„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai
2018 12 18

Referendumo įstatymui pataisas siūlantys „valstiečiai“ prabilo apie „tvarkos įstatymą“

Seimui beliko vienas žingsnis iki Referendumo įstatymo pakeitimų. Jei bus pritarta valdančiųjų siūlomam projektui, pakeitimai įsigalios jau balsuojant dėl daugybinės pilietybės suteikimo.
Stasys Tumėnas
Stasys Tumėnas / Irmanto Gelūno / BNS nuotr.

Antradienį Seime svarstytas Referendumo įstatymo pakeitimo projektas. Po svarstymo jam pritarė 50 iš 90 Seimo narių, 5 buvo prieš, o 35 susilaikė.

Seimo pirmininko Viktoro Pranckiečio siūlymas taikyti skubos tvarką priimtas po papildomo balsavimo.

Prabilo apie manipuliacijas galia

Seimo narys Povilas Urbšys pabrėžė, kad Konstitucija įsakmiai numato, jog „suverenitetas priklauso tautai“. Jo teigimu, Referendumo įstatymas susijęs būtent su tautos galia.

„Mes esame demokratiškai išrinkti tautos atstovai, bet matome, kad tarp dviejų galių kartais kyla įtampa. Gavę tas tautos galias, mes kartais stengiamės jas paversti manipuliacijos objektu“, – teigė Seimo narys.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Povilas Urbšys
Luko Balandžio / 15min nuotr./Povilas Urbšys

P.Urbšys tikino, kad referendumas dėl stojimo į Europos Sąjungą buvo „apjuodintas bambaliais ir skalbimo milteliais“. Jo manymu, reikėtų ugdyti visuomenės sąmoningumą, o ne bandyti iškreipti balsavimo rezultatus.

„Ko gero, bendra nuostata, kuri liko nuo praėjusių valdžių, kad tautos galia yra tik Konstitucijoje, o valdžia žino, kaip geriau gyventi, ir gali manipuliuoti“, – piktinosi politikas iš Panevėžio.

P.Urbšys siūlė keisti ne referendumo kartelę, o mažinti parašų, kurių reikia norint surengti referendumą, skaičių – nuo 300 000 iki 150 000. Jo manymu, reikėtų rengti būtent tiek parašų reikalaujančius patariamuosius, o ne privalomuosius referendumus.

S.Tumėnas: tai – tvarkos įstatymas

Valstietis-žaliasis Stasys Tumėnas kalbėjo, kad „per daug spekuliuojama referendumo tema“. Jo manymu, per daug diskutuojama apie tai, kad referendumas yra „kažkokia neliečiamybė“.

„Nenorime matyti, kad keičiasi gyventojų skaičius, statistika... Referendumas yra tiesiog pasitarimas su savo gyventojais“, – tikino S.Tumėnas. Jis pateikė pavyzdį, kad „Šveicarijoje maždaug kas mėnesį vykdomas referendumas“.

„Referendumuose sprendžiamos įvairios valstybės gyvenimo problemos“, – apie Šveicarijos pavyzdį kalbėjo jis. Siūlomą Referendumo įstatymo keitimo projektą jis vadino „tvarkos pagerinimo projektu“.

„Šiuo projektu tik siekiama patikslinti įstatymo nuostatas, procedūras. Juo nesikėsinama į jokias konstitucines nuostatas, tai daugiau tvarkos įstatymas“, – kalbėjo S.Tumėnas, atkreipdamas dėmesį, kad Lietuvai teks gausinti balsavimo vietų užsienyje skaičių.

K.Masiulis susikirto su P.Gražuliu

Konservatorius Kęstutis Masiulis pripažino, kad ir jam kažkada Šveicarijos referendumų rengimo sistema atrodė pozityvi, bet kolegos politikai iš Šveicarijos jį nuo šio įvaizdžio atkalbėjo.

„Ar žinote, kad Šveicarijoje paskutiniame kantone moterims balsavimo teisė suteikta tik 1979 metais? Ar žinote, kad Vokietijoje referendumai uždrausti, nes tokiu būdu į valdžią atėjo Hitleris?“ – retoriškai klausė TS-LKD narys, ragindamas nekeisti dabartinės sistemos.

Petras Gražulis į tai replikavo: „Tik nesekime Šveicarijos pavyzdžiu, nes dar gyvensime kaip šveicarai!“.

K.Masiulis nenutylėjo: „Negalima taip betarpiškai taikyti pavyzdžių. Šveicarija turi keturių šimtų metų patirtį. Be abejo, tautoje formuojasi tokia tradicija, bet ji irgi kritikuotina iš dabartinio demokratijos supratimo sąlygų.“

Konservatorius Stasys Šedbaras pastebėjo, kad referendumas yra labai daug atsakomybės reikalaujantis instrumentas. „Aš suprantu, kad reikia padaryti tam tikras pataisas, bet jei rašome naują įstatymą, tai gal reikėtų susitarti visoms partijoms?

Kitas dalykas, kad mes jau pradėjome daugybinės pilietybės procesą, ir keisti arklius vidury proceso neatrodo teisinga“, – kalbėjo jis, ragindamas pasiremti kitų valstybių konstitucine praktika.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau