas Vagnoriaus po balsavimo Seime.
Anot jo, “tai reikšminga demokratijos pergalė, kuri gali sustabdyti abejotinos paskirties VAE statybos finansinę avantiūrą, taip pat palengvinti ES ir visų mūsų galimybes stabdyti pavojingą Baltarusijos projektą Vilniaus pašonėje statyti nesaugią rusiško tipo branduolinę elektrinę“.